×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
29. oktobris, 2014
Drukāt

Gatavo Rīgas Centrāltirgus fasādes pārbūvi (1)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

A/s "Rīgas Centrāltirgus" valdes priekšsēdētājs Anatolijs Abramovs: "Pēc kanālmalas pārbūves sakārtosim tirgus fasādi. Atkritumu tvertnes atradīsies pazemē."

Vērienīgā Rīgas Centrāltirgus teritorijā esošās kanālmalas pārbūve uzlabos drošību un mazinās dabas piesārņojumu.

Atjaunos par savu naudu

Tuvojas noslēgumam sabiedriskā apspriešana par Rīgas Centrāltirgus (RCT) kanālmalas pārbūvi. Tātad arī viena gada garumā ilgušie projektēšanas darbi. “Decembra otrajā pusē iesniegsim projektu apstiprināšanai Rīgas pilsētas būvvaldei,” sola RCT valdes priekšsēdētājs Anatolijs Abramovs. RCT fasādes – kanālmalas – pārbūve aptvers teritoriju no Maskavas ielas gar pieciem paviljoniem līdz Prāgas ielai un no Prāgas ielas līdz Gogoļa ielai aptuveni 800 metru garumā. Ja neizdosies piesaistīt ES fondu naudas atbalstu, tad akciju sabiedrība “Rīgas Centrāltirgus” ir gatava šo trīs miljonus eiro vērto projektu īstenot par savu uzkrāto naudu. “Ja varēsim izmantot ES atbalstu, tad pārbūvi pabeigsim divos gados. Ja vajadzēs iztikt ar savu naudu, tad divarpus gados. Naudu aizņemties neesam iecerējuši,” stāsta A. Abramovs.

Kāpēc vajadzīga pārbūve

Patlaban kanālmalā izveidojusies draudīga situācija. Proti, gruntsūdeņi un izskalojumi ir nonākuši gandrīz līdz RCT pagrabiem. “Ir apdraudēta ne tikai kanālmalas siena, bet arī tai piegulošie ceļi, kur izskalojumu rezultātā veidojas bedres. Nedarbojas arī notekūdeņu kolektori, tāpēc gar atkritumu tvertnēm tekošais netīrais ūdens nonāk kanālā. Intensīvā sabiedriskā transporta satiksme kanālmalas sienās ir izveidojusi plaisas,” projekta īstenošanas svarīgumu pamato RCT vadītājs.

Tātad runa ir arī par drošību, ne tikai kanālmalas izskatu. Pa kanālmalas sienām piegulušajiem ceļiem ik dienu ar automašīnām piegādā produktus glabātavām, kas atrodas Centrāltirgus pagrabos. Arī šo transporta līdzekļu kustība sienām nodara kaitējumu.

Patlaban pirmo reizi ir veikta nopietna kanālmalas ģeoloģiskā izpēte. Tās secinājums – kanālmala ir visas Latvijas galvaspilsētas, ne tikai RCT rūpju objekts tāpēc, ka tā aiztur plūdu veidošanos Rīgas vēsturiskajā centrā. A. Abramovs uzskata – ilgāk vilcināties ar pārbūvi nedrīkst: “Pilsētas kanālmalas ir Centrāltirgus fasāde. To redz Rīgā ar autobusu vai vilcienu ieradušies galvaspilsētas viesi.”

Kā būs pēc pārbūves

Trīs miljonu eiro vērtais projekts ir iekļauts Rīgas attīstības plāna projektā, ko iecerēts drīz apstiprināt. Šā projekta īstenošanas laikā uz koka pāļiem balstīto kanālmalas sienu nostiprinās ar metāla rievsienu, ko gremdēs pāļu priekšā. Šāda tehnoloģija ļaus arī paplašināt ielas braucamo daļu, padarīt ērtāku satiksmi. Būvnieki arī likvidēs kanālmalas sienā izveidojušās plaisas. Jaunums būs atkritumu tvertņu novietojums – tās atradīsies zem zemes, kas padarīs tīrāku apkārtni un neļaus cilvēkiem bez noteiktas nodarbošanās un dzīvesvietas tām piekļūt. Pārbūves laikā izveidos arī jaunus kolektorus, kas savāks un novirzīs attīrīšanai netīros ūdeņus. “Kanālmalas ceļš ir preču piegādes vissvarīgākā maģistrāle. Pēc pārbūves tas būs sakārtots atbilstoši visaugstākajām Eiropas Savienības prasībām,” pārliecināts ir A. Abramovs.

Viņš vērš uzmanību, ka būvniecības laikā būs aizliegta ilgtermiņa transporta līdzekļu atrašanās teritorijā, kur notiks būvdarbi. Par šīm neērtībām paziņos sadarbības partneriem. Piekļuve kanālmalai un pagrabiem tikšot nodrošināta.

Jubilejas mēneša programma

Mārtiņdiena, 10 . novembris, ir datums, kad RCT – Eiropas lielākais tirgus – atzīmē savu gadskārtu. Šajā gadā jau 84. reizi. RCT vadītājs sola svētku pasākumus visu novembri. “Tirgotāju dienā īpaši godināsim pārdevējus, kas savā ikdienas darbā pircējam atrodas vistuvāk un ir mūsu sadarbības partneri,” par ieceri stāsta A. Abramovs. No 14. līdz 17. novembrim nu jau trešo gadu RCT notiks “Gardās dienas”. Pārdevēji šo dienu laikā pircējiem daudz vairāk nekā ikdienā piedāvās savu produktu degustācijas. “Gardo dienu” dalībniekus varēs pazīt pēc īpašas uzlīmes. Tad jau klāt ir arī valsts dibināšanas svētki. “Laipni aicinām visus rīdziniekus produktus savai gardajai valsts svētku maltītei pirkt Rīgas Centrāltirgū,” tā A. Abramovs.

Pārsteigumi sakņu paviljonā

Neparastu un veselīgu produktu stipru garšvielu cienītājiem sakņu paviljonā piedāvā Veronika Vecvagare no Dārziņiem Pierīgā. Tie ir mārrutki ar cidoniju sīrupu. “Mārrutkus pērku Codē, bet cidonijas aug pašas dārzā. Sastāvā ir vien mārrutki, cidoniju sīrups un sāls. Cilvēki labprāt pērk,” par savu produktu stāsta Vecvagares kundze. Turpat pie viņas stenda satiktā Rita teic, ka pie Veronikas kundzes šo produktu pērkot aptuveni divas reizes mēnesī. “Kad pirmo reizi pagaršoju, mute palika vaļā. Pērku šeit arī sinepes,” tā rīdziniece.

Turpat netālu sakņu paviljonā desmitiem ķirbju šķirņu tirgo Brigita Vainovska, kas lielu daļas ražas izaudzē savā dārzā Piņķos. Par katru ķirbju šķirni saimniecei ir savs stāsts. ‘Parīzes zelts’, japāņu ‘Usikuri’, ‘Velna kronītis’, ‘Cicinella’, ‘Galda karaliene’, ‘Spageti ķirbis’ – tās ir vien dažas no saimnieces piedāvātajām šķirnēm. B. Vainovska gan atzīst, ka krājumi pakāpeniski mazinās. Īpaši pēc lielajiem bērnudārzu un skolu pirkumiem. Cenas ķirbjiem šogad eiro centos esot tādas pašas kā pērn santīmos.

Savukārt pie ieejas piena paviljonā plašu medus šķirņu izvēli piedāvā Gunta Klūgas saimniecība no Auces. “Šī ziema ar negaidītajām laika maiņām bitēm bija nelabvēlīga, tāpēc medus ir mazāk. Cilvēki pērk arī aizvadītā gada medu,” stāsta saimniece Ligita Brūvere. Viņas stendā var nogaršot pļavu ziedu, viršu, griķu, meža ziedu, liepu medu. Šeit var nopirkt arī propolisu, bišu maizi un ziedputekšņus. “Dārgāks nekā pērn ir vien viršu medus,” piebilst saimniece.

Tūristi novērtē

RCT mārketinga pārstāvis Ivars Jakovels ir gandarīts, ka pēc “Live Riga” veiktās aptaujas, tūristi RCT ir nosaukuši par trešo visatpazīstamāko Rīgas simbolu. Pirmajās divās vietās ir Brīvības piemineklis un Vecrīga. RCT apmeklē aizvien vairāk tūristu. Pavisam nesen Turcijas prezidenta Redžepa Tajipa Erdogana oficiālās valsts vizītes laikā RCT apmeklēja un te iepirkās viņa kundze Emine Erdogana. Savukārt pasaulē atzītākais tūristu portāls “TripAdviser”, pamatojoties uz tūkstošiem savu lasītāju atsauksmēm, jau trešo gadu pēc kārtas Centrāltirgum piešķīris izcilības sertifikātu. I. Jakovels sola arī turpmāk rūpēties par tirgu kā Latvijas iedzīvotājiem lieliskākās iepirkšanās vietas un tūristiem pievilcīga tūrisma objekta izaugsmi. Lieliska iespēja ārzemniekiem neklātienē iepazīties ar Centrāltirgu būs pēc Vides filmu studijas dokumentālās filmas pabeigšanas par vienu no īpašākajiem Eiropas tirgiem – Centrāltirgu. Filma top par kinoļaužu starptautiski piesaistītiem finanšu līdzekļiem pasaulē nozīmīgākās izstādes “World Expo 2015″ vajadzībām.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Gribētos arī redzēt civilizētu autostāvvietu tirgus apmeklētājiem,ne tikai STAFFam, lai ar iepirkumiem nav jāstaipās kilometriem tālu.

Draugiem Facebook Twitter Google+