Kultūra
Teātris un kino

Kā iekarot ne tikai Manhetenu0

Komiķes Eimijas Šūmeres popularitāte Amerikā ir neapstrīdama, un dažādu iemeslu dēļ mums tā gājusi secen. Taču ir vērts pavērot šīs aktrises darbošanos, jo viņa ironizē par to, kam Holivuda jau pirms daudzām desmitgadēm apstiprināto skaistuma kanonu vārdā pat nedomā ķerties klāt, un dara to arī filmā “Pilnīga skaistule”.

Ja prātā Eimijas Šūmeres vārds tomēr nav aizķēries, ir vērts padomāt par ekskluzīvajiem “Pirelli” kalendāriem, kas katru gadu sapulcina skaistules, lai viņu attēli pēc tam krāšņotu limitēta skaita telpas visā pasaulē. 2016. gadā, kad bildēšanai klāt ķērās nu jau klasiķe Annija Leibovica, viens no bilžu mērķiem bija stereotipu laušana, un blakus citām varonēm skatāma arī Šūmeres fotogrāfija. Tajā viņa, pagriezusies uz fotokameras pusi, sēž uz krēsla, kas uzlikts uz paaugstinājuma, viņas kājās ir augstpapēžu kurpes, rokās – tase, mati – izlaisti, miesu klāj vien trūcīgas apakšbiksītes.

Miesas krunkas nudien neglaimo modeles figūrai, un ne viens vien, pamatīgi sabarots ar mūsdienu skaistuma standartiem, skatoties uz vēdera riepu, nepatikā novērsās, taču daudzu sieviešu acīs Eimija Šūmere kļuva par supervaroni, jo viņa ne tikai bija nenobijusies, bet iemiesoja simtiem un tūkstošiem cīņu ar liekajiem kilogramiem. Tieši to, tāpat kā asu humoru viņa padarījusi par savas karjeras moto, un arī filmā “Pilnīga skaistule” Šūmere komiskā formā pasmaida par savu varoni, kura vēlas līdzināties meitenēm no glancēto žurnālu lapām, taču viņas centieni beidzas itin ātri – fitnesa zālē un ar smagu blīkšķi, kas liek zaudēt samaņu. Taču apdauzīta galva Renē Benetas dzīvi pārvērš līdz nepazīšanai, jo, par spīti saviem apmēriem, viņa sevi redz kā supermodeli, un šos vizuālos māņus pavada fantastiska pašapziņa, kas jaunajai sievietei ne vien ļauj gāzt karjeras kalnus, bet arī ieviest pamatīgas pārmaiņas privātajā dzīvē.

Sižetiskajai līnijai, kurā atradusies vieta arī Mišelas Viljamsas caciņu paradīzes karalienei un kurā vienlīdzīgās dozās nosvērts gan komisms, gan romantika, uzmanību var nepievērst, tāpat kā virknei neveiksmīgo joku, kas, pareizi apspēlēti, gan varētu kļūt par īstas jautrības izraisītājiem, arī – uz skatuves, jo Eimija Šūmere savu talantu slīpējusi kā stand-up komiķe. Un, gan kāpjot uz skatuves, gan stāvot ieslēgtas kinokameras priekšā, viņa atšķiras no pārējām aktrisēm, kuras iztiku pelna Holivudā, jo – un tas nudien nav noklusējams noslēpums – Šūmere neatbilst nekādiem vizuāliem standartiem, turklāt par savām ķermeņa formām ne tikai sarkdama pasmejas, bet ironizē pēc pilnas programmas. Par vidusmēra sievietes sapņiem ir visa komēdija “Pilnīga skaistule”, tāpēc nav nekāds brīnums, ka par spīti tās knapajām kinematogrāfiskajām kvalitātēm filmas kases panākumi ir vairāk nekā spīdoši – Šūmere zina savu skatītāju, un tādu ir daudz, tāpat kā tādu, kuras atver savu maku, lai, samaksājot par biļeti, nobalsotu par savu balsi Holivudā, un tā pieder Eimijai Šūmerei.

“Pilnīga skaistule”/”I Feel Pretty”

ASV, 2018

Režisori: Ebija Kona, Marks Silbersteins

Lomās: Eimija Šūmere, Mišela Viljamsa, Emīlija Ratajkovski, Lorēna Hatone, Rorijs Skovels, Toms Hopers, Bizija Filipsa, Eidija Braianta, Adriāns Martinezs, Naomi Kembela

No 22. jūnija “Kino Citadele”

LA.lv