×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Viktors, Nils
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
17. oktobris, 2013
Drukāt

Jaunietim četru gadu cietumsods par ķīlnieku sagrābšanu laupīšanas nolūkos

Foto: LETAFoto: LETA

Loga restes Centrālcietumā.

Jaunietim par jaunas ģimenes sagrābšanu par ķīlniekiem laupīšanas nolūkos Ventspils tiesa šodien piesprieda brīvības atņemšanu uz četriem gadiem.

Tiesa atzina 19 gadus veco jaunieti par vainīgu pēc Krimināllikuma (KL) 154.panta 2.daļas par ķīlnieku sagrābšanu, kas izdarīta pret nepilngadīgu personu, un piesprieda viņam brīvības atņemšanu uz četriem gadiem, soda izciešanas termiņā iekļaujot laiku no pagājušā gada 5.oktobra līdz 6.decembrim, kad apsūdzētajam bija piemērots drošības līdzeklis – apcietinājums.

Savukārt otrajā jaunietim izvirzītajā apsūdzībā pēc 176.panta 1.daļas “Par svešas kustamas mantas nolaupīšanu, ja tā saistīta ar vardarbību vai vardarbības piedraudējumu”, ņemot vērā KL 15.panta 4.daļā atrunāto, ka par nozieguma mēģinājumu atzīstama apzināta darbība, kas tieši vērsta uz tīšu tā izdarīšanu, ja noziegums nav izdarīts līdz galam no vainīgā gribas neatkarīgu iemeslu dēļ, tiesa nolēma jaunieti attaisnot noziedzīga nodarījuma sastāva trūkuma dēļ.

Tiesa nolēma, ka jaunietim jāsamaksā cietušajai ģimenei morālā kompensācija – kopumā 5000 latu.

Pilns motivētais spriedums tiks sagatavots līdz 31.oktobrim, pēc tam to 10 dienu laikā būs iespējams pārsūdzēt.

Jaunieša advokāte Ilona Sipjagova pēc tiesas sēdes atturējās komentēt, vai spriedumu pārsūdzēs, norādot, ka vispirms jāiepazīstas ar pilnā tiesas sprieduma motivāciju.

Jau ziņots, ka prokurors prasīja tiesu atzīt jaunieti par vainīgu pēc Krimināllikuma (KL) 154.panta 2.daļas par ķīlnieku sagrābšanu, kas izdarīta pret nepilngadīgu personu, kā arī pēc 176.panta 1.daļas “Par svešas kustamas mantas nolaupīšanu, ja tā saistīta ar vardarbību vai vardarbības piedraudējumu”, ņemot vērā KL 15.panta 4.daļā atrunāto, ka par nozieguma mēģinājumu atzīstama apzināta darbība, kas tieši vērsta uz tīšu tā izdarīšanu, ja noziegums nav izdarīts līdz galam no vainīgā gribas neatkarīgu iemeslu dēļ. Spriežot par sodiem, kas paredzēti šajos KL pantos, prokurors lūdza tiesu piespriest apsūdzētajam galīgo sodu – brīvības atņemšanu uz septiņiem gadiem, kā arī mantas konfiskāciju un policijas uzraudzību. Vainu mīkstinošus vai pastiprinošus apstākļus prokurors nav konstatējis.

Jau ziņots, ka Ventspils tiesa izskatīja lietu par ķīlnieku sagrābšanu Ventspilī pagājušā gada oktobrī, kad jaunietis laupīšanas nolūkos par ķīlniekiem sagrāba sievieti un viņas bērnu – tobrīd nepilnu mēnesi vecu meitenīti.

Cietusī ģimene – vīrietis, sieviete un viņu jaundzimušais bērns – pērn 5.oktobrī no Siguldas bija ieradusies Ventspils novada Ugālē, atsaucoties uz jaunieša ievietoto sludinājumu, ka it kā tiek pārdota automašīna. Izrādījies, ka jaunietim ir pavisam cits nodoms. Viņš piedraudējis vīrietim ar gāzes pistoli, pieprasot atdot automašīnas atslēgas un naudu. Vīrietis samelojis, ka naudas viņam neesot līdzi, jaunietis tam noticējis, un tad nolemts braukt uz Ventspili, lai naudu izņemtu bankā.

Jaunietis licis vīrietim iet uz AS “Swedbank” Ventspils filiāli pēc naudas, netālu no bankas filiāles automašīnā sagrābjot par ķīlniekiem sievieti un mazo meitenīti. Vīrietis, ieejot bankā, izsaucis policiju.

Pateicoties policijas darbinieku operatīvajai rīcībai, jaunieti izdevies aizturēt, bet abus ķīlniekus – atbrīvot. Miesas bojājumi ne vecākiem, ne bērnam netika nodarīti.

Sākotnēji prokurors bija piemērojis zemāku nozieguma kvalifikāciju un lietas materiālos kā cietušais vairs neparādījās par ķīlnieku sagrābtais zīdainis. Neizpratni par šādu prokurora lēmumu iepriekš pauda cietušie. Lietas izskatīšanas gaitā prokurors vēlreiz nolēma mainīt nozieguma kvalifikāciju no Krimināllikuma 154.panta 1.daļas uz 154.panta 2.daļu par ķīlnieku sagrābšanu, kas izdarīta pret nepilngadīgu personu.

Prokurors skaidroja, ka lietas iztiesāšanas gaitā, uzklausot lietas dalībnieku liecības, konstatēti jauni faktiskie apstākļi, kas nebija zināmi pirmstiesas izmeklēšanas laikā, tāpēc mainījis lēmumu.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+