×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
26. septembris, 2014
Drukāt

Izaudzē savu kristālu! Ko šogad piedāvās Zinātnieku naktī (1)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

LU docente un Ģeoloģijas muzeja vadītāja Vija Hodireva rāda eksponātus, kas LU ģeogrāfijas un zemes zinātņu fakultātē būs apskātami Zinātnieku naktī: dolomīti parasti veidojas no maziem kristāliem, bet dažkārt to kristāli izaug lielāki un izaug patiesi krāšņi. Pieredze liecinot, ka iežu pētniecība aizrauj gan lielus, gan mazus.

Cik daudzveidīgi ir kristāli, kāda ir to loma mūsu dzīvē, kā tos sintezēt? Uz šādiem un citiem jautājumiem centīsies atbildēt augstskolas, institūti un laboratorijas Zinātnieku naktī, kas šodien norisināsies jau astoto reizi.

Visplašākais Zinātnieku nakts piedāvājums ir galvaspilsētā Rīgā, taču būs ko redzēt arī Jelgavā, Daugavpilī, Rēzeknē, Ventspilī, Valmierā, Salaspilī un Liepājā. Pasākumi lielākoties sāksies pulksten 18 un ilgs līdz 23. Šā gada Zinātnieku nakts tēma ir jau pieminētie kristāli.

Visvairāk pasākumu būs augstskolās. Piemēram, Latvijas Universitātes (LU) galvenajā ēkā būs Zinātnes kafejnīcas diskusija, kas veltīta pilsoniskās līdzdalības jautājumiem, savukārt vestibilā varēs apskatīt izstādi “Zinātnieku hobiji”.

Ģeogrāfijas un zemes zinātņu fakultātē varēs izpētīt dažādu minerālu kristālu uzbūvi un iepazīties ar nākotnes tehnoloģiju smaku noteikšanā. Varēs uzzināt daudz jauna par Latvijas derīgo izrakteni dolomītu un arī izpētīt to mikroskopā.

Ekonomikas un vadības fakultātē varēs zīlēt kristāla bumbā, bet Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātē – pētīt sniegpārsliņas. Ķīmijas fakultātē būs apskatāma studentu sintezēto kristālu izstāde, kā arī gaidāma lekcija par kristālu uzbūvi un pētīšanas metodēm. Fizikas un matemātikas fakultātē varēs redzēt, kā magnētisks šķidrums pārtop cietā kristālā.

Autoceļu kompetences centrā stāstīs, kā tieši ledus kristāli bojā ceļu segumu un kāpēc asfalts ir melns.

Rīgas Stradiņa universitātē informēs par DNS un par to, kā sāls kristāli iespaido mūsu organismu. Katram apmeklētājam būs iespēja izaudzēt savu kristālu dārzu. Daugavpils Universitātē toties varēs izdalīt DNS no dažādiem augļiem un dārzeņiem. Arī Rēzeknes Augstskolā apmeklētāji paši varēs radīt kristālus un kristālpārslas.

Rīgas Tehniskajā universitātē Zinātnieku nakts priekšnesumi sāksies jau no plkst. 10. Būs vērojams zinātnes šovs “Nākotnes zinātne. Gaisma un elektrība”. Apmeklētāji redzēs, kā zinātniskās fantastikas lāzeri, kosmosa kuģi, kiborgi un supermateriāli kļūs par realitāti.

Rīgas kultūras vasarnīcā “Esplanāde 2014” paredzēts muzikāls pasākums. Pilna pasākumu programma www.lza.lv/zinatniekunakts.

Zinātnieku nakts Latvijā šogad notiks astoto reizi. Tas ir Eiropas Komisijas iniciēts pasākums, un tā šogad notiek 24 Eiropas valstīs un apmēram 300 pilsētās.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. LU Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātē

Draugiem Facebook Twitter Google+