Baltija

Jeļcina atraitne Lietuvā saņems vīram piešķirto valsts apbalvojumu 16

Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite šodien svinīgā ceremonijā pasniegs bijušā Krievijas prezidenta Borisa Jeļcina atraitnei Nainai Jeļcinai augstu Lietuvas valsts apbalvojumu, kas viņas vīram piešķirts pēc nāves, – Vīša Krusta ordeņa Lielo krustu.

Šāds apbalvojums viņam piešķirts par personisku ieguldījumu Lietuvas valstiskuma stiprināšanā un par nopelniem Lietuvas un Krievijas Federācijas starpvalstu attiecību attīstīšanā. Kā norādīts prezidentes paziņojumā, Boriss Jeļcins, cīnīdamies par pārmaiņām Krievijā, atbalstīdams demokrātijas un brīvības idejas, atbalstījis arī Baltijas valstu neatkarības centienus. 1991. gadā, laikā, kad viņš bija Krievijas Federācijas vadītājs, parakstīts divpusējais Lietuvas un Krievijas līgums par starpvalstu attiecību pamatprincipiem, kurā atzīta Lietuvas valsts suverenitāte, 1992. gadā parakstīts Lietuvas un Krievijas komunikē par PSRS karaspēka izvešanu no Lietuvas, bet 1997. gadā noslēgts divpusējais līgums par valstu robežām.

1991. gada 13. janvārī, kad no padomju karaspēka īpašo vienību lodēm un zem tanku kāpurķēdēm pie Viļņas televīzijas torņa gāja bojā 14 neapbruņoti cilvēki un vairāki simti tika ievainoti, Jeļcins apliecināja pārliecinošu atbalstu Lietuvai, kopā ar triju Baltijas valstu vadītājiem Tallinā parakstot kopīgu paziņojumu, kurā tika atzīta Lietuvas, Latvijas, Igaunijas un Krievijas neatkarība un nosodīta militāra spēka lietošana. Vīša Krusta ordeņa Lielais krusts var tikt piešķirts Lietuvas un ārvalstu vadītājiem un pilsoņiem par īpašiem nopelniem Lietuvas valsts labā.

LA.lv