×
Mobilā versija
+10.7°C
Vēsma, Fanija
Ceturtdiena, 19. aprīlis, 2018
3. decembris, 2014
Drukāt

Spēle jauniešiem “Rīgas sargi” palīdz izjust brīvības cīnītāju garu Morē (2)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Patriotiskās piedzīvojumu spēles “Jaunie Rīgas sargi. Atceries Lāčplēšus!” finālā Morē piektdien tās dalībniekus sagaidīja ziemīgi dzestri laikapstākļi un apsniguši lauki un meži. Šajos apstākļos par uzvarētājiem kļuva komanda “RPV monsters” no Rīgas Purvciema vidusskolas, kurai uzvara bija negaidīta.

Spēlē piedalījās 20 komandas – pa diviem uzvarētājiem no katra posma, kas norisinājās visā Latvijā. Starp dalībniekiem bija arī komanda ar igauņu jauniešiem no Pērnavas apriņķa – šī komanda uzvarēja spēles posmā Grobiņā. Kā jau ierasts spēlē – uzreiz pēc reģistrācijas jauniešus ar dažādiem vingrinājumiem un ierindas mācību nodarbināja NBS instruktori, bet pēc finālposma atklāšanas – Latvijas himnas dziedāšanas un valsts karoga uzvilkšanas mastā – jaunieši devās nolikt svecītes pie Mores kaujās 1944. gadā kritušo karavīru piemiņas vietas. Tālāk sekoja sacensību pirmā daļa sešās dažādās darbnīcās – vēsture un ekipējums, ierindas mācība, medicīna, orientēšanās, sakari, kā arī šaušana un slēptā pārvietošanās. Pēc nodarbībām darbnīcās NBS instruktori lika jauniešiem izpildīt fiziskos vingrinājumus, lai viņi gan justos nodarbināti, gan arī varētu sasildīties, gaidot pusdienas. Tās jauniešiem pasniedza zemessargi, kas bija ieradušies ar lauka virtuvi. Neilgi pēc pusdienām uzrunāju Lielvārdes vidusskolas komandu “Sudraba strēlnieki”. Jaunieši no šīs komandas ceļu no Lielvārdes līdz Morei mērojuši, autobusā dziedot patriotiskās dziesmas, piemēram, “Div` dūjiņas gaisā skrēja” un “Ai jel, manu vieglu prātu”, “Saule. Pērkons. Daugava”, “Ar Dievu, Vidzemīte”, kas jauniešus uzmundrinājušas spēlei. Komandas kapteine Amanda Ozola teic, ka aukstais laiks Morē nav šķērslis, jo tas piedod asumu. “Varam iejusties brīvības cīnītāju ādā un just, kā viņiem ir bijis cīnīties sniegā. Mani šeit pārņem patriotisma sajūta – mēs dziedājām himnu, skatījāmies, kā tiek pacelts Latvijas karogs, un man patika svecīšu iedegšana par Mores kaujās kritušajiem karavīriem,” sacīja Amanda, kura komandā ir atbildīga par medicīnu un apguvusi jaunas zināšanas darbnīcā, piemēram, ka ievainoto ar lauztām ribām nedrīkst nest uz pleciem. Pēc pusdienām jaunieši devās Mores mežos un laukos aptuveni triju kilometru garā trasē, kur viņiem divu stundu laikā bija jāpieveic seši obligātie kontrolpunkti, kā arī bija trīs izvēles apstāšanās vietas ar uzdevumiem, kuros varēja gūt papildpunktus. Lūkoties, kā klājas jauniešiem, bija ieradies arī aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis, kurš uzsvēra, ka spēle ir lielisks veids, kā jauniešos radīt interesi par Latvijas vēsturi un arī militārām lietām, kā arī veids, kā jauniešus audzināt patriotiskā garā. “Var redzēt, ka jauniešiem patīk, viņi grib uzvarēt un arī pārdzīvo, ja kas nav izdevies,” piebilda ministrs.

Pirms apbalvošanas jauniešus NBS instruktori lūdza izpildīt atspiedienus no zemes un veikt pietupienus. Pirms tika sumināti jaunieši, pateicības rakstus saņēma NBS instruktori, kuri visos spēles posmos bija kopā ar jauniešiem. Visskaļākos aplausus no jauniešiem saņēma dižkareivis Andrejs Ilgavīzis, ar skarbu humoru un spēcīgām motivācijas spējām apveltīts karavīrs. Sacensību uzvarētājkomanda ir “RPV monsters” no Rīgas Purvciema vidusskolas, kas ir mazākumtautību skola. Visi jaunieši no komandas kā viens atzīst, ka uzvara bijusi negaidīta, viņi vienkārši darījuši labāko, ko spējuši. Viņi nav jaunsardzē, un brīžiem domājuši, ka uzvarēšot kāda komanda, kas sastāvā ir jaunsargi. Taču arī “RPV monsters” dalībnieki ikdienā nodarbojas ar sportu, un komandā bija pat divas profesionālas volejbolistes. – Kādu vietu ieņēmāt? – jauniešiem jautāja skolotājs, kuru viņi bija sazvanījuši, un tad priecīgi kopā izsaucās: “Pirmo!” Komandas kapteinis Iļja Pozolotins, kurš teica, ka spēlē uzzinājis daudz jauna par Latvijas vēsturi un Mores kaujām, kurās cīnījās leģionāri ar padomju armiju. “Man patīk vēsture – brīvajā laikā par to daudz lasu. Pirmajā pasaules karā brīvības cīnītāji cīnījās par savu zemi, un to viņi arī sasniedza. Esmu apmierināts ar komandas sniegumu, visi ir malači. Man arī patika šodienas nodarbība, jo instruktors ļoti interesanti visu izstāstīja. Laika apstākļi netraucēja, drīzāk deva papildu stimulu. Neko tādu ikdienas dzīvē nepiedzīvosi kā “Jaunajos Rīgas sargos”,” iespaidos dalījās Iļja. “Monstru” dalībniece Anna Kosareva teica, ka uzvaras pamatā bijusi jauniešu sportiskā sagatavotība un komandas gars. “Ļoti baidījāmies no aukstuma, bet, sākot skriet, secinājām, ka tā ir priekšrocība, kas mums liek skriet ātrāk,” teica Anna. Tikmēr viņas komandas biedrs Roberts 
Šjutcs teica, ka spēle bijusi skarba, it sevišķi, kad bijis jālien pa sniegu, bet kopumā gājis jautri. “RPV monsters” galvenajā balvā ieguva piedzīvojumu dienu Ādažu militārajā bāzē, kā arī ceļojumu visai komandai ar “Tallink” prāmi uz Stokholmu. Spēli rīko Aizsardzības ministrijas Rekrutēšanas un jaunsardzes centrs sadarbībā ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem, Kara muzeju un biedrību “MediaGids”, atbalsta “Latvijas dzelzceļa” ritošā sastāva serviss un vairākas Latvijas pašvaldības. Spēles informatīvie atbalstītāji ir “Latvijas Avīze”, “Pieci.lv”, “inbox.lv” un “Kanāls 2”.

Uzziņa

Patriotiskās piedzīvojumu spēles “Jaunie Rīgas Sargi. Atceries Lāčplēšus!” pjedestāls

1. “RPV monsters” – Rīgas Purvciema vidusskola.

2. “Utgangbak” – Juzefa Pilsudska Daugavpils Valsts poļu ģimnāzija.

3. “Sudraba Bulta” – Jumpravas vidusskola.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. To Tapec vaciesiem... Atbildēt

    Tev tai galvā ir kārtīgs haoss, ja jau kaut ko tik stulbu vari uzrakstīt komentārā. Vajag palasīt Latvijas vēsturi, arī par Mores kaujām un tad varbūt sapratīsi, kas kurā pusē un kāpēc arī latvieši tur karoja.

  2. Tapec vaciesiem tas legions Atbildēt

    Bija vajadzigs. Lai varetu nolikt svecites latviesiem ne vaciesiem pieminai. Un to mes saucam par patriotismu…. Drizak gudra riciba no vaciesu puses.

Draugiem Facebook Twitter Google+