×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
10. jūnijs, 2013
Drukāt

It kā saspringtā darba grafika dēļ Putins šķiras no sievas Ludmilas

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

“Tas bija mūsu kopīgais lēmums,” tā par teju trīsdesmit gadu ilgās laulības šķiršanu pagājušās nedēļas nogalē sarunā ar Krievijas televīzijas kanālu “Rossija 24” paziņoja Vladimirs un Ludmila Putini. Ar šādu paziņojumu Krievijas pirmais pāris klajā nāca Kremļa pilī pēc kopīgi apmeklētās baleta izrādes “Esmeralda”.

Pēc īsas sarunas par mūziku un dejām, televīzijas korespondenta taujāts, kāpēc viņš tik reti sabiedrībā parādās ar kundzi, Putins informēja par šķiršanos. “Tas ir mūsu kopīgais lēmums,” sacīja Putins. “Es pievienojos Vladimira Vladimiroviča vārdiem,” piebilda Ludmila. “Mēs viens otru praktiski neredzam. Mums katram ir sava dzīve,” turpināja Putins.

 

Civilizētā šķiršanās

Putina vēlme sevi sabiedrības acīs parādīt kā “atlētiska mačo” tipa vīrieti ir sen zināma. Viņš vadījis kaujas lidmašīnas, izmeties puspliks, auļojis zirga mugurā, spēlējis hokeju, nav baidījies no tīģeriem, rotaļājies ar suņiem, bučojis mazu bērnu vēderus… Taču to visu darījis bez savas 55 gadus vecās sievas pie sāniem. Putins reti publiskos pasākumos devās kopā ar laulāto, krievu politiskajiem apskatniekiem izsakoties, ka Ludmila norīkota dzīvot klosterī. Gluži kā savulaik darīja Krievijas cari, kad gribēja atbrīvoties no apnikušajām carienēm.

Jau trešo termiņu Krievijas prezidenta amatā esošais Putins tradicionāli vairījies runāt par privāto dzīvi. Pat par savām meitām – Mariju un Jekaterinu – viņš intervijās runājis nelabprāt, tās nesaucot vārdā, bet gan apzīmējot kā “viņas”. Nelielajā sarunā ar televīzijas kanālu “Rossija 24” Putins pastāstīja, ka jau ilgi nedzīvo kopā ar Ludmilu, jo viņa nespēj tikt galā ar vīra lielajiem pienākumiem un sabiedriski aktīvo dzīves veidu. Ludmila vēl piebilda, ka šķiršanās būs civilizēta un abi joprojām paliks tuvi cilvēki.

Tikmēr Krievijas presē jau piecus gadus virmo runas, ka Putinam izveidojušās romantiskas attiecības ar trīsdesmit gadus jaunāko bijušo mākslas vingrotāju Alīnu Kabajevu, kura šobrīd, pārstāvot partiju “Vienotā Krievija”, ir Krievijas Valsts domes deputāte. Krievijas laikraksti pat rakstījuši, ka Kabajeva dzīvo kopā ar “kādu puiku”, kura tēvs, iespējams, ir tieši Putins.

Pats Putins gan šādas runas kategoriski noraida. 2008. gadā sarunā ar kādu itāliešu žurnālistu viņš izteikumus par dēku ar Kabajevu nosauca par baumām, kuras izplatījuši cilvēki, kuri ar saviem “puņķainajiem deguniem un erotiskajām fantāzijām ložņā pa citu dzīvēm”.

 

Vai ir cita sieviete?

Publiskas šķiršanās nav bijušas raksturīgas PSRS vai Krievijas līderiem. Pēdējais Krievijas priekšstāvis, kurš sevi atbrīvoja no laulības skavām, bija Pēteris I, septiņpadsmitajā gadsimtā izšķiroties no savas pirmās sievas Jevdokijas Lopuhinas.

Krievijas socioloģe, bijusī padomniece Kremlī Olga Krištanovska sarunā ar ASV laikrakstu “The New York Times” Putina šķiršanos komentējusi ar jautājumu: vai ir kāda sieviete, kuras dēļ Putins aizgājis no sievas?

“Lielākā intriga ir nevis šķiršanās, bet gan tas, vai viņš atkal precēsies,” prātojusi Krištanovska, piebilstot, ka ar šķiršanos Putins gribēja parādīt demokrātiskumu. “Viņš to varēja slēpt, cik ilgi vien gribēja, bet viņš izlēma parādīt savu cilvēcisko dabu,” tā socioloģe, piebilstot, ka, iespējams, Putins to darījis Kabajevas dēļ.

Tikmēr Putina preses pārstāvis Dmitrijs Peskovs Krievijas ziņu aģentūrām izteicies, ka Putins no sievas nav izšķīries citas dēļ. “Ar neapbruņotu aci paskatoties uz Putina darba grafiku, jūs sapratīsiet, ka viņa dzīve nav saistīta ar kaut kādām ģimeniskām attiecībām. Tā ir saistīta tikai ar atbildību, kādu uzņemas valsts galva,” paziņoja Peskovs.

 

Kāds darbā, 
tāds ģimenē

ASV izdevums “The New Yorker” norāda uz kādu sakritību – tie Krievijas līderi, kuri labprātāk piekopa atvērtāku politiku, bija arī ģimeniskāki cilvēki.

Visradikālāk ar ģimenes saitēm apgājās padomijas diktators Josifs 
Staļins. Viņš savu sievu noveda līdz pašnāvībai un pēdīgi nogalināja arī viņas ģimenes locekļus. Ņikita Hruščovs, kurš nosodīja Staļinu un atbrīvoja viņa režīma upurus no darba nometnēm, ļoti mīlēja savu sievu Ņinu, kura viņu pavadīja teju visos izbraucienos.

Leonīds Brežņevs arīdzan slēpa sievu no sabiedrības acīm, bet viņa politiku iezīmēja asa vēršanas pret politiskajiem disidentiem. “Tikmēr Raisa Gorbačova bija patiesa pirmā lēdija. Viņa bija eleganta,” secina “The New Yorker”. “Mihails Gorbačovs ļoti mīlēja savu sievu, viņa bija viņa mīļotā, labākais draugs un uzticamākais padomnieks.” Arī Borisam Jeļcinam bija liela un mīloša ģimene.

Savukārt Ludmila nekad nebija tipiskā pirmā lēdija, komentē ASV politiskais žurnāls “Foreign Policy”. Putini apprecējās 1983. gada 28. jūlijā Drēzdenē un šogad būtu svinējuši trīsdesmito kāzu jubileju. 2002. gadā iznākušajā Putina biogrāfijā Ludmila nedaudz iezīmē abu savādās attiecības, pastāstot, ka pašas spēkiem bijis jātiek uz slimnīcu, kad viņai sākušās dzemdības, jo Putins bija devies “darīšanās”. Viņa arī stāstīja, ka vīrs ļoti bieži pārradies mājās vēlu naktī. “Es gandrīz raudāju no tā, kā viņš mani pazemoja,” viņa rakstīja atmiņu stāstā, apgalvojot, ka “Vladimirs mēdza izmantot čekas metodes, lai pārliecinātos, ka esmu uzticama”. Savulaik Ludmila intervijā kādai labai paziņai Vācijas žurnālistei it kā jokojot Putinu nosauca par “vampīru”, bet Putins par savu sievu esot izteicies, ka “tas, kurš viņu var paciest ilgāk par trīs nedēļām, ir varonis un pelnījis pieminekli”.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+