×
Mobilā versija
+11.6°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
17. jūnijs, 2016
Drukāt

Jūlija kalendāra piekritēji neatkāpjas (23)

Foto - LETAFoto - LETA

Valērijs Agešins

Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) varētu atbalstīt pareizticīgo Ziemassvētku noteikšanu par atzīmējamu dienu.

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija ceturtdien izskatīja kārtējo ierosinājumu par vecticībnieku un pareizticīgo Ziemassvētku (7. janvāra) iekļaušanu svinamo dienu sarakstā. Kā komisijas sēdē pauda viens no likumprojekta autoriem Valērijs Agešins (“Saskaņa”), 7. janvāra atzīšana par svētku dienu rosinātu dialogu starp sabiedrības grupām un veicinātu saliedētību.

Saeimas kārtības rullī noteikts, ka likumprojektu, kurš paredz papildu izdevumus budžetā vai izmaiņas ieņēmumos, nedrīkst virzīt uz pirmo lasījumu bez Finanšu ministrijas atzinuma. Savukārt laba likumdošanas prakse paredz, ka jautājumos par papildu brīvdienu vēlams noskaidrot arī Latvijas Darba devēju konfederācijas un arodbiedrību pārstāvju viedokļus. Tādēļ komisija nolēma pie šā jautājuma atgriezties pēc atzinumu saņemšanas. Visticamāk, tas notiks rudenī.

Agešins diskusiju laikā komisijā apgalvoja, ka šādas svētku dienas ieviešanai esot plašs atbalsts Latvijas sabiedrībā. Tomēr komisijas priekšsēdētāja Inese Laizāne to apšaubīja. “Sabiedrībā par šo jautājumu pat nav notikusi nopietna apspriešana. Arī politiķu vidū tas diskutēts tikai kategorijās – atbalstu, neatbalstu. Jautājums nav tik vienkāršs. Pirms lēmuma pieņemšanas būtu nepieciešama plašāka diskusija, piesaistot arī kulturologus un sociologus,” uzskata Laizāne.

Šajā jautājumā “Saskaņa” atradusi sabiedroto Zaļo un zemnieku savienības veidolā. Debatēs gan ZZS pārstāvji nepiedalījās, bet, kā novēroju – pirms komisijas sēdes ZZS frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis Saeimas gaitenī aktīvi apspriedās ar iniciatīvas autoru Agešinu. Kuluāros runā, ka ZZS varētu gatavot likumprojektam kompromisa variantu, paredzot pareizticīgo Ziemassvētku noteikšanu par atzīmējamu dienu. Tās tiek ierakstītas kalendārā, bet atšķirībā no svinamām dienām nav oficiālas brīvdienas. Tomēr ZZS frakcijas priekšsēdētājs šādas runas noliedza – zaļzemnieki šai jautājumā nekādas iniciatīvas nav gatavojuši un netaisās gatavot. Tomēr viņš atzina, ka atzīmējamas dienas statusa piešķiršana šiem svētkiem būtu atbalstāma, jo kalpotu kā pozitīvs signāls pareizticīgo un vecticībnieku kopienai, vienlaikus nenesot sev līdzi ekonomiskās sekas, ko radītu papildu brīvdiena.

Pievienot komentāru

Komentāri (23)

 1. Cilvēki mīļie, jums brīvdienu par daudz? Valsts par vienu brīvu dienu ļoti nabagāka kļūs? Tieši otrādi – tie DAŽI kas svinēs savus ziemsvētkus sapirks visādus cienastus. Lielākā daļa – paralēli parastajiem svētkiem. Paskatieties tagad – kurš visvairāk svin jāņus un ziemassvēkus – krievi. Pilni rati veikalos ar šašlikiem, kūkām un rosoliem. Tie, kas strādās, saņems lielāku algu un daļa pat maksās lielāku nodokli. No vienas dienas neviens pārāk nepiedzersies un piedevām vēl vienu dienu ziemā varēš nelīst ārā no mājas.

 2. Nez kapec sadu svinamu dienu vajazdetu ieviest Latvija ?Vecticibnieki jau nav tik daudz gan jau ortodoxsi ir,tad ka ar citam konfesijam? tas valstij izmaksa parak dargi un kur vel Eirop varam atrast valsti ,kur butu vel viena svinama Ziemassvetku diena ,tad jau pareizticigajiem deretu ari Lieldienas pec vinu kalendara svinamas ?

 3. Nakamo reanimēsim 5. decembri un 7 .novembri! Uz priekšu tovarišči!

 4. Ziemassvētku Vecītis Atbildēt

  Ojēes! Un kalendārā šīs dienas nosaukt par Latvijas Katoļu-Luterāņu Ziemassvētkiem, Latvijas Pareizticīgo-Vecticībnieku Ziemassvētkiem vai pēc Viņķeles parauga bērna vecāku sakarā – Ziemassvētki Nr.1 un Ziemassvētki Nr2. Pēdējais variants man liekas pat nedaudz pārāks.

 5. Tāmnieks/luterānis Atbildēt

  Pirmā Latvijas republika bija luterāņu valsts un visi svētki un kopējais dzīves ritums bija saistīts ar luterticību. Tā tas sākās jau no zviedru laikiem. Tieši protestantisms ir tas, kas strauji virzīja pasaules attīstību. Vēl tagad protestantu zemes ir vismaz par pusgadsimtu priekšā katoļu zemēm, par gadsimtu- pareizticīgām un pat par nenosakāmu laiku musulmaņu zemēm. Paskatāties pasaules kartē!
  Nenoniecinu nevienu reliģiju, taču arī nedrīkstam ignorēt šo faktu.
  Ja par pareizticīgo Ziemassvētkiem- šo mākslīgi izveidojošos situāciju ir radījuši paši Krievijas pareizticības piekritēji! Atjaunojiet Latvijas republikas pareizticību un problēma automātiski beigs eksistēt!
  Agēšina piesauktā tautu draudzība, ar to saprotot latviešu kārtējo piekāpšanos svešas ideoloģijas un “kārtības” priekšā, ir atklāta demagoģija un nekādu saulīti mūsu pagalmā nenesīs. To taču redz ar 8. un 9. maija notikumiem- piekāpies, cik gribi, ”vilks” tik un tā uz kremli skatās.

  • Pilnīgi pareizi, nevar būt, ka Kristus divreiz ir piedzimis, ja poeļausim tad nākošie būs krišnaīti un budisti, kā arī būs jāievieš ramadans. šeit ir Latvija un latviešu tautas tradīcijas. Iebraucēji var svinēt, neviens viņiem neliedz, bet nevar pieprasīt, lai visa Latvija svin kopā ar viņiem. Viņiem jāpieskaņojas mūsu tradīcijām, nevis mums viņējām.

 6. Tāmnieks/luterānis Atbildēt

  Pirmā Latvijas republika bija luterāņu valsts un visi svētki un kopējais dzīves ritums bija saistīts ar luterticību. Tā tas sākās jau no zviedru laikiem. Tieši protestantisms ir tas, kas strauji virzīja pasaules attīstību. Vēl tagad protestantu zemes ir vismaz par pusgadsimtu priekšā katoļu zemēm, par gadsimtu- pareizticīgām un pat par nenosakāmu laiku musulmaņu zemēm. Paskatāties pasaules kartē!
  Nenoniecinu nevienu reliģiju, taču arī nedrīkstam ignorēt šo faktu. \
  Ja par pareizticīgo Ziemassvētkiem- šo mākslīgi izveidojošos situāciju ir radījuši paši Krievijas pareizticības piekritēji! Atjaunojiet Latvijas republikas pareizticību un problēma automātiski biegs eksistēt!
  Agēšina piesauktā tautu draudzība, ar to saprotot latviešu kārtējo piekāpšanos svešas ideoloģijas un “kārtības” priekšā, ir atklāta demagoģija un nekādu saulīti mūsu pagalmā nenesīs. To taču redz ar 8. un 9. maija notikumiem- piekāpies, cik gribi, ”vilks” tik un tā uz kremli skatās.

 7. Pilnīgi piekrītu J. komentāram. Un esmu pārliecināts, ka, ja krievi ienāktu Latvijā, viņi pie varas noliktu nevis Saskaņu, bet gan ZZS. Un Lembergu par (zic)prezidentu. Lembergs uz to cer, pat nemaz īpaši neslēpjot – ne jau tāpat vien visi tie izteicieni pret NATO UN ES! Ļoti žēl, ka tik daudzi latvieši gatavi balsot par ZZS, tādējādi paši izrokot kapu savai valstij. Runājot tieši par pareizticīgo Ziemassvētkiem, nebūtu nekāda nelaime, ja tie būtu kalendārā kā atzīmējamā diena. Katrā ziņā šī diena ir nesalīdzināmi cienījamāka par 9.maiju.

  • kā viņi nav iedomājušies arī 9.maiju pasludināt par Latvijas svētku dienu un nepieprasa brīvdienu?Tad jau tos savus nezin pēc kāda kalendāra svinamos ziemassvētkus var atzīmēt arī 9.maijā.Savukārt latvieši svin 25.decembri,bet 9.maiju nesvin.Tā kā apdalīti agešini netiek.

 8. Vecais kalendārs patiesi simbolizē piederību pie lāču zemes un ZZS to labi apzinās – vai pēc jaunās lāču okupācijas cer saglabāties SC veidotā valdībā? Neceriet – nodevēji nevienam nav vajadzīgi un tai ZZS arī ceļš uz urāna raktuvēm…

  • Tiešām, jābrīnās par Saskaņas naivumu-komentētājam pilnīga taisnība: nevienam Krievijas valsts varas pārstāvim jūs neesat vajadzīgi, tikai kā muļķu rupors!! Labāk māciet saviem bērniem kādu Eiropas valodu, domājiet ar galvu!!

 9. Ko gan citu no ZZS gaidīt? Ja tajā mirklī būs izdevīgi, viņi arī 9. maiju noteiks par svētku dienu.

 10. mēs šeit visi esam kristieši un atbalstu pareizticīgo Ziemassvētkus,jo tā ir ari Zvaigznes diena protetantiem.

  • “mēs šeit visi esam kristieši” – Viens no pirmajiem Padomju savienības rīkojumiem 1940.gados bija Latvijas pareizticīgās baznīcas izstāšanās no Konstantinopoles patriarhāta un pievienošanās čekistu kontrolētajam Maskavas patriarhātam. Līdz ar to Latvijas pareizticīgie mainīja savu kalendāru tiešā padomju politikas, nevis reliģijas iespaidā. Mūsdienās jautājums par vienu vai otru kalendāru simbolizē piederību vai nu pie Eiropas, vai pie Krievijas. Somijas, Polijas un citu valstu pareizticīgie dzīvo pēc jaunā kalendāra, bet Latvijā un citur Pēcpadomijā Kremlis aktīvi izmanto savas sviras arī pareizticīgo baznīcā.

 11. kā 8.martu,kas skaitās atzīmējama diena bez oficiālas brīvdienas,jo kas g

 12. Un tad vēl visus galvenos musulmaņu un jūdu reliģijas svētkus – tikai kur valsts ņems naudu, ja darbinieki brīvdienas vien svinēs? Protams, no tā vai deputāti ir vai nav darbā, valstī nekas nemainīsies, bet godīgiem pelnītājiem tas nav pa kabatai.

 13. Labāk jau nosakiet par oficiālo svētku dienu Lielās Māras dienu – 15. augustu (baznīcas terminoloģijā: Marijas debesīs uzņemšanas un Māras zemes karalienes svētki). Pirmkārt – tā ir oficiāla svētku diena daudzās Eiropas Savienības valstīs, pie kurām piederam arī mēs. Otkārt – katoļticīgo konfesijai piederīgo skaits Latvijā ir 1/4 daļa valsts iedzīvotāju, kas ir ievērojami vairāk nekā pareizticīgo.
  Dīvaini, ka šāds priekšlikums Saeimā nav ne reizi izskanējis, lai gan katoļu tur ir vairāk kā pareizticīgo. Nu piemēram, Urbanovičs (Saskaņa) esot ļoti ticīgs katolis, kas katru svētdienu apmeklē Misi. Arī “lielais Latgales patriots” Juris Viļums (Reģionu apvienība) nez kāpēc par to nav aizdomājies.

Draugiem Facebook Twitter Google+