×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
8. novembris, 2012
Drukāt

“Garbage” joprojām izsalkuši


ReklāmfotoReklāmfoto

Bija jāpaiet gandrīz divdesmit gadiem, lai arī Latvija klātienē beidzot izbaudītu vienu no aizvadītā gadsimta zīmīgākajām alternatīvās rokmūzikas grupām – pasaulslavenos amerikāņus “Garbage”.

 

Grupas pirmajā un pagaidām vienīgajā koncertā Baltijā, kas notiks koncertzālē “Palladium” 14. novembrī, “Garbage” uzstāsies pasaules koncerttūres “Not Your Kind Of People” ietvaros.

 

“Garbage” līdzās 90. gadu alternatīvās rokmūzikas ikonām “Nirvana” “Smashing Pumpkins” daudziem nozīmē 20. gadsimta nogales skaņu un izjūtu, iemiesojot tam laikam raksturīgo nihilisma, melanholijas un agresijas paradoksālo savienību. Joprojām miljoniem cilvēku, tostarp arī šā raksta autorei, grupas dziesmas raisa sentimentu pēc skarbajiem deviņdesmitajiem, “postgrunge” ēru un rokmūzikas norieta laiku.

Dziedātājas Šērlijas Mensones neaizstājamais balss tembrs un efektīgā sarkanmates āriene, visu grupas biedru kopīgi radītā mūzika, kurā lipīgas melodijas apvienotas ar “smagu” skanējumu, kas raksturīgs veselai virknei “Garbage” grāvēju – debijas singlam “Only Happy When it Rains”, “Stupid Girl”, bondiādes superhitam “The World Is Not Enough” vai eksistenciālai balādei “Milk” ir ingredienti, kas “Garbage” vārdu ierakstītu pasaules vērtīgākās popmūzikas annālēs arī tad, ja grupa vairs neradītu ne skaņas. Par laimi vai nelaimi, tas gan nav noticis.

Pat ja “Garbage” melodijas mēdz apsaukāt par “popmūziku”, tām līdzi allaž nācis Šērlijas depresīvais dzīvesstāsts, ne producenta aprēķins.

Nav noslēpums, ka skolā viņa nemitīgi apcelta neparasto acu, sarkano matu un svara problēmu dēļ. Dziedātāja atzinusies, ka līdz šai baltai dienai joprojām katru dienu izcīnot nelielu cīņu ar sevi par savu niecību, kas precīzi atspoguļota arī grupas nosaukumā (garbage – atkritumi).

Tiesa, tagad Šērlija atzinusi, ka viņa vairs neuzskatot sevi par neglītāko būtni pasaulē. Jāatzīst, tieši viņa ar savu maķenīt citplanētisko skaistumu savulaik kļuva par daudzu apbrīnas, pat dievināšanas objektu.

Un tomēr “Garbage” firmas zīme allaž bijusi tekstuāli mazvērtības, skumju un protesta viļņi, kas savulaik aizrāva līdzi miljoniem līdzīgi domājošo un jūtošo visā pasaulē. Protams, savu neaizstājamu artavu “Garbage” skanējumā ielicis tās patiesi talantīgais bundzinieks un producents Bačs Vigs, kura rokraksts jūtams arī leģendārajos “Nirvana” ierakstos. Jāpiebilst, ka pirms diviem gadiem Vigs saņēma “Grammy” kā labākais producents par grupas “Green Day” albuma veidošanu.

Tomēr pēc septiņu gadu muzikālā klusuma, kas sekoja pēc “Garbage” sastāvā valdošajām nesaskaņām, radošā panīkuma, kas noslēdzās ar sašķelšanos, 1994. gadā dibinātā grupa, iepriecinot savas mūzikas cienītājus, šajā pavasarī atgriezās ar piekto studijas albumu “Not Your Kind Of People”. Paši “Garbage” to jau paguvuši nodēvēt par savu labāko ierakstu.

Iespējams, agrākajiem grupas faniem nav viegli pierast pie jaunā “Garbage”, kas nenoliedzami kļuvis pozitīvāks, lirika ir intensīva un cerību pilna, albums nodēvēts par teju optimistisku.

Pašus mūziķus iepriecina fakts, ka šodienas popmūzikas industrijas milzīgajā fabrikā jaunākais “Garbage” ieraksts ir pašas grupas izdots neatkarīgi no lielajām mūzikas korporācijām.

“Mūs vairs nesaista nekādas pagātnes korporatīvās saites, kas sākumā šķita biedējoši, tomēr izrādās, dod lielāku brīvību,” atzinis Vigs. Tikmēr dziedātāja Š. Mensone intervijā izdevumam “Spin” atzinusi, ka daudzi grupas jaunāko izdevumu salīdzinājuši ar “Garbage” pirmo ierakstu. “Man gan nešķiet, ka tas izklausītos pēc mūsu pirmā ieraksta, taču, jāatzīst, tur ir tā pati enerģija, kas toreiz, tajā ir tas pats izsalkums.”

 

VARBŪT NODER

Vieta – koncertzāle “Palladium”.

Laiks – 20.00. Ieeja no 19.00.

Biļetes “Biļešu servisa” kasēs, http://www.bilesuserviss.lv” www.bilesuserviss.lv

Cena – Ls 20 – 50.

“Garbage” koncertu Rīgā iesildīs igauņu alternatīvā roka, blūza un popa grupa “Sibyl Vane”.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+