Kultūra
Mūzika

Imanta Kalniņa jubilejas koncerts Liepājā0


Imants Kalniņš
Imants Kalniņš
Foto – Dainis Bušmanis

Liepājā koncertzālē “Lielais dzintars” Imanta Kalniņa dzimšanas dienā 26. maijā šogad jau trešo reizi, izskanēs koncerts “Dziesma, ar ko tu sācies”. Komponista 77. jubilejā skanēs visu paaudžu iemīļotās un zināmās dziesmas, teātra mūzika, dziesmas no multiplikācijas un kinofilmām, mazāk dzirdēti opusi, kā arī fragmenti no oratorijas “Dzejnieks un nāra”.

Ideja par koncertu ar I. Kalniņa dziesmām radās LU absolventu kora “Jubilate” mākslinieciskajam vadītājam Jurim Kļaviņam. “Mūsu korim ir tāda tradīcija, ka mēs laiku pa laikam izvēlamies kādu komponistu. Pirms tam bija Uldis Stabulnieks. Tad mēs nolēmām, ka ļoti gribam dziedāt Imanta Kalniņa dziesmas. Koncertā kopā ar mums būs solists Uģis Roze – tas nebūtu Kalniņa mūzikas koncerts, ja Uģis tur nedziedātu! Tāpat Aivars Gudrais, kurš spēlē ļoti skaistus solo viņa dziesmās. Programmā esam iekļāvuši tautā iemīļotākās komponista melodijas.”

Runājot par šiem koncertiem, dziedātājs U. Roze neslēpj: “Man patīk dziedāt kopā ar koriem, jo tad dziesmām ir elpa. Sevišķi jau Imanta Kalniņa dziesmas būvētas tā, ka reizēm ar solo balsi vien ir par maz, lai iznestu šo skaņdarbu. Jo Imantam jebkura dziesma ir skaņdarbs! Ja aizmugurē ir koris, tad tajā ir spēks.”

I. Kalniņa mūzikai ir ne tikai brīnumskaistas melodijas, kurās ievīta lieliska dzeja, bet tā vienlaikus ir arī ļoti svarīga Latvijas kultūras vēstures sastāvdaļa. Vairākas paaudzes savu mūzikas mīlestību un patriotisko izjūtu auklējušas, klausoties I. Kalniņa kompozīcijas.

Cik dažāds ir komponists, tik dažādi mākslinieki uzstāsies dzimšanas dienas koncertā. Bez U. Rozes būs arī solisti – Raivis Bružis, Sofija Komurņicka, Jaroslavs Orlovs un Viktorija Petrova. I. Kalniņa bērnu dziesmas izdziedās bērnu koris “Omnes” un Liepājas Bērnu un jaunatnes centra jauktais koris “Reverberācija”, bet ar plašo kora mūziku iepazīstinās ne tikai “Jubilate”, bet arī Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra jauktais koris “Intis”. Koncertu vadīs aktrise Rēzija Kalniņa. “Uzskatu, ka koncerts jāveido raibs,” neslēpj koncerta mākslinieciskais vadītājs Juris Kļaviņš un atklāj, kas īsti ir I. Kalniņa mūzikas magnēts, kas pievelk lielus un mazus klausītājus: “Viņa skaistās melodijas, kuras, manuprāt, var atšķirt uzreiz. Īpatnējās harmonijas, izrotājumi.” Dziedātājam U. Rozem komponista I. Kalniņa mūzika bijusi līdzās no ļoti agras jaunības. Raksturojot komponista īpašo skanējumi, viņš teic: “Imanta mūziku nepietiek vokāli perfekti nodziedāt, dažreiz daudz kas jāziedo no vokāla, lai šī mūzika sāktu elpot. Viss, kas ir sterils, I. Kalniņa mūzikai nepiestāv. Šai mūzikai piestāv dvēseles balss, kas ir silta, trauksmaina, reizēm vēsa, arī nenosakāma, neprognozējama. Viņš prot saprast dzeju un pakļaut mūziku vārdam, domai, idejai.”

 

26. V 18.00 koncertzāle “Lielais dzintars”, Liepāja

Biļetes “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv

Cena: EUR 7 – 25 (izpārdots)

 

LA.lv