Mobilā versija
-1.4°C
Alma, Annemarija
Sestdiena, 25. februāris, 2017
7. maijs, 2015
Drukāt

Igaunijas alkohola uzņēmums “Liviko” akcīzes dēļ draud pārcelt biznesu uz Latviju (1)

Foto no arhīvaFoto no arhīva

Igaunijas stipro alkoholisko dzērienu ražotājs un importētājs “Liviko” brīdinājis, ka pārcels savu biznesu uz Latviju, ja akcīzes nodoklis alkoholam Igaunijā tiks palielināts straujāk nekā bija plānots iepriekš, kas, pēc kompānijas aplēsēm, valsts budžetam izmaksās 10-15 miljonus eiro zaudētu nodokļu ieņēmumu gadā.

“Liviko” veic sagatavošanas darbus, lai savu uzņēmējdarbību veidotu caur Latviju, kur akcīzes nodokļa likme alkoholiskajiem dzērieniem jau pašlaik ir par 29% zemāka nekā Igaunijā, tādējādi cerot ietaupīt 10-15 miljonus eiro. Galveno ietaupījumu sniegs akcīzes nodokļa novirzīšana.

2014.gadā kompānija Igaunijas valsts budžetā iemaksāja 49 miljonus eiro akcīzes nodoklī, bet kopumā nodokļos tika samaksāti 64,2 miljoni eiro, informēja “Liviko”.

“Pašreizējā alkohola akcīzes nodokļa likme ar 10% palielinājumu gadā ir bijusi ievērojami straujāka nekā iepriekš paustajās ilgtermiņa prognozēs, un, tāpat kā iepriekšējie papildu palielinājumi, arī jaunais plāns nav balstīts uz ekonomisko analīzi,” sacīja “Liviko” ģenerāldirektors Janeks Kalvi. Viņš norādīja, ka valdības plāns nākamgad paaugstināt akcīzes nodokli par 15% gan stiprajiem, gan vieglajiem alkoholiskajiem dzērieniem nav pieņemams.

“Stiprā alkohola akcīzes nodokļa palielinājums ir sasniedzis savu robežu, bet 15% paaugstinājums alus akcīzes nodoklim no gada sākuma nav ietekmējis tā patēriņu. Neņemot vērā spekulatīvus iepriekšējās pirkšanas darījumus, kas atspoguļojās janvārī, stiprā alkohola akcīzes nodokļa ieņēmumi 2015.gadā būs mazāki par to, kas tika cerēts, kad plānoja paaugstinājumu. Melnais tirgus netraucēti un uzskatāmi izmanto dotās iespējas, jo īpaši lauku reģionos. Ekonomikas vidi, kas veidojas, nevar atstāt bez atbildes,” Kalvi klāstīja.

“Liviko” veiktā analīze liecina, ka alkohola pārrobežu un ceļojumu tirdzniecība pāriet no Igaunijas ziemeļiem uz dienvidiem. Agrākā situācija, kad Igaunija ieguva no tirdzniecības tūristiem, mainās, Latvijai jau gūstot labumu un stiprinot savas pozīcijas saistībā ar tuvāko gadu ekonomiskajiem lēmumiem. Akcīzes nodoklis alkoholam Latvijā ir par 29% zemāks nekā Igaunijā, un, ņemot vērā Igaunijas valdības plānoto nodokļa paaugstinājumu par 15%, šī starpība palielināsies līdz 37,2%, jo Latvijas valdība akcīzes nodokli stiprajam alkoholam plāno palielināt vien par 2%, norāda uzņēmums.

Igaunijas valdība plāno paaugstināt akcīzes nodokli alkoholam un tabakai straujāk, lai nevajadzētu celt degvielas akcīzes nodokli un pievienotās vērtības nodokli viesu izmitināšanas pakalpojumiem, pret ko notikuši plaši protesti. Pašlaik tiek plānots akcīzes nodokli alkoholam un tabakai nākamgad celt par 10%, kas valsts budžeta ieņēmumus palielinās attiecīgi par 35 miljoniem eiro un 8,2 miljoniem eiro.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Bus jaunas darba vietas,nedaudz,bet būs.

Slimība pārvarēta, atveseļojamies. ES vērtē Latvijas ekonomiku (4)Latvija pēdējos gados pieredzējusi vāju ekonomikas izaugsmi, ekonomiskās nenoteiktības un ES fondu krituma dēļ, bet īstermiņa prognozes ir pozitīvākas, teikts Eiropas Komisijas vērtējumā par finansiālo, ekonomisko un sociālo situāciju dalībvalstīs.
Putnu gripas dēļ Vītiņu pagastā saimnieki bažījas par cāļiem (1)Visām vistām un zosīm jāiztur trīs mēnešu ieslodzījums
Cenas noteic turīgākie: Zemgalē un Latgalē zeme dārgāka (1)Lauksaimniecībā izmantojamai zemei cenas noteic turīgākie zemnieki
Pasaulē
Pieaug saražotā siera un biezpiena apjoms; mocarellai - uzvaras gājiensSaskaņā ar provizoriskajām aplēsēm, pērn Latvijā saražotas 41 500 tonnas siera un biezpiena, kas ir 7,5% pieaugums salīdzinājumā ar 38 600 tonnām
Draugiem Facebook Twitter Google+