Ekonomika
Bizness

Iznācis jaunākais “Latvijas biznesa gada pārskats 2018”. Kā veicas uzņēmumiem Latvijā?1

Foto: Paula Čurkste/LETA

Latvijas uzņēmumu, kuru gada apgrozījums ir virs 145 tūkstošiem eiro, pagājušā gada kopējais apgrozījums pieaudzis par 10%, sasniedzot 56,63 miljardus eiro, bet peļņa – par 26% – līdz 3,02 miljardiem eiro pēc nodokļu nomaksas, salīdzinot ar 2016.gadu.

Tā liecina SIA “Firmas.lv” un aģentūras LETA sagatavotais jaunākais “Latvijas biznesa gada pārskats 2018”.

Pagājušajā gadā Latvijā bijis 22 891 uzņēmums, kura apgrozījums pārsniedzis 145 tūkstošus eiro, un tas ir par 6,1% vairāk nekā gadu iepriekš. Jāatzīmē, ka šādi uzņēmumi pērn veidoja 17,9% no kopējā gada pārskatus iesniegušo uzņēmumu skaita, taču to kopējais apgrozījums – 96,3% no kopējā pārskatus iesniegušo uzņēmumu apgrozījuma.

SIA “Firmas.lv” un “Latvijas Tālrunis” valdes priekšsēdētājs Aigars Lazdāns norāda, ka pērn pieaudzis ne tikai uzņēmumu apgrozījums un peļņa.

“Redzam, ka kopējais uzņēmumu apgrozījums pieaudzis par 10%. Tāpat pieaugusi arī uzņēmumu peļņa – šeit novērojams kāpums par 26%, turklāt saglabājot rentabilitātes pieaugumu. Pozitīva tendence novērojama gan darbinieku skaita pieaugumā, gan nomaksātajos nodokļos 2017. gadā attiecībā pret 2016. gadu,” stāsta Lazdāns.

Tāpat viņš atzīmē, ka ar katru gadu palielinās mazo uzņēmumu pienesums ekonomikā. “2015. gadā mazo uzņēmumu apgrozījums veidoja 1,3% no pētījumā analizēto uzņēmumu kopējiem rādītājiem, savukārt šogad tas sasniedzis 3,6%,” uzsver “Firmas.lv” valdes priekšsēdētājs.

Latvijas lielākais uzņēmums pēc apgrozījuma 2017.gadā, tāpat kā gadu iepriekš, bijis Krievijas kālija minerālmēslu ražotāja “Uralkaļij” meitasuzņēmums SIA “Uralkali Trading”, kura apgrozījums 2017.gadā sasniedzis 2,055 miljardus eiro – par 14,5% vairāk nekā gadu iepriekš.

Otrajā vietā ir minerālmēslu vairumtirgotājs SIA “Uralchem Trading” ar 871,557 miljonu eiro apgrozījumu, bet trešajā – mazumtirgotājs SIA “Rimi Latvia” ar 870,429 miljonu eiro apgrozījumu.

Pirmajā Latvijas lielāko uzņēmumu pēc apgrozījuma desmitniekā iekļuvis arī mazumtirgotājs SIA “Maxima Latvija” ar 723,05 miljonu eiro apgrozījumu, energokompānija AS “Latvenergo” – 498,58 miljoni eiro, degvielas vairumtirgotājs SIA “Orlen Latvija” – 460,97 miljoni eiro.

Desmitniekā iekļuvuši arī datortehnikas vairumtirgotājs AS “ELKO Grupa” – 436,48 miljoni eiro, metālapstrādes kompānija SIA “Severstal Distribution” – 396,995 miljoni eiro, degvielas mazumtirgotājs SIA “Circle K Latvia” – 387,473 miljoni eiro un elektroenerģijas sadales sistēmas operators AS “Sadales tīkls” – 324,114 miljoni eiro.

Šis ir jau septītais pārskats, un tas tiek veidots, izmantojot „Firmas.lv” uzturētās juridisko un faktisko datu bāzes.

Pārskats top sadarbojoties ar nacionālo informācijas aģentūru LETA, Rīgas Ekonomikas augstskolu un pētniecības uzņēmumu „Oxford Research Baltics”, kā arī ar profesionālajām organizācijām un vadošajiem nozaru ekspertiem.

Šogad pētījuma datu vizualizācija veidota sadarbojoties ar kompānijas „Elva Baltic” ekspertiem. Ar Power BI rīku ir izstrādāta metodoloģija, kas ļauj interaktīvā veidā, balstoties uz reāliem datiem, veidot dažādu nozaru un rādītāju grafikus.

Visi svaigākie nozaru TOP, rādītāji, kā arī ekspertu komentāri un viedokļi tiešsaistē pieejami firmas.lv mājaslapā. Pārskats tiek izdots arī drukātā formātā.

“Latvijas biznesa gada pārskats” ir apjomīgākais Latvijas tautsaimniecības apskats, kurā tiek izvērtēti uzņēmumu darbības rādītāji pēc gada pārskatu datiem, un tas aptver uzņēmumus, kas nodrošina 97% no kopējā neto apgrozījuma.

Pētījumā ir apskatīti uzņēmumu TOP vairāk nekā 60 nozarēs un dažādos griezumos: pēc apgrozījuma, peļņas, darbinieku skaita, reģionu attīstības, piesaistītajām investīcijām u.c. Tajā sniegti profesionālo asociāciju un nozares speciālistu viedokļi par aizvadītā gada rezultātiem un nākotnes prognozes.

LA.lv