×
Mobilā versija
Brīdinājums +18°C
Bernhards, Boriss, Rojs
Pirmdiena, 20. augusts, 2018
1. augusts, 2016
Drukāt

Filmas “Pianists” galvenā varoņa prototipa ģimene uzvar lietā par apmelošanu (1)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Ebreju izcelsmes poļu pianista Vladislava Špīlmana, uz kuru bija balstīta “oskarotā” kinolente “The Pianist” (“Pianists”), ģimene pirmdien paziņojusi, ka apelācijas instancē uzvarējusi lietā par apmelošanu.

Špīlmana atraitne un dēls 2013. gadā zaudēja lietā par izteikumiem, ka Špīlmans sadarbojies ar nacistiem, kas publicēti 2010. gadā izdotajā dziedātājas Veras Granas biogrāfijā. Tās autore ir Agata Tušinska.

2007. gadā 91 gada vecumā mirusī Grana izteicās, ka Špīlmans Varšavas geto esot iesaistījies ebreju policijā.

Dziedātāja pati tika apsūdzēta sadarbībā ar nacistiem. Lai gan pēc kara viņa tika attaisnota, sabiedrības attieksmes dēļ viņa pameta Poliju.

Tiesā vairāki bijušie geto iemītnieki, kuri pazina Špīlmanu, noraidīja Granas izteikumus. Pret tiem iestājās arī Polijas bijušais ārlietu ministrs Vladislavs Bartoševskis, kurš Otrā pasaules kara laikā palīdzēja ebrejiem.

Tiesnese Božena Lasota 2013. gadā sacīja, ka grāmatas autore Tušinska esot šaubījusies par Granas apgalvojumu patiesumu un “nav piekritusi Veras Granas nopietnākajiem uzskatiem”, taču viņai esot tiesības tos aprakstīt biogrāfijā.

Taču apelāciju tiesa lēma par labu 2000. gadā mirušā Špīlmana atraitnei un dēlam.

“Šis lēmums uzlabos ētiskos standartus Polijā un ļaus apšaubīt pārprasto vārda brīvības jēdzienu,” sacīja Špīlmana dēls Andžejs.

Taču Tušinska sacīja, ka esot pārsteigta par lēmumu. “Viņi atkal ir aizvēruši Veras Granas muti. Man ļoti žēl,” rakstniece sacīja laikrakstam “Gazeta Wyborcza”.

Tušinskai un viņas grāmatas izdevējiem dotas 15 dienas, lai publiski atvainotos Špīlmana ģimenei, kā arī no biogrāfijas turpmākajiem izdevumiem jāizņem izteikumi par Špīlmanu.

Špīlmans iedvesmoja poļu režisora Romāna Polaņska filmu par pianistu, kam mūzika palīdz izdzīvot nacistu valdīšanas laikā. 2002. gada kinolente saņēma trīs “Oskara” balvas.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Pārdroši ir izmuldēties par faktiem, kuriem neesi bijis aculiecinieks…

Draugiem Facebook Twitter Google+