Foto – Uldis Muzikants

Jūnijā darāmais dravā: veido jaunas saimes un ievāc pirmo medu 0

Biškopībā viss ir ļoti cieši saistīts ar laika apstākļiem. Agrais pavasaris nodrošināja saimju strauju attīstību, saimes auga, pieņēmās spēkā un šķita: atkārtosies pagājušā gada scenārijs – būs bagāts pavasara ienesums! Taču maija vidū iestājās vēss laiks, un saimes daudzviet iztīrīja visu magazīnās ienesto. Vēl trakāk – lielās saimes apēda visu medu arī peru telpā, un dravniekiem pat nācās meklēt sīrupa spaiņus… Tomēr maija priekšpēdējā nedēļa atkal vērsa visu uz labu, jo bija ap +30 °C karstums un vēl samērā plašs ziedu klāsts. Ko varam gaidīt jūnijā?

Reklāma
Reklāma

Darāmie darbi


Veselam
Ēdieni, no kuriem labāk izvairīties pirms publiskiem pasākumiem… Tie pastiprināti veido gāzes vēderā 4
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 85
Lasīt citas ziņas

• Paplašina saimju ligzdas, uzliek medustelpas.

• Ved bites ganībās, veido jaunas saimes.

• Atņem pirmo medu.

Pēc priežu ziedēšanas nācās secināt, ka daba aptuveni par vienu līdz pusotru nedēļu apsteigusi savu ierasto ritmu. Pieredzējušie dravnieki ir novērojuši, ka agros pavasaros tas parasti izlīdzinās uz aveņu ziedēšanas laiku – ap 10. jūniju.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jūnijā bišu saimes savā attīstībā pieskaņojas dabai. Gan dabā, gan bišu saimē šis ir strauja uzplaukuma laiks. Ja mātes čakli turpina maijā uzsākto dēšanu, saimes strauji attīstās un pieņemas spēkā. Apstākļiem sakrītot, sākas intensīva spietošana. Kas tie par apstākļiem? Šaura ligzda, saimēs uzkrājušās rezerves bites un neliels stimulējošs ienesums dabā. Tādēļ galvenā uzmanība jāpievērš ligzdu paplašināšanai, jaunu saimju veidošanai un to tālākai attīstībai. Ienesuma laikā saimes jānodrošina ar brīvu telpu svaigā nektāra izvietošanai un jaunā medus nogatavināšanai. Jūnija pirmajā dekādē sāk ziedēt avenes un krūkļi, bet līdz vasaras saulgriežiem bagātīgi zied un medo pļavu un ganību augi. Ja laiks ir silts un saulains, bites čakli strādā, gādājot ienesumu.

Ja bites maijā ienesušas ziemas rapša medu, jāsteidz to izsviest (ja tas vēl nav izdarīts), citādi medus kristalizēsies šūnās un vairs nebūs izdabūjams no tām.

Līdz vasaras saulgriežiem bišu saimes sasniedz savu spēka pilnbriedu un dravniekam jāizdara pareizā izvēle: vai nu ļaut saimei vākt nektāru un ražot medu, vai atņemt tai lieko spēku, veidojot jaunu saimi – atdaleni. Saimes liekais spēks – nenodarbinātās jeb rezerves bites – uzkrājas tad, ja saime apdzīvo pilnu ligzdu un daļai bišu sāk pietrūkt darba. Ienesums ir neliels, un peru mazāk, nekā bites potenciāli spēj apkopt.

Bišu stropos


• Nedrīkst kavēties ar ligzdas paplašināšanu, citādi saimes gatavosies spietot.

• Jūnijā biteniekam jāpieņem svarīgs lēmums – veidot jaunas saimes vai ļaut bitēm ražot medu. Labākais variants: par primāro mērķi izvirzīt medus ražošanu, bet saimes, kas gatavojas spietot, var izmantot jaunu saimju veidošanai.

• Izspietojušās saimes, saķertos spietus un jaunveidotās saimes kopj un aprūpē atšķirīgi. Izspietojusī saime jāattur no pēcspietiem, spietam jādod darbs vismaz šūnu vilkšanā, bet jaunizveidoto saimi cenšas pēc iespējas mazāk traucēt,

• Lai izvairītos no spietošanas, visām saimes bitēm jānodrošina to vecumam atbilstīgs darbs – kopt perus vai vākt putekšņus un nektāru.

Reklāma
Reklāma

Dravas laukumā 


• Regulāri kopj zālienu ap stropiem un visā dravas teritorijā.

• Atbilstīgi izraudzītajai atdaleņu veidošanas metodei iekārto jaunas stropu vietas: nolīdzina zemi, uzliek stropu pamatiņus.

• Novēro, vai stropi pārāk ilgi neatrodas saulē, varbūt no kādas stropu vietas jāatsakās, citur jārada noēnojums, iestādot saules pusē koku vai krūmu.

Dravas mājā 


• Pārbauda, vai ir pietiekamas kāru rezerves, lai nodrošinātu jauno saimju vajadzības – stāvstropā katrai jaunajai saimei vajadzēs aptuveni 10 peru telpas kārēm.

• Lai ķertu spietus un veidotu jaunas saimes, būs nepieciešamas spietuves un stropi. Reizēm var izlīdzēties ar ātri sameistarotām atdaleņu kastēm, bet tam visam ir jābūt.

SVARĪGI


• Jāseko līdzi bišu saimes spēka pārmaiņām. Līdz vasaras saulgriežiem bišu saimes sasniedz spēka pilnbriedu. Latvijā pierasts, ka šajā laikā veido jaunas saimes.

• Modernā dravniecība mudina saimēm atņemt medu pēc iespējas biežāk, tādējādi iegūstot dažādu šķirņu medu. Varbūt tomēr apsvērt iespēju atgriezties pie sentēvu dravošanas paņēmieniem, kad medu saimei atņēma reizi sezonā, nogaidot, lai tas kārtīgi nobriest stropā. Nelielās piemājas dravās tā būtu pareizāk.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.