×
Mobilā versija
Brīdinājums +17°C
Astra, Astrīda
Trešdiena, 15. augusts, 2018
13. decembris, 2016
Drukāt

Zemnieks riteņkrēslā: “Ja man ir rokas un strādā galva, tad viss ir kārtībā” (7)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Pirms 11 gadiem nelaimes gadījumā darbā Edmunds zaudēja abas kājas. Guļot slimnīcā, viņš bija liecinieks, kā reanimācijā ieved sievieti, kurai rokās detonējusi granāta. Redzētais un sarunas ar medmāsiņām lika atskārst: “Kas ir kājas? Tas ir tikai pārvietošanās līdzeklis. Ja man ir rokas un strādā galva, tad viss ir kārtībā – varu gan sevi apkopt, gan strādāt. Un nav taču vērts iespringt par lietām, kuras nevaru mainīt.” Vēl esot slimnīcā, Edmundam jau dzimuši plāni un apņēmība sākt ko savu. Zeme bija, gribēšana strādāt bija, palēnām radās arī apjausma, ko spēj, ko ne, un tā viss sākās. Jau pāris nedēļu pēc izrakstīšanās no slimnīcas Edmunds mēģinājis sēsties traktorā.

Zemes cilvēks ar matemātisko domāšanu

Šobrīd Edmunds (uzvārdu viņš lūdza nepubliskot) vada zemnieku saimniecību savās dzimtajās mājās Ādažu novadā, pats brauc ar kombainu un traktoru, pats būvē un remontē tehniku, kas palīdz apstrādāt tīrumus, sēt, mēslot un vākt labību, pats arī grāmatvedis un sev priekšnieks. Viņš gan uzsver – bez izpalīdzīgu draugu atbalsta būtu grūti.

To, ka Edmundam tik tiešām ir ne vien zelta rokas, bet arī ass prāts un tehniska domāšana, lieliski apliecina fakts, ka viņš pats gan rakstījis biznesa plānus, lai saņemtu bankas aizdevumus lauktehnikas iegādei, gan arī pats no nulles uzbūvējis vairākus visai komplicētus agregātus. Piemēram, pašdarinātais kompaktors zemes aruma sagatavošanai un teleskopiskais “Big Bag” maisu pacēlājs ne vien atvieglo darbu, bet arī ļauj vismaz trīstik ietaupīt.

Lai gan zemkopis izdomā, kā paveikt praktiski jebkuru darbu savā saimniecībā, tostarp arī grāvju attīrīšanu no krūmiem un malkas zāģēšanu mežā, tomēr, lai padarītu savu ikdienu ērtāku, pats uztaisījis apkures degli, kas ļauj māju apkurināt ar paša izaudzētiem graudiem un aiztaupa malkas gādāšanu un skaldīšanu: “Ieberu graudu maisu bundulī un nedēļu par to varu aizmirst.”

Turpat mājas apkārtnē esošos 30 ha zemes Edmunds apsēj ar dažādiem labības kultūraugiem. 2013. gadā radās doma par zemes un sējumu apstrādes pakalpojumu sniegšanu citiem un tika iegādāts lielais kombains. Pirms tā iegādes rēķinājis, ka, lai to atpelnītu, gadā jānokuļ labība 90 ha platībā. Šogad kopumā nokulti 180 ha, Edmunds ir apmierināts un saka – viss notiek. Tomēr viņam netīk lauksaimniecību saukt par biznesu. Kaut arī tā nes peļņu, zemkopību Edmunds dēvē par savu sirdsprieku.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

 1. Visu cieņu tādiem cilvēkiem! Atbildēt

  Patiešām tāds kā Edmunds ir pelnījis nomināciju Latvijas LEPNUMS!
  Un vēl tik RADOŠA pieeja ikvienam veicamajam darbām, lai atvieglotu ikdienu…
  Cepuri nost tādu CILVĒKU (ar lielo burtu!) priekšā!

 2. Konkrēti,patiesi,-man patika raksts!

 3. Viennozīmīgi cilvēks ar ko Latvija var lepoties! Novēlu, lai cīņasspars neapsīktu nekad!

 4. Edmund,esi apbrīnas un cieņas vērts! Lai viss izdodas arī turpmāk, lai gaiši un jauki Ziemassvētki Tavā mājā.

 5. Arī mans vīrs ir invalīds, ar vienu kāju. Tas arī strādā savā fermā,baro lopus,brauc ar traktoru. Dara visu,kas vajadzīgs fermā un saimniecībā.

Draugiem Facebook Twitter Google+