Viedokļi
Feļetoni

Egils Līcītis: Ietaupiet nervus18

Šoreiz vēlēšanu iezīme tāda, ka uz nacionālo sapulci startē sevišķi daudz kandidātu, pret kuriem grūti izturēties nopietni. Taču jāizturas nopietni, jo balsošanas dienā astoņos no rīta deputātu amatu pretendenti ir vienlīdzīgām izredzēm, pat partijas, ko korekti atzīt par revanšistiskām un klaji pretvalstiskām, pat gluži karikatūriskas un jancīgas listes. Cilvēkus samērā viegli pārvērst un kaut kam pievērst. Ja ir, kas to grib un aktīvi darbojas. Tā kā šogad aktīvi lejas demagoģijas un propagandas straume, vēlētāju modrība saasinājusies, nervi nospriegojušies, kā nekļūdīties balsojumā, kad zvejo tik duļķainā ūdenī?

Partijas ne par matu nav pavirzījušās uz priekšu, lai pārtaptu par pieaugušām, sabiedrībā ieredzētām organizācijām ar solīdām programmām un cienījamiem, atbalstāmiem līderiem. Nav novērojama politiskās morāles, ētikas standartu paaugstināšanās, drīzāk pazemināšanās. Taču ilgā, bezdarbīgā sēdēšanā sēkliniekos uzkrātais spēks liek atkal tiekties pēc vietas Saeimā. Vējoņa kungs devis padomu nebalsot par sīkpartijām. Gribas attraukt – mīļais draugs, situācija ir tāda, ka pie varas esošās un vēl dažas ir sīkpartijas, kamēr visas pārējās – pundurpartijas ar aktīvistu skaitu, kas mierīgi saspiedīsies nelielas celtspējas liftā!

Tomēr nav jau īpaša ārkārtas stāvokļa. Ņemot vērā, ka dabā perfekti politiķi nav sastopami, pie urnām vienalga ir trīs drošas izvēles, lai balsojums būtu produktīvs.

Un, lūk, šoreiz, kaut “Jaunā Vienotība” nav pārāk sportiskā formā un dažs to mālē ogļmelnu, vismaz Rīgā tai ir atbalstāms saraksts tuvu ideālam. Pirmais numurs ministrs Rinkēvičs ir vīrs, kurš iekšpolitikā pašlaik gandrīz vienīgais runā taisnu valodu un klausot saprāta balsij. Ārpolitiku vadījis profesionāli, Latvijas interesēm atbilstīgi. Uzticams valstsvīrs. Trešais numurs ministrs Šadurskis pelnījis goda plāksni, jo ienesis izglītībā latvisku un vismaz kaut cik valstisku garu. Plus – redzēju “Jaunās Vienotības” listē pazibam glītas skuķenes. Partija ir nemaldīgi prorietumnieciska, eiropeiska.

Droši nodot balsi par Nacionālo apvienību ar ideoloģisko tīrību, garantu, ka valdībā neiekļūst mūdži, zinošiem, perspektīviem deputātiem Šnori, Kolu, Ringoldu Balodi, kuri spēj apzinīgi strādāt, un tautai uzticamo mūsu īsto prezidenti Ināru Mūrnieci.

Nu, un kompensācija vēlētājiem, kas dīc – manu balsi neviens no vecajiem vēžiem nedabūs! Lūgtum, jūsu priekšā jaunpienācēji Jaunā konservatīvā partija, ko vada Bordāns no Balviem, bet kompānijā antikorupcijas cīnītāji Strīķe ar Jurašu. JKP arī pelnījuši vēlētāju atbalstu, jo viņu ienākšana Saeimā lietas var vērst uz labo pusi.

Mums nostrādāta tehnika mest urnā par agrāriešiem, ZZS vai LRA – novaidēsies dažs laucinieks. Kāpēc par viņiem ne? Minēšu vienu kontrargumentu. Kamēr Bordāna komanda aicināja cilvēkus uz laukumiem, lai pieprasītu tīrāku politiku, parlamenta četru sienu noslēgtībā stiķēja Sudrabas komisiju itin kā oligarhu sarunu izmeklēšanai, bet patiesībā padarot parlamentāro izmeklēšanu par izsmieklu. Šics (LRA), Mežulis (ZZS) kvēli atbalstīja Sudrabas komēdiju. Vai abi biedri izslēgti no partijām? Nē, nav nosodīti, saņēmuši augstas vietas lidojumam uz nākamo Saeimu.

LA.lv