×
Mobilā versija
+11.7°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
15. oktobris, 2013
Drukāt

Gulbe: patlaban nav pamata bažām par graudu cenu palielināšanos

Foto - LETAFoto - LETA

Pasaules pārtikas tirgus tendences pagaidām nerada bažas par graudu cenu palielināšanos šogad Latvijā, aģentūrai BNS teica Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra (LTVC) vadītāja Ingūna Gulbe.

Viņa paskaidroja, ka cenas Latvijā nosaka kopējās pasaules tirgus tendences, līdz ar to neatkarīgi no tā, kāda šogad būs labības raža Latvijā, labības cenas būs atkarīgas no kopējās situācijas graudu tirgū pasaulē. Patlaban LTVC rīcībā esošā informācija liecina, ka graudu cenām nav tendences palielināties. “Drīzāk pretēji, patlaban ir redzams, ka tām ir tendence nedaudz samazināties,” sacīja Gulbe.

LTVC vadītāja norādīja, ieilgušais pavasaris un iespēja, ka Latvijā šogad būs slikta labības raža, graudu produktu cenas veikalos nekādi neietekmēs. Cenas var ietekmēt vienīgi labības raža pasaulē kopumā, un pagaidām LTVC nav ziņu, ka tā būs slikta, pastāstīja Gulbe.

Viņa arī atgādināja, kā Eiropā pagājušajā gadā labības raža bija zemāka par vidējo un arī graudu cenas pērn kopumā bija augstākas nekā parasti. Līdz ar to, lai arī Latvijā pagājušajā gadā bija laba labības raža, graudi atbilstoši vidējai cenai Eiropā bija dārgāki nekā gadu iepriekš, norādīja Gulbe.

Jau vēstīts, ka šā gada graudaugu un rapšu raža Latvijā varētu būt vidēji par 20% mazāka nekā pērn. Galvenie iemesli iespējamam ražas samazinājumam – ieilgušās ziemas dēļ būs īsāks veģetācijas periods un pērn rudenī sētie ziemāji, cīnoties ar sniegu un salu, ir novājināti.

LTVC ir izveidots 1995.gadā kā Latvijas Valsts agrārās ekonomikas institūta struktūrvienība. Kopš 2004.gada 1.maija LTVC ir uzdots vākt, apkopot un sniegt Eiropas Komisijai informāciju par noteiktu lauksaimniecības produktu cenām un apmēriem. Iegūtā informācija tiek izmantota lauksaimniecības politikas veidošanai ‒ lauksaimniecības produktu ražošanas un tirgus stāvokļa novērtēšanai, intervences pasākumu pamatošanai un noteiktu lauksaimniecības produktu muitas vērtību noteikšanai.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+