×
Mobilā versija
Brīdinājums +27.7°C
Hermīne, Estere
Pirmdiena, 16. jūlijs, 2018
4. jūlijs, 2018
Drukāt

Izsludina likuma grozījumus, kas liedz studiju programmas krievu valodā (7)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Valsts prezidents Raimonds Vējonis izsludinājis grozījumus Augstskolu likumā, kas tostarp liedz privātajām augstskolām īstenot studiju programmas krievu valodā, liecina publikācija oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”.

Neizsludināt šos grozījumus Vējonim lūdza gan Saeimas opozīcijas frakcija “Saskaņa”, gan arī vairāku augstskolu vadītāji un nevalstiskās organizācijas.

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) bija rosinājusi privātajām augstskolām un koledžām piemērot valsts augstskolām jau noteiktos ierobežojumus saistībā ar pienākumu studiju programmas īstenot latviešu valodā vai kādā no ES oficiālajām valodām, kas nozīmētu aizliegumu studiju programmas īstenot krievu valodā.

IZM piedāvāja ļaut augstskolām un koledžām, kuru studiju programmu īstenošanas valoda neatbilst Augstskolu likumā noteiktajiem nosacījumiem, turpināt studiju programmu īstenošanu attiecīgajā valodā līdz konkrētā studiju virziena, kurā ietilpst attiecīgās studiju programmas, akreditācijas termiņa beigām. Taču pēc 2019.gada 1.janvāra studējošo uzņemšana studiju programmās ar īstenošanas valodu, kas neatbilst Augstskolu likumā noteiktajām prasībām, vairs nebūtu atļauta.

Saskaņā ar Augstskolu likumu valsts dibinātās augstskolās studiju programmas īsteno valsts valodā, savukārt svešvalodu lietošana studiju programmu īstenošanā iespējama tikai atsevišķos gadījumos. ES oficiālajās valodās drīkst īstenot studiju programmas, kuras ārvalstu studējošie apgūst Latvijā, un studiju programmas, kuras īsteno ES programmu un starpvalstu līgumos paredzētās sadarbības ietvaros. Ārvalstu studējošajiem studiju kursu obligātajā apjomā iekļaujama valsts valodas apguve, ja studijas Latvijā ir paredzamas ilgāk par sešiem mēnešiem vai pārsniedz 20 kredītpunktus. Vienlaikus noteikts, ka ES oficiālajās valodās var īstenot ne vairāk par vienu piektdaļu no studiju programmas kredītpunktu apjoma, ievērojot, ka šajā daļā nevar ietilpt gala un valsts pārbaudījumi, kā arī kvalifikācijas, bakalaura un maģistra darba izstrāde.

Likums patlaban arī nosaka, ka svešvalodā drīkst īstenot tādas studiju programmas, kuru īstenošana svešvalodā ir nepieciešama studiju programmas mērķu sasniegšanai – valodu un kultūras studijas, valodu programmas. Visbeidzot ES oficiālajās valodās drīkst īstenot kopīgās studiju programmas.

IZM aģentūrai LETA skaidroja, ka šie grozījumi, precizējot valodas regulējumu privātajām augstskolām, izriet no nesen pieņemtā valodas regulējuma Izglītības likumā, kas noteica pakāpenisku pāreju uz izglītību tikai valsts valodā vidusskolā. Līdz šim Augstskolu likums noteica valodu lietojumu tikai valsts augstskolās, bet, tā kā augstākā izglītība ir valsts deleģēta funkcija, tāpēc šie grozījumi nepieciešami arī privātajām augstskolām.

Aptuveni trešdaļa privāto augstskolu studentu pagājušajā gadā studēja krievu valodā, kamēr valsts augstskolās krievu valodā studējošo skaits nesasniedz pat vienu procentu, liecina IZM pārskats par augstāko izglītību 2017.gadā.

Lielākais krievu valodā studējošo īpatsvars ir Transporta sakaru institūtā, kur šajā svešvalodā studēja 86% jeb 2358 studentu. Aptuveni katrs otrais (53%) Informācijas sistēmu menedžmenta augstskolas students studēja krievu valodā, Rīgas Biznesa, mākslas un tehnoloģiju augstskolā “RISEBA” krievu valodā studēja 34% studentu, Rīgas Aeronavigācijas institūtā – 18%, Baltijas Starptautiskajā akadēmijā – 17%, bet Ekonomikas un kultūras augstskolā – seši procenti studējošo.

Grozījumi Augstskolu likumā tāpat paredz par vienu locekli paplašināt Augstākās izglītības padomi, tajā iekļaujot pārstāvi no Latvijas Universitāšu asociācijas.

Saeima papildus atbalstījusi arī studiju virzienu, kas akreditējami 2019.gadā, akreditācijas grafiku. Tas paredz, ka studiju virzienus “Psiholoģija”, “Tiesību zinātne”, “Ekonomika”, “Informācijas un komunikācijas zinātnes” un “Vadība, administrēšana un nekustamo īpašumu pārvaldība” akreditē līdz 2020.gada 31.decembrim. Studiju virzieni “Mehānika un metālapstrāde, siltumenerģētika, siltumtehnika un mašīnzinības”, “Enerģētika, elektrotehnika un elektrotehnoloģijas”, “Ražošana un pārstrāde”, “Arhitektūra un būvniecība”, “Lauksaimniecība, mežsaimniecība, zivsaimniecība, veterinārmedicīna un pārtikas higiēna”, “Veselības aprūpe” un “Sociālā labklājība” būs jāakreditē līdz 2021.gada 31.decembrim.

Studiju virzienus “Mākslas”, “Reliģija un teoloģija”, “Vēsture un filozofija”, “Ģeogrāfijas un zemes zinātnes”, “Dzīvās dabas zinātnes”, “Ķīmija, ķīmijas tehnoloģijas un biotehnoloģija”, “Fizika, materiālzinātne, matemātika un statistika” un “Informācijas tehnoloģija, datortehnika, elektronika, telekomunikācijas, datorvadība un datorzinātne” paredzēts akreditēt līdz 2022.gada 31.decembrim.

Tādus studiju virzienus kā “Izglītība, pedagoģija un sports”, “Valodu un kultūras studijas, dzimtās valodas studijas un valodu programmas”, “Tulkošana”, “Socioloģija, politoloģija un antropoloģija”, “Viesnīcu un restorānu serviss, tūrisma un atpūtas organizācija”, “Transporta pakalpojumi”, “Vides aizsardzība”, “Iekšējā drošība un civilā aizsardzība” un “Militārā aizsardzība” paredzēts akreditēt līdz 2023.gada 31.decembrim.

Visu minēto studiju virzienu akreditācijas termiņš tiks pagarināts līdz brīdim, kad tiek pieņemts lēmums par studiju virziena akreditāciju vai lēmums par atteikumu akreditēt studiju virzienu, taču šis termiņš nedrīkstēs pārsniegt iepriekš minētos termiņus, kas iekļauti akreditācijas grafikā.

LETA jau ziņoja, ka aptuveni trešdaļa privāto augstskolu studentu pagājušajā gadā studēja krievu valodā, kamēr valsts augstskolās krievu valodā studējošo skaits nesasniedz pat vienu procentu, liecina IZM pārskats par augstāko izglītību 2017.gadā.

Kopumā valsts un privātajās augstskolās krievu valodā pērn studēja 5332 jeb 7% studējošo.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

 1. Pilnīgi pareiza rīcība. Visai izglītībai jābūt valsts valodā vai arī ES valodās, bet ne krievu.

 2. Liedzot augstskolās mācīties krievu valodā, tā ir tuvredzīga un aprobežota politika. Krievu valoda ir pirmā vai otrā pasaulē visplašāk lietotā valoda un to nu mūsu pastalniekiem gan nevajadzētu aizmirst. Iebāžot galvu smiltīs, valdība neceļ valsts konkurētspēju un neveicina tās attīstību. Latviešu valodā ir jāmācās bērnu dārzos, pamatskolā un vidusskolā. Augstskolām ir jākonkurē visā pasaulē.

  • Aina, muļķīgs domu gājiens. Studijām Latvijas Republikā valsts valodā jābūt visu statusu (valsts, privātu) un līmeņu (bērnudārzs-pamatizglītība-vidējā izglītība-profesionālā izglītība un augstākā izglītība) izglītībai latviešu valodā. Pirmkārt, Satversmē noteikts, ka Latvijā valsts valoda ir latviešu valoda, otrkārt, latviešu valoda ir visu Latvijā dzīvojošu tautību iedzīvotāju vienojošs faktors, treškārt, tas ir konkurences jautājums darba tirgū. Neprotot valsts valodu nav iespējams iegūt Latvijas pilsonību un līdz ar to arī strādāt valsts sektorā un piedalīties parlamenta/pašvaldību vēlēšanās. Nevajag tik zemu novērtēt savu dzimto valodu. Krievu valoda izplatības ziņā nav nedz 1., nedz 2. vietā pasaulē. Neaizmirsīsim par angļu, arābu un spāņu valodas izplatību. Žēl, ka latvieši neciena savu valodu. Tā ir atsevišķos latviešu tautas eksemplāros iesīkstējusī ģenētiska kalpa sindroma pazīme izdabāt saimniekam.

 3. Lienošam krievu imperiālisma pūķim ir jānocērt visas galvas,tikai tad Latvija varēs justies droša.

 4. ļoti izsvērts lēmums Atbildēt

  nekādi nav paskaidrots, kāpēc gan, blakus esot Krievijai, kur izglītību var iegūt krieviski praktiski visos novirzienos, kādi tik ir domājami pasaulē, kādiem būtu jādodas uz Latviju, lai mācītos krieviski. Ja jau tā ir, tad savus Krievijā izsniegtos diplomus var mēģināt nostrificēt citās valstīs, kuras tos atzīst? Dīvaini ir tie ārzemnieki, kuri pat krievu valodu brauc mācīties uz Daugavpili! Vai viņi angļu valodu negribētu mācītis Gruzijā?

 5. Privātās augstskolas, ja tās ir komerzuņēmumi, var studijas organizēt krievu valodā, bet nedrīkstētu izniegt valsts diplomu ar Latvijas ģerboni, lai sava biznesa interesēs nevairotu zemaz kvalitātes Eiropas valsts augststāko izglītību. Lai studē no NVS valsīm, lai maksā un iegūst Baltijas akadēmijas, Tūrības u.c. augstskolas diplomu.

  • patiesībā zemas kvalitātes izglītība irtā kas smirdīgajās eoropiešu valstsvalodās –debilas nācijas

   Krieviski izglīrtība joprojām IR IZCILA salīdzinot ar rietumniekiem — ievazātie eiropejoiskie mēsli drusku maitā

Draugiem Facebook Twitter Google+