Foto – Shutterstock

Kā palīdzēt plūmēm, kuras nomoka brūni tārpi 1

“Dārzā aug ‘Skoroplodnaja’ un ‘Viktorija’. Pērn ražas laikā augļos pirmoreiz konstatēju brūnus tārpus. Reti kura plūme bija ēdama, gandrīz visās bija kaitēkļu izkārnījumi. Ko smidzināt šajā sezonā, lai kaitēkļi nesabojātu ražu?” IMANTS AUCES NOVADĀ

Reklāma
Reklāma
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 5
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
Viedoklis
Linda Tunte: “Es dzeru, lamājos, gāžu politiķus un eju prom no darba”
Lasīt citas ziņas

Pēc Dārzkopības institūta pētnieces Ilzes Grāvītes teiktā, vainojams plūmju augļu tinējs (Cydia funebrana). Tā kāpuri bojā augļus, kauliņa tuvumā izgraužot ejas. Kaitēkļu saēstās plūmes sākumā kļūst violetas. No ejas uz ārpusi iztek un sacietē dzelteni, caurspīdīgi sveķi. Bojātās plūmes sapūst vai sažūst un priekšlaikus nobirst.

Tauriņi izlido pēc plūmju ziedēšanas. Tad arī mātītes dēj olas uz augļaizmetņiem. Gadā attīstās viena paaudze. Kaitēkļi ziemo uz stumbra mizas plaisās vai zemsedzē, turpat netālu no koka vainaga.

Kā plūmēm palīdzēt

CITI ŠOBRĪD LASA

Plūmju augļu tinēju var izķert, ziedēšanas laikā koku zaros izliekot baltos līmes vairogus vai SIA “A. M. Ozoli” izplatītos feromonu slazdus (feromonu smaržvielas pievilina tēviņus, tādējādi tie pielīp un vairs nespēj apaugļot mātītes). Var izlīdzēties arī ar baltu lapu, ko ieliek plēves kabatiņā un apsmērē ar nežūstošo līmi. Cits variants – īsi pirms ziedēšanas zaros izliek traukus ar rūgstošu sulu. Tās aromāts piesaista kaitēkļus, tomēr šajās lamatās iekritīs ar daļa derīgo kukaiņu.

Regulāri jāsavāc puvušās, nobirušās plūmes. Tārpainos augļus nedrīkst likt kompostā, jo kāpuri iekūņosies zemē un pārziemos. Kaitēkļu bojātās plūmes vispirms jāieber traukā ar ūdeni, kam pievienots nedaudz trauku mazgājamā līdzekļa. Kad kāpuri noslīkuši, augļus var bērt kompostā.

Komercdārzos tauriņu lidošanas un kāpuru masveida šķilšanās laikā parasti lieto insekticīdus, piemēram, Actara 25 – respektīvi tādus pašus preparātus kā zāģlapseņu ierobežošanai.

Rudenī vai agri pavasarī apdobēs uzrok augsni, apvēršot to lāpstas dziļumā.

! Gan plūmju, gan ķiršu kaitēkļus apkarot ar bioloģiskām metodēm ir diezgan sarežģīti. Agrāk pret kauleņkoku tinējiem ieteica izmantot trihogrammas, taču cīņa allaž izrādījās neveiksmīga. Tinēji sāk lidot, kad gaisa temperatūra ir ap +17…+18 °C, bet trihogrammām šāds laiks ir par aukstu, tāpēc tās nespēj lauka apstākļos savairoties.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.