Foto: Ķelnes Romiešu-ģemāņu muzejs

Sensacionāls atklājums Vācijā: iespējams, senākā valsts bibliotēka 0

Arheologi pārliecināti, ka atraduši Vācijas senākās bibliotēkas pamatus, ziņo “Deutsche Welle“.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
“Meita raudāja, zvanīja, nesaprotot, kur atrodas!” Šoferis Ogrē vienaldzīgi izsēdina 10 gadus vecu meitenīti nepareizā pieturā 84
Lasīt citas ziņas

Tā ir pirmā ēka, kurai pierādāma bibliotēkas funkcija, un tā tapusi Senās Romas laikā – aptuveni pirms 1800 gadu.

Masīvos pamatus atklāja aptuveni pirms gada, gatavojot būvlaukumu jaunajam protestantu baznīcas draudzes centram. Uzreiz bija skaidrs, ka ēkas struktūru veidojuši romieši, taču sākumā tās tika uzskatītas par vienkāršu pulcēšanās vietu. Taču ekspertus pārsteidza savdabīgās nišas ēkas sienās, pauda Ķelnes vēsturiskā mantojuma administrācijas pārstāvis Markuss Trīrs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc tam, kad ēka tika salīdzināta ar citām līdzīgām senajām celtnēm, ieskaitot senajā Efesā (tag. Turcija) izvietoto plašo bibliotēku, noskaidrojās, ka arī Ķelnē atrasti senas Romas bibliotēkas pamati.

Ēka ir liela, 20×9 metri ar vēlāku piebūvi. Ticams, ka tā bijusi veidota divos stāvos. Pētniekiem noteikti bija izvēle starp vairākiem tūkstošiem rakstu ruļļu, sacījis Trīrs.

Bibliotēkas struktūra tiks iekļauta jaunajā baznīcas ēkā, daļu no tās sienas padarot pieejamu apmeklētājiem. Pārējās izrakumu daļas tiks iekonservētas, lai tās varētu pētīt arheologi.

Pašreizējās Ķelnes teritorijā Romas armijas ģenerālis 38. gadā pmē. Nodibināja pilsētu, ko nosauca par Ara Ubiorum – tā kļuva par plaukstošu apmetni un dažus gadu desmitus vēlāk imperators Klaudijs tai piešķīra kolonijas statusu. Klaudijs arī mainīja tai nosaukumu – nu koloniju dēvēja viņa šeit dzimušās sievas vārdā, Claudia Ara Agrippinensium.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.