×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
21. novembris, 2016
Drukāt

Igaunijas prezidente aicina Ratasu veidot jauno valdību

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Igaunijas prezidente Kersti Kaljulaida

Igaunijas prezidente Kersti Kaljulaida svētdien oficiāli aicināja Centra partijas priekšsēdētāju Jiri Ratasu veidot jauno Igaunijas valdību.

Prezidente norādīja, ka atbilstoši Igaunijas konstitūcijai viņai 14 dienu laikā pēc neuzticības balsojuma premjerministram ir jānosauc jauns valdības vadītājs.

“Pēc neuzticības balsojuma [Reformu partijas līderim Tāvi Reivasam] es runāju ar visu parlamentā pārstāvēto partiju priekšsēdētājiem un uzskatu, ka Jiri Ratass ir spējīgs izveidot spēcīgu un enerģisku valdību,” paziņoja Kaljulaida.

“Jāsaglabā virziens, ko Igaunija ir ieņēmusi ārpolitikā un drošības politikā un to trīs partiju līderi man apstiprināja,” piebilda prezidente.

“Mēs veidosim valdību, kas kalpos Igaunijas labā,” pēc tam paziņoja Ratass.

Gaidāms, ka Ratass šonedēļ parlamentam prezentēs savas valdības programmu.

Jau vēstīts, ka Igaunijas Centra partija, “Tēvzemes” un “Res Publica” savienība (IRL), kā arī Sociāldemokrātiskā partija (SDE), kas veda sarunas par jaunas valdības izveidošanu, sestdien apstiprināja koalīcijas līgumu.

Jaunajā kabinetā būs 15 ministri, katram koalīcijas partnerim pa pieciem portfeļiem. IRL un SDE bija arī līdzšinējās valdības koalīcijā, bet Centra partija atradās opozīcijā.

Igaunijas līdzšinējā valdība Reivasa vadībā demisionēja 9.novembrī pēc tam, kad piecas no sešām parlamentā pārstāvētajām partijām izteica premjeram neuzticību, vainojot viņu par stagnāciju valstī un nespēju pieņemt valstij svarīgus lēmumus.

Daži analītiķi norāda, ka Igaunijas politiskā krīze sākās augusta beigās, kad tobrīd valdošās partijas nespēja vienoties par Tomasa Hendrika Ilvesa pēcteci Igaunijas prezidenta amatā.

Pirmās balsojuma kārtas parlamentā noslēdzās bez rezultāta, arī elektoru kolēģijā, ko veido parlamenta deputāti un pašvaldību pārstāvji, jauno prezidentu neizdevās ievēlēt, bet, atkal balsojot parlamentam, 3.oktobrī amatā tika ievēlēta Kaljulaida, kas tiek uzskatīta par kompromisa kandidāti.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+