Pasaulē
Vēsture

Fermeris saņems gandrīz miljonu par zirga galvu4

Foto: J. Bahlo, Vācijas Arheoloģijas institūts

Vācu fermeris saņems gandrīz miljonu par senu bronzas skulptūras detaļu, kas atrasta viņa īpašumā, vēsta “Artnet.com”.

Kad arheologi laukā netālu no Lānauas atrada 2000 gadus senu Romas impērijas laika bronzas zirga galvu, viņi uzreiz saprata, ka tas ir gadsimta atradums. Nu, gandrīz desmit gadus vēlāk, fermeris, kuram pieder lauks, tiesā pierādījis, ka viņam arī pienākas daļa no atraduma vērtības. Sākumā valsts viņam kompensācijā samaksāja 48 000 eiro, taču, kad zemnieks izlasīja ziņas, kurās arheologi atradumu vērtēja kā vienu no vislabākā stāvoklī esošajiem Senās Romas priekšmetiem Vācijā, viņš nolēma, ka tas ir daudz vērtīgāks un vērsās tiesā.

Pagājušās nedēļas nogalē Limburgas tiesa lēma, ka fermerim no valdības pienākas 773 000 eiro plus vēl procenti – puse no skulptūras lēstās vērtības.

Neticami labi saglabājusies senlieta bija pamesta 12 metrus dziļā akā, pārsegta ar ūdeni un pasargāta no gaisa iedarbības. Eksperti uzskata, ka bronzas priekšmets pamests, pilsētas iedzīvotājiem steigā to atstājot. Ar zelta lapiņām greznotā galva sver gandrīz 25 kilogramus. Netālu no galvas atrasts arī bronzas sandaļu pāris, tādējādi apliecinot, ka zirgam reiz bijis jātnieks. Tā kā galva tiek datēta ar 9. gadu mūsu ērā arheologi uzskata, ka zirga mugurā karadieva Marsa veidolā bijis attēlots Augusts, Cēzara pēctecis, un pirmais Romas imperators.

Saistītie raksti
LA.lv