Latvijā
Politika

Kādas “brīvās saistības” uzņemas deputāti? 16

Foto – Ieva Makare/LETA

Aprīļa sākumā vairāki Saeimas deputāti parakstīja dokumentu “Brīvās saistības”, kurā apņemas nenolaisties līdz citu pazemošanai un nelietot dažādas blēdības. Ir arī pavisam konkrētas apņemšanās, piemēram,  izvairīties lietot balsojumu “atturos” un sanāksmēs nepavadīt  laiku, lietojot mobilo telefonu vai datoru. Šo dokumentu izstrādājuši Integrālās politikas studiju grupas deputāti, kuru mērķis esot veicināt sadarbību starp dažādu ideoloģiju pārstāvjiem, kā arī panākt, lai kultūras un vides vērtībām tiktu veltīta tikpat liela uzmanība kā saimnieciskiem, biznesa un labklājības jautājumiem. Par to, ko dod šāda brīvprātīgā apņemšanās, iztaujāju deputātu grupas vadītāju Ilmāru Latkovski (NA).

 

Kādēļ nepieciešama šāda brīvprātīga apņemšanās, ja Saeimas Kārtības rullī jau atrodams deputātu ētikas kodekss, kas ir saistošs visiem deputātiem?

Šī apņemšanās nav salīdzināma ar deputātu ētikas kodeksu. Tā neko nepaģēr no citiem deputātiem. Te katrs saka, kā viņš darīs. Tā ir zināma cerība uzlabot dialogu un sarunas stilu gan Saeimā, gan Latvijas politikā kopumā. Pašlaik pārāk liels uzsvars tiek likts uz konfliktu, uz ārišķībām, uz tā saukto postmoderno šovu. Tādēļ mūsu grupā raisījās diskusijas par to, kāds dialogs nepieciešams sadarbībai un attīstībai.

 

Tie deputāti, kas šo brīvprātīgo apņemšanos parakstījuši, gan tāpat nav tie lielākie rupekļi. Vai plānojat uzrunāt un aicināt arī citus kolēģus pievienoties šim dokumentam, it īpaši tos, kam jau tagad problēmas ar ētikas kodeksa ievērošanu?

Šis dokuments ir nosūtīts visiem deputātiem ar aicinājumu pievērst tam uzmanību. Nezinu, cik daudzi šim ieteikumam sekojuši. Interesi to parak­stīt izrādījis deputāts Veiko Spolītis. Vēl daži atzinīgi novērtējuši, bet vilcinās parakstīt, sakot – ja kāds no tribīnes runās muļķības, tad es tāpat skatīšos telefonā. Taču mūsu primārais mērķis nav, lai būtu daudz parakstītāju. Šis vairāk ir kā brīdinājuma signāls, ka jābeidz mēģināt izcelties ar ārišķībām un konfliktēšanu. Diemžēl tautā ir pieprasījums pēc šīm ārišķībām un mediji tās labprāt atspoguļo.

 

Varbūt būtu lietderīgāk grozīt ētikas kodeksu un vismaz dažas no jūsu piedāvājumā iekļautajām lietām iestrādāt tajā?

Pašlaik par to vēl neesam domājuši, bet pie tā būtu vērts nonākt. Te svarīgi, ka tā ir personīga apņēmība tā rīkoties. Daži saka – bet varbūt man neizdosies? Nu bet vismaz cilvēks būs aizdomājies par cieņpilnāku dialogu.

 

Ko darīsiet, ja kādam neizdosies ievērot šo apņemšanos?

Protams, ka nekādas sankcijas šeit nevaram un neplānojam iestrādāt. Šī ir brīvprātīga apņemšanās, kas apliecina labo gribu. Mūsu mērķis nav kādu sodīt, bet gan likt aizdomāties.

 

Deputātu “Brīvo saistību” apņemšanās

* Es vienmēr ieklausīšos!

* Es sanāksmes gaitā nekavēšu savu laiku mobilajā tālrunī vai datorā!

* Es izteikšos īsi un kodolīgi, man nav vienmēr jāpasaka pēdējais vārds!

* Es nenolaidīšos līdz citu pazemošanai!

* Es neļaušos vājībai uz varu pār citiem!

* Es nelietošu kā argumentu oponenta piederību “nepareizai” grupai!

* Es neaizrādīšu citiem, ka viņš ir mainījis viedokli!

* Es nelietošu principu “Vispirms banalizēt, tad analizēt”!

* Es “nebāzīšu acīs” citam viņa senās kļūdas un pārkāpumus!

* Es nelietošu savu asprātību kā viltību, lai runātu nevietā!

* Es neiestāšos pret idejām tikai tālab, ka tās nāk no “nepareizās” puses!

* Es nepubliskošu citu deputātu balsojumus!

* Es vairīšos no balsojuma “atturos”!

* Es negriezīšu muguru netaisnībai un nekaunībai!

LA.lv