×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.0°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
27. jūnijs, 2013
Drukāt

Jaunzeme-Grende: Dziesmu un deju svētki ir latviešu tautas nozīmīgākais kopdarbs

foto - Letafoto - Leta

Šonedēļ sāksies piecus gadus gaidītie XXV Vispārējie latviešu Dziesmu un XV Deju svētki, kas pulcēs vairāk nekā 40 000 dalībnieku no Latvijas un ārvalstīm, šodien preses konferencē pauda kultūras ministre Žaneta Jaunzeme-Grende (VL-TB/LNNK).

Dziesmu un deju svētki ir latviešu tautas nozīmīgākais kopdarbs, ko par tādu atzinis arī UNESCO, uzskata politiķe. “Šobrīd mēs esam ceļā uz Dziesmu un deju svētku atzīšanu par oficiāliem valsts nozīmes svētkiem un esam gandarīti, ka jau šogad valsts ir novērtējusi svētku dalībnieku nozīmīgo ieguldījumu, dodot iespēju 8. jūliju visiem svētku dalībniekiem izbaudīt kā brīvdienu,” sacīja ministre.

Viņa akcentēja, ka svētku organizatoriskajā procesā iesaistījušās piecas ministrijas, 117 pašvaldības, ap 20 dažādu nozaru valsts un pašvaldību institūcijas un iestādes, 58 Rīgas izglītības iestādes, daudzas nevalstiskās organizācijas, simtiem uzņēmumu un tūkstošiem cilvēku, bez kuru darba un aizrautības šādi svētki nevarētu notikt.

“Visiem šiem cilvēkiem un, protams, visiem dalībniekiem es jau šobrīd vēlētos pateikties par viņu lielo ieguldījumu svētku sagatavošanā,” minēja Jaunzeme-Grende.

Kultūras ministrei kā Dziesmu un deju svētku Rīcības komitejas vadītājai prioritāte ir ne tikai svētku mākslinieciskā kvalitāte, bet arī visu dalībnieku un skatītāju drošība visā svētku norises laikā. Šogad svētku rīkotāji pret to izturējušies īpaši atbildīgi – sadarbojoties desmit ar drošību un veselību saistītajām institūcijām, ir izstrādāts vispusīgs svētku risku novērtējuma un rīcības plāns. Ir izveidota īpaša riska vadības grupa, kura aktīvi piedalījās šī dokumenta tapšanā. Ministre apgalvoja, ka ir darīts viss iespējamais, lai maksimāli mazinātu tos riskus, kurus novērst ir cilvēku iespējās.

Bez svētku dalībniekiem Rīgā ieradīsies arī viesi no 46 valstīm, bet uz svētku pasākumiem izsniegtas vairāk nekā 500 mediju akreditācijas.

Valsts policijas, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) pārstāvji žurnālistiem apgalvoja, ka dienesti ir gatavi gaidāmajiem svētkiem.

Valsts policijas (VP) priekšnieks Ints Ķuzis minēja, ka policijai ir izstrādāts savs rīcības plāns sabiedriskās kārtības nodrošināšanai, kura pamatā ir trīs uzdevumi. Viens no tiem paredz sabiedriskās kārtības, ceļu satiksmes uzraudzību un kontroli, pārbaudot arī svētku dalībnieku autobusu vadītājus, jo iepriekšējo gadu pieredze liecina, ka šoferīši mēdz grēkot. Tikpat lielu uzmanību VP pievērsīs dalībnieku drošībai. Sešās skolās, kurās mitināsies svētku dalībnieki, policija nodrošinās apsardzi, bet pārējās vietās būs atstāti kontakti saziņai ar policijas iecirkni. Tāpat policijas darbinieki būs klāt abos nozīmīgajos publiskajos pasākumos, kas notiks Daugavas stadionā un Mežaparkā.

Ķuzis stāstīja, ka gan Daugavas stadionā, gan Mežaparkā pulcēsies liels skaits cilvēku un prakse rāda, ka šādās vietās pulcējas arī cilvēki, kas vēlas iegūt svešu mantu.

VP aicina arī velosipēdu vadītājus būs atbildīgiem par saviem braucamajiem, padomājot par to drošu pieslēgšanu un atstāšanu tam paredzētās vietās. Savukārt svētku dalībnieki tiek mudināti sabiedriskās vietās neaizrauties ar alkohola lietošanu. Ķuzis mudina svētku dalībniekus nēsāt līdzi ID kartes, lai, nonākot grūtībās, operatīvi varētu palīdzēt.

Ar lielu atbildību šādam vērienīgam publiskajam pasākumam gatavojas arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests. Dienesta direktora vietniece Renāte Pupele informēja, ka darbības plāns sagatavots, izvērtējot iepriekšējo svētku norisi. Viņa aicina gan dalībniekus, gan arī skatītājus saudzēt savu veselību un gadījumos, ja cilvēks sajūtas slikti, labāk atteikties no piedalīšanās pasākumā. Svētku dalībnieki, kuriem ir kādas hroniskas kaites, nedrīkst piemirst par zāļu lietošanu.

VUGD Rīgas reģiona pārvaldes priekšnieka vietnieks Mareks Silovs skaidroja, ka dienests ir ieguldījis lielu darbu, lai sagatavotos gaidāmajiem svētkiem. Jau iepriekš apsekotas mācību iestādes, kurās tiks izmitināti dalībnieki, novērošot tur konstatētās nepilnības. Viņš informēja, ka svētku dalībniekiem tiks izdalīti bukleti ar dienestu ieteikumiem dažādām ārkārtas situācijām, kurus svētku dalībnieki aicināti rūpīgi izlasīt.

Jau ziņots, ka XXV Vispārēji latviešu Dziesmu un XV Deju svētki Rīgā notiks no 30. jūnija līdz 7. jūlijam. Svētkos piedalīsies 40 600 dalībnieku.

Dziesmu un deju svētku programmu kopā veidos 62 pasākumi. Visu svētku nedēļu dažādās Rīgas vietās – Vērmanes dārzā, Esplanādē, Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā, Doma laukumā, Berga bazārā, Rīgas skvēros un parkos – notiks kultūras pasākumi un koncerti. Lai varētu sekot līdzi svētku norisēm maksas pasākumos, pilsētvidē Rīgā un citās Latvijas pilsētās tiks uzstādīti lieli ekrāni.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+