Latvijā

Jūsu vasaras riepu izvēles ceļvedis0


Foto: Shutterstock.com
Foto: Shutterstock.com
Foto: Shutterstock.com

Pareizu riepu izvēle nav mazsvarīga, jo no tās atkarīga ne tikai vadītāju un pasažieru drošība, bet arī degvielas ekonomija, komforts un braukšanas bauda. Lai arī vizuāli vasaras riepas var šķist vienādas, to tehniskie risinājumi, stiprās un vājās puses atšķiras dažādu ražotāju un modeļu starpā. Riepu ražotāju piedāvāto modeļu klāsts ir ļoti plašs, tāpēc, ar šī ceļveža palīdzību, centīsimies sniegt svarīgāko informāciju, lai Tu atrastu tās vasaras riepas, kuras būs Tavam auto vispiemērotākās!

Kā vasaras riepas atšķiras no citām un kāpēc vasaras sezonai tās ir vispiemērotākās?

Vasaras riepu tehnoloģiskie risinājumi, gumijas sastāvi un protektori ir speciāli piemēroti siltāka laika apstākļiem uz ceļiem. Ja ziemā autovadītājus uztrauc sniegs un ledus, tad vasarā lielākā problēma ir peļķes un lietus. Ziemas riepas nav veidotas šādiem apstākļiem, tāpēc drošības un veiktspējas ziņā vienmēr atpaliks no vasaras riepām. Dažas vasaras riepu lietošanas priekšrocības:

 • Uzlabota saķere, īsāks bremzēšanas ceļš. Atceries, ka avārijas situācijā, arī daži centimetri var būt izšķiroši, lai izvairītos no nepatīkama iznākuma;
 • Uzlabota stabilitāte un vadāmība. Vasaras riepas nodrošina labāku automašīnas atsaucību strauju manevru gadījumos;
 • Samazināta rites pretestība ar saķeres virsmu;
 • Samazināts trokšņu līmenis;
 • Uzlabota degvielas ekonomija;
 • Samazināts protektora nodilums un ilgāks riepas mūžs, salīdzinot ar ziemas riepām, kuras vasarā pastiprināti dilst.

Vasaras riepu tipi

Atkarībā no ceļa apstākļiem un prasībām, riepas savstarpēji atšķiras pēc protektora zīmējuma. Protektorus pieņemts iedalīt trīs grupās vai tipos, un katram no tiem ir savi plusi un mīnusi.

 • Simetrisks protektors – riepas protektora nosacītā iekšmala un ārmala ir vienādas, tātad – simetriskas.
  Priekšrocības: paaugstināta izturība, ilgāks kalpošanas laiks, ekonomiskums, lieliska noturība uz ceļa braukšanas komforts.
  Trūkumi: vidēji vadāmības rādītāji, samazināta akvaplanēšanas pretestība.
 • Asimetrisks protektors – riepas protektora virsmas labā un kreisā puse ir atšķirīgas jeb asimetriskas.
  Priekšrocības: zems trokšņu līmenis, paaugstināta akvaplanēšanas pretestība, paaugstināta stabilitāte.
  Trūkumi: īsāks kalpošanas ilgums, elastīgas sānu malas un mazāka degvielas ekonomija.
 • Orientēts jeb virziena protektors – riepas protektors izstrādāts noteiktam rotācijas virzienam.
  Priekšrocības: paaugstināta noturība pret akvaplanēšanu, lieliska saķere ar slapju segumu, teicama vadāmība, paredzama automašīnas uzvedība braucot lielā ātrumā.
  Trūkumi: zemāki ekonomijas rādītāji, mazāka triecienizturība, straujāks nodilums.

Kad jāmaina vasaras riepas un pēc kādām pazīmēm to noteikt?

Pie pareiziem uzglabāšanas un ekspluatācijas apstākļiem, labas vasaras riepas var nokalpot daudzas sezonas, tomēr tām tāpat kā citām lietām ir savs derīguma termiņš. Ja salīdzinām ar pārtiku, tad tas gan nav konstants un riepas ilgmūžību ietekmē dažādi faktori. Lai noteiktu, kad riepu dzīves cikls tuvojās savām beigām un kad pienācis laiks tās mainīt pret jaunām, jāpievērš uzmanība sekojošām pazīmēm:

Protektora dziļums

Minimālais pieļaujamais vasaras riepas protektora dziļums, ko nosaka valsts likumdošana, ir 1,6 mm, – ja riepu protektora dziļums ir mazāks par minēto, ar šādām riepām Tev ir aizliegts piedalīties kopējā satiksmē. Tomēr ne tikai no policistu izrakstīta soda būtu jābaidās – vasaras riepas ar nodilušu protektoru, sevišķi uz slapja ceļa, nenodrošinās nepieciešamo saķeri, ievērojami samazinot Tavu un pasažieru drošību uz ceļa!

Nevienmērīgs riepas nodilums

Ne vien riepas pilnīgs, bet arī daļējs nodilums var ievērojami pasliktināt riepas veiktspēju. Ja vasaras riepas ārmala ir ar atļauto protektora dziļumu, bet riepas iekšmala ir nodilusi, šādu riepu ir jāmaina! Riepu protektori ir speciāli izstrādāti, lai novadītu ūdeni un to zīmējuma abas puses darbojas unisonā, lai nodrošinātu maksimālu saķeri, tāpēc arī daļējs protektora nodilums ir pielīdzināms visas riepas ekspluatācijas mūža beigām. Nevienmērīgu riepas nodilumu var izraisīt:

 • nepareizi noregulēta automašīnas riteņu savirze
 • nenobalansēti riteņi

Savādas stūres vibrācijas, braucot lielākos ātrumos, ir viens no indikatoriem, kas var liecināt par nevienmērīgu riepu nodilumu. Tomēr reizēm pie vainas ir pati balstiekārta, tāpēc, ja Tava auto stūre pie noteikta ātruma sāk vibrēt, dodies pie auto servisa speciālista, lai noteiktu problēmu un to atrisinātu – šādi ietaupīsi naudu par riepām un iespējamiem auto piekares remonta darbiem.

Riepu vecums

Riepu kvalitāti un veiktspēju nosaka ne tikai to fiziskais nolietojums uz ceļa, bet arī laika zobs tām glabājoties noliktavās, garāžās un servisos. Cik vecas vasaras riepas var lietot un neuztraukties par drošību? Pieņemts uzskatīt, ka maksimālais riepu mūžs ir ap 10 gadiem, ja tās nav ļoti lētas vasaras riepas, tomēr eksperti norāda, ka riepām, kuras vecākas par 5 gadiem, jau jāsāk pievērst pastiprināta uzmanība un jāseko līdzi to veiktspējai uz ceļa.

Populārākie riepu ražotāji

Varētu jau domāt, ka visas vasaras riepas ir ražotas no tās pašas melnās gumijas un atšķirība ir vien cenā, taču viss nav tik vienkārši. Gumijas sastāvi un riepu ražošanas tehnoloģijas katram riepu ražotājam atšķiras un lielākoties ir rūpīgi glabāts komercnoslēpums. Tas, pēc kā parasts patērētājs var vadīties, izlemjot, kurš tad ir labāko riepu ražotājs, ir konkrētā riepu ražotāja pozīcijas neatkarīgos riepu testos, kā arī pēc panākumiem sportā – vietā, kur riepu veiktspēja tiek pārbaudīta līdz un pāri to izturības robežām.

TOYO

Toyo ir japāņu riepu ražošanas uzņēmums, kas tika dibināts pēc Otrā pasaules kara, 1945. gadā, apvienojot vairākus uzņēmumus, kas nodarbojās ar gumijas izstrādājumu ražošanu. Automašīnu riepu ražošana tika uzsākta 1961. gadā. Kopš tā laika, šis ražotājs spējis vienlīdz iemantot gan Āzijas, gan Eiropas patērētāju uzticību.

Toyo riepas lielākoties izvēlas uzstādīt “luksus” un sporta klases automobiļiem, pateicoties to unikālajām vadāmības īpašībām un zemajam trokšņa līmenim. Toyo riepas atbildīs pat visprasīgāko autobraucēju vēlmēm. Par riepu kvalitāti var neuztraukties, jo tā atbilst vispasaules standartiem
Toyo ražotās riepas izceļas ar:

 • izcilu saķeri uz sausa un augstu vadāmību uz slapja ceļa;
 • augstu komforta līmeni.

YOKOHAMA

“Yokohama Rubber Co”, kas izveidota 1917. gadā, tiek uzskatīta par Japānas vecāko riepu ražotāju, un pašlaik tā ražo vairāk nekā 70 miljonus riepu gadā. Yokohama ir speciālisti bezceļu, kravas automašīnu un sacīkšu auto riepu ražošanā, kā arī piedāvā plašu vasaras un ziemas riepu sortimentu vieglajiem pasažieru transportlīdzekļiem.
Yokohama ražotās riepas izceļas ar:

 • augstu saķeri un vadāmību uz slapja ceļa;
 • labu noturību pret akvaplanēšanu.

Yokohama riepas vidējās klases segmentā tomēr nevar pilnībā konkurēt ar augstākās klases riepu saķeres veiktspēju uz sausa ceļa seguma. Šeit gan jāpiemin, ka tas attiecināms uz lieljaudas sporta auto segmentu – ikdienas lietošanai saķeres un vadāmības īpašības būs vairāk kā pietiekamas.

VREDESTEIN

Holandiešu ražotājs Vredestein šobrīd pieder Indijai, taču tā riepas joprojām turpina attīstīt un, galvenokārt, ražot Nīderlandē. Uzņēmums vienmēr ir uzsvēris savu produktu pievilcīgo dizainu – tas ilgstoši sadarbojies ar automašīnu dizaineru Giorgetto Giugiaro, izlaižot speciālu riepu līniju. Vredestein ražo gan vasaras, gan ziemas, gan arī vissezonas riepu modeļus plašā izmēru spektrā.

Vredestein riepas kā vidējās klases produkcija piedāvā riepas ar augstu saķeri un vadāmību uz slapja ceļa, lai gan daži no šī ražotāja riepu modeļiem uzrāda viduvējus saķeres rādītājus uz sausa ceļa.

MAXXIS

Maxxis riepas tiek ražotas šī zīmola rūpnīcā Cheng-Shin Rubber Ind. Co. Ltd Taivānā, un šobrīd ieņem desmito vietu pasaules lielāko riepu ražotāju sarakstā. Mūsdienās Maxxis zīmols strauji nostiprinās riepu tirgū visā pasaulē, šobrīd piedāvājot savus izstrādājumus vairāk nekā 150 valstīs. Maxxis ienākumi pārsniedz divus miljardus dolāru gadā un ražotājs nodarbina 20 tūkstošus darbinieku.

Maxxis riepas pazīstamas ar to izturību un labo sagatavotību dažādiem ceļa apstākļiem. Šī reputācija ir sasniegta pateicoties mūsdienu tehnoloģijām, ko izmanto šis strauji augošais uzņēmums.

FALKEN

Falken riepas pazīstamas ar izcilu vadāmību visdažādākajos apstākļos. Šis ražotājs ir pazīstams ar tā ekskluzīvajām HP (augtas veiktspējas) un UHP (īpaši augstas veiktspējas) riepām, kuras iecienījuši visprasīgākie braucēji. Paredzētas automašīnas jaudas maksimālai izmantošanai un dinamiskas braukšanas baudai dažādos laikapstākļos.

Falken riepas tiek slavētas par to augstvērtīgo sniegumu ne tikai uz ceļa, bet arī sacīkšu trasēs. Falken bieži redzams arī dažādās sacīkstēs – amerikāņu Le Mans sērijā / ALMS, Super Taikyu Japānā, 24 stundu Nirburgringa sacīkstēs un driftā (kas jau ilgus gadus bijis viens no sponsoriem un atbalstītājiem) tostarp prestižajās Formula D un D1 Gran Prix.
Falken riepas tiek pieskaitītas pie vidējās klases izstrādājumiem, taču to izdevīgā cena nenozīmē, ka tiek upurēta veiktspēja un drošība uz ceļa.

NEXEN

Nexen riepas tiek ražotas Dienvidkorejā un gadu no gada tās iegūst arvien lielāku autovadītāju uzticību. Nexen riepas, kas tiek izgatavotas, izmantojot dažādas mūsdienīgas ražošanas tehnoloģijas, ir pieejamas par ļoti demokrātiskām cenām, saglabājot augstus veiktspējas rādītājus.

2005.gadā uzņēmums Nexen patentēja gumijas silikāta nanokompozītu, tādējādi Nexen riepas nu ir pazīstamas to labās saķeres ar ceļa segumu un uzticamības dažādos laikapstākļos dēļ. Nexen piedāvā vasaras riepas ne tikai vieglajiem, bet arī apvidus automobiļiem un mikroautobusiem.

KLEBER

Kleber riepas ir franču zīmols, kas ražo vidējās klases riepas vieglajām automašīnām, vieglajiem mikroautobusiem un lauksaimniecības iekārtām.

Lai gan Kleber uzņēmums sāka oficiāli strādāt 1945. gadā, par tā īsto aizsākumu uzskata 1910. gadu, kad Kolombā, Francijā, tika atklāta riepu rūpnīca, ko vadīja uzņēmums BFGoodrich. Pašlaik uzņēmums Kleber pieder franču Michelin Group, kas ir otrais lielākais riepu tirgus gigants. Šis vien jau ir indikators, ka, neskatoties uz pieņemamo cenu, šīs riepas tiek ražotas pēc augstākajiem standartiem.

WESTLAKE

WestLake riepas sevī apvieno perfektu līdzsvaru riepu ražošanā, liekot uzsvaru uz veiktspējas, vērtības un kvalitātes nodrošināšanu par pieņemamu cenu.

WestLake ražotās vasaras riepas ir piemērotas visdažādāko braucēju prasībām: gan vieglajiem ikdienas, gan sporta automobiļiem, kravas, apvidus un apvidus-pilsētas automobiļiem.

WestLake ir arī ļoti pazīstams drifta pasaulē. 2015. gadā WestLake tika piedēvēts “Drifta Dieva” tituls. WestLake riepas sevi pierādījušas sacīkšu trases skarbajos apstākļos, un to veiktspēja arī uz koplietošanas ceļiem būt teicama.

GREEN MAX

Green Max riepas un to zīmolu Kopš 1975. gada pārstāv Ķīnas uzņēmums Linglong un piedāvā produktu līnijas, kas iekļauj sevī pasažieru, vieglo kravas, pilsētas – apvidus automašīnu, kravas automašīnu un autobusu, un speciālai tehnikai paredzētās riepas, vienmēr liekot uzsvaru uz inovācijām, kā arī pētījumiem un jaunu tehnoloģiju izstrādi.

Ķīnā Linglong vada divus pētījumu un jaunu tehnoloģiju izstrādes centrus, fokusējoties uz skaņas apslāpēšanas, uzticamības, braukšanas un vadāmības kvalitātēm. Kvalitātes standartu ievērošana caurvij visus Linglong riepu dizaina un ražošanas procesus, stingras gatavu riepu kvalitātes pārbaudes ieskaitot. Rezultātā katrai riepai piemīt premium klases cienīgas braukšanas, vadāmības, veiktspējas un uzticamības īpašības, turklāt par pieejamu cenu.

ROTALLA

Rotalla riepas ir vienas no viskvalitatīvākajām budžeta riepu klasē. Rotalla ir uz plaša patēriņa tirgu orientēts tehnoloģiju uzņēmums, kas ražo kvalitatīvus produktus, ko apstiprina ražotāja garantija, kas ļaus izvairīties no nekvalitatīvu vai brāķētu riepu saņemšanas un klientu atbalsta servisa. Rotalla uzņēmums pastāvīgi veic pētniecības un jaunu tehnoloģiju ieviešanas darbus savu riepu izstrādē, kas nodrošina riepu augsto veiktspēju, samazinot ražošanas izmaksas.

Izvēloties riepas – labāk uzticēties profesionāļiem!

Lai arī kādi būtu riepas veiktspējas parametri, viena riepa nederēs visiem gadījumiem, tāpēc ir vērts konsultēties ar speciālistiem, kuri ieteiks labāko risinājumu tieši Tavam auto un tiem ceļa apstākļiem, kuros riepai būs jāpavada visvairāk laika. Saņem bezmaksas konsultāciju pie Riepas1.lv speciālistiem un iegādājies piemērotas vasaras riepas par labām cenām!

LA.lv