×
Mobilā versija
+12.8°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
26. augusts, 2014
Drukāt

Gazas joslā sācies, cerams, ilgstošs pamiers

Foto: AFPFoto: AFP

Otrdien plkst.19 pēc Latvijas laika Gazas joslā stājies spēkā ilgtermiņa pamiers.

Pirmās par šo vienošanos paziņoja palestīniešu amatpersonas, bet vēlāk arī avoti Izraēlas valdībā apstiprināja, ka ir noslēgts pamiers.

Vienošanās panākta sarunās, kuras ierosināja un vadīja Ēģipte.

Gazā tūkstošiem cilvēku izgājuši ielās, lai nosvinētu ziņas par pamiera iestāšanos, tostarp pūlī redzami arī palestīniešu islāmistu grupējuma “Hamas” kaujinieki, kas aiz prieka šauj gaisā ar saviem ieročiem, ziņoja aģentūras AFP žurnālisti.

No mošeju skaļruņiem tiek skandēti slavinājumi Dievam par 50 dienu ilgās vardarbības pārtraukšanu.

Īsi pirms pamiera spēkā stāšanās no Gazas joslas raidīts mīnmetēja šāviņš nogalināja kādu izraēlieti, bet divi citi eksplozijā guva smagus ievainojumus, liecina Izraēlas policijas sniegtā informācija.

Savukārt Izraēlas uzlidojumā Gazas joslā otrdien tika sagrauta septiņu stāvu ēka Beit Lāhijā.

“Hamas” un kaujinieku grupējuma “Islāma džihāds” pārstāvji ziņoja, ka vienošanās par pamieru ietver arī Gazas joslas blokādes atvieglošanu, ļaujot ievest palīdzības kravas un celtniecības materiālus.

Kāda augsta ranga “Islāma džihāds” amatpersona norādīja, ka tuvāko mēnešu laikā sāksies arī sarunas par sarežģītākiem jautājumiem, piemēram, “Hamas” prasību uzbūvēt Gazai lidostu un ostu.

Kopš 2007.gada, kad Gazas joslā varu sagrāba “Hamas”, Izraēla un Ēģipte daļēji bloķējušas Gazas joslu.

Konflikta laikā “Hamas” uzstāja, ka pārtrauks uguni tikai tad, ja blokāde tiks atcelta. Tikmēr Izraēlas spiediens pret grupējumu konflikta laikā ir pastiprinājies. Tiek lēsts, ka “Hamas” palikusi vairs tikai trešā daļa no aptuveni 10 000 raķešu, kas sākotnēji atradās tās arsenālā. Izraēla apgalvo, ka iznīcinājusi arī lielāko daļu “Hamas” izveidoto robežas šķērsošanas tuneļu.

ANO aplēses liecina, ka Izraēlas uzbrukumos Gazas joslā sagrautas vai stipri izpostītas vairāk nekā 17 000 māju, atstājot bez pajumtes 100 000 cilvēku.

Kopš 8.jūlija bojāgājušo cilvēku skaits Gazas joslā pārsniedzis 2100 un vairāk nekā 11 000 tikuši ievainoti, liecina palestīniešu amatpersonu sniegtā informācija.

Izraēlas pusē konfliktā dzīvību zaudējuši 65 karavīri un četri civiliedzīvotāji.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+