×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.5°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
6. februāris, 2012
Drukāt

Kāda būs pensija?

Esmu dzimusi 1952. gada oktobrī. Darba stāžs – 40 gadi, trīs pieauguši bērni. Visu laiku saņēmu minimālo algu. Cik liela būs mana pensija, vai būs kādas piemaksas? 
Inta Bēnē

 

Šā gada oktobrī, kad nosvinēsiet 60 gadu jubileju, varēsiet pieprasīt priekšlaicīgo pensiju, jo jūsu darba stāžs pārsniedz 30 gadus. Diemžēl tiem, kas pensionējas šogad, vairs nerēķina piemaksu par darba stāžu līdz 1996. gada 1. janvārim. Agrāk šī piemaksa bija 70 santīmi par katru pilnu darba stāža gadu līdz 1996. gada 1. janvārim.

Žurnāla redakcija nevar noskaidrot ziņas par jūsu paredzamo pensijas lielumu, jo tie ir personas dati, kurus citiem neizpauž. Lai noskaidrotu sagaidāmo summu, jums jādodas uz savu Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) nodaļu. Līdzi jāņem dokumenti, kas pierāda darba stāžu līdz 1996. gada 1. janvārim (darba grāmatiņa, algas nodokļu grāmatiņa), iepriekš ieteicams piezvanīt.

Pieteikties uz priekšlaicīgo pensiju šā gada oktobrī varēsiet arī tad, ja turpināsiet strādāt. Pensiju indeksi jau trešo gadu ir mazāki par 1,0, tāpēc iesakām pensiju pieprasīt jau tagad. Ja turpināsiet darbu, pensiju nesaņemsiet, taču tā jau būs aprēķināta un tās apmēru nevarēs samazināt!

Ja nestrādāsiet, saņemsiet pusi no aprēķinātās pensijas. Kad sasniegsiet pilnu pensijas vecumu, sāksiet saņemt pilnu aprēķinātās pensijas summu, pie tam arī tad, ja strādāsiet.

Jūsu situācijā, kad darba stāžs ir pietiekams, taču alga un līdz ar to sociālās iemaksas mazas, nav izdevīgi gaidīt, kamēr sasniegsiet pilno pensijas vecumu. Tas nav izdevīgi vēl jo vairāk tādēļ, ka no 2014. gada 1. janvāra gada pensijas vecumu plānots palielināt – katru gadu par pusgadu. Tie cilvēki, kuri dzimuši laikā no 1952. gada 1. janvāra līdz 30. septembrim, varēs pensionēties 3 mēnešus vēlāk, t.i., 62 gados un 3 mēnešos. Savukārt, tie, kuri dzimuši no 1952. gada 1. oktobra līdz 31. decembrim (tai skaitā vēstules autore) varēs pensionēties 6 mēnešus vēlāk, t.i., 62 gados un 6 mēnešos. Tātad, ja valdība nolems palielināt pensijas vecumu, jūs varēsiet pilno pensiju saņemt tikai 2015. gada aprīlī.

Trīs bērnu vecākiem nav nekādu atvieglojumu, aizejot pensijā. Agrāk – 57 gados – pensijā var aiziet tikai vecāki, kas vismaz līdz astoņu gadu vecumam aprūpējuši piecus bērnus vai vienu bērnu invalīdu.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+