×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.5°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
1. decembris, 2016
Drukāt

Gaļina Poļiščuka: mūsdienu Krievija ir baisa eksperimenta zona

Publicitātes fotoPublicitātes foto

3. decembrī Liepājas teātrī pirmizrāde krievu dramaturga Aleksandra Vampilova lugas “Vecākais dēls” jauniestudējumam. Šis ir jau trešais režisores Gaļinas Poļiščukas iestudējums Liepājas teātrī. Režisore jauno izrādi nodēvējusi par antiutopiju un iedvesmu tai smēlusies Andreja Tarkovska kulta kinolentes “Stalkers” “zonas” metaforā. Izrāde nav ieteicama bērniem līdz 16 gadu vecumam.

Lugas autors Aleksandrs Vampilovs (1937 – 1972) traģiski gāja bojā 34 gadu vecumā. Vēsturē palikuši vairāki spilgti viņa dramaturģijas darbi “Atvadas jūnijā”, “Pīļu medības”, kas jau iestudēti Latvijas teātros. Starp viņa zināmākajiem darbiem ir arī luga “Vecākais dēls”, kas pirmo reizi Liepājas teātrī iestudēta 1975. gadā Andreja Miglas režijā.

“Neskatoties uz “tautas ienaidnieka” dēla sūro bērnību (Vampilova tēvs tika nošauts lēģerī neilgi pēc dēla dzimšanas), dramaturgs ļoti pārdzīvoja savu lugu iestudēšanas aizliegumu Maskavā, nebeidzamo cīņu ar cenzūru, kā arī pārmetumus par sižetu samākslotību un padomju cilvēku apkaunojošu tēlu radīšanu,” par lugas autoru saka Gaļina Poļiščuka.

Lugas “Vecākais dēls” darbība aizsākas kādā vēlā rudens vakarā, kad Busigins (Kaspars Kārkliņš) un Silva (Viktors Ellers) nokavē pēdējo vilcienu. Kad neviens no apkārtējo māju iedzīvotājiem savas durvis neatver, viņiem nākas likt lietā visu savu izdomu, lai nakts nebūtu jāpavada uz ielas. Un tad viņi pieklauvē pie Sarafanova (Leons Leščinskis) durvīm.

Gaļina Poļiščuka, kuras vadībā Liepājas teātrī jau tapušas izrādes “Cilvēks, kas vairās no lifta” un “Mūsu pilsētiņa”, izvēlējusies iestudējumu veidot savdabīgā vidē. Darbība norisinās sava veida pamestā pilsētā, kur joprojām dzīvo cilvēki, kas vēlas no tās tikt prom.

Režisore iedvesmu esot smēlusies Andreja Tarkovska leģendārajā kinofilmā “Stalkers”, kurā darbība notiek noslēpumainā vietā, kas tiek dēvēta par “zonu”. “Laiks ir apbrīnojama lieta. Tas var skriet, apstāties un atgriezties. Reizēm kādā cilvēkā, reizēm – valstī. Šādu biedējošu atgriešanos laikā, kuru uz sevi izbaudīja Vampilovs, varam ieraudzīt šobrīd,” pirms izrādes stāsta režisore. “Mūsdienu Krievija – tā atkal ir baisa eksperimenta “zona”, kuru krievu literatūrā aprakstījuši Bulgakovs, Zamjatins, Platonovs. Tomēr Vampilovs ticēja, ka cilvēks, viņa dvēseles skaidrība, labsirdība, tikumība un galvenais – spēja radīt, spēj atdzīvināt cilvēcīgumu un izglābt Cilvēku no nenovēršamas sistēmas Apokalipses – tātad pārdzīvot “zonu”.” Arī Busigins un Silva, ierodoties pie Sarafanova, mainīs daudzu cilvēku likteni.

Izrādes lomās iejutīsies aktieri Leons Leščinskis, Kaspars Kārkliņš, Viktors Ellers, Anete Berķe, Rolands Beķeris, Ilze Trukšāne, Edgars Pujāts, Pēteris Lapiņš, Everita Pjata, Samira Adgezalova.

Režisores vadībā debiju Liepājas teātrī piedzīvos scenogrāfe Elīna Valdmane un kostīmu māksliniece Marija Rozīte-Vītola. Iestudējumam tapt palīdz arī gaismu mākslinieks Mārtiņš Feldmanis.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+