×
Mobilā versija
Brīdinājums +16°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
18. janvāris, 2012
Drukāt

Kādi zobi latviešiem, kādi – itāļiem. ATBILDE uz LA.LV lasītāja jautājumu

Foto-Flick/ Alaskan DudeFoto-Flick/ Alaskan Dude

Līdz 25. februārim varat uzdot jautājumus bērnu un pieaugušo zobārstei Līvai Mežinskai. Jautājumus var uzdot ŠEIT.

Vai ir kādas zobu īpatnības un problēmas, kas raksturīgas latviešiem un kas – itāļiem?

Tā kā es strādāju un praktizēju privātā zobārstniecības klīnikā, Milānā, tad pacienti, kas nāca uz šo klīniku, bija ar diezgan labu mutes dobuma stāvokli. Varu teikt vienu – jebkurā valstī pacienti ir dažādi, gan ar labu mutes dobuma veselību, gan ar ielaistu, kariogēnu, mutes dobumu. Droši vien, ja būtu strādājusi tur esošajā poliklīnikā, situācija būtu citāda, jo arī tur ne visi pacienti var maksāt lielu naudu privātklīnikās, tāpēc izmanto poliklīnikas pakalpojumus, kur zobārstniecība ir krietni vien lētāka. Līdz ar to tur paveras pavisam cits skats un zobi ir diezgan slikti.
Kopumā varu teikt, kad viņi vairāk rūpējas par savu muti, lai smaids būtu skaists, balts un dabīgs. Gadiem netīrīts zobakmens, liels, nenotīrīts aplikums, neizrautas, aizlaistas saknes, ko bieži redzu mūsu cilvēku mutēs, tur gan neredzēju. Jo skaists smaids, mutes dobuma higiēna, smaida estētika, piederās pie skaistuma kulta, ko itāļi pielūdz.Tādēļ higiēna ir laba. Pacienti regulāri vienreiz gadā apmeklēja zobārstu, nevis tikai gadījumos, ja izkrīt plombe, kaut kas ļoti sāp, vai ir kas ilgi neārstēts ielaists. Viņiem regulāra zobu apskate ir svarīga, jo tā ir viņu veselība un galu galā ietaupīta nauda, ko var izlietot kur lietderīgāk par implantu likšanu, ja zobu mutes dobumā vienkārši vairs nav…
Negribas apvainot mūsu cilvēkus, bet varu teikt, ka itāļi ir apzinīgāki. Protams, daudzi teiks, ka viņiem cits dzīves līmenis, bet izmaksas būs proporcionālas dzīves līmenim un vidusmēra cilvēkam tas būs tas pats kā mūsējam. Protams, nedaudz vairāk, jo zobārsta pakalpojumi tur ir ļoti dārgi!

 

Itāļiem bieži novērojams zobu emaljas defekts – dekalcifikācija. Tas izpaužas kā balti plankumi uz zobu virsmas, kas ir par dažiem toņiem gaišāka par dabīgo zobu krāsu. Tas saistīts ar to, ka itāļi kā jau lieli vīnu cienītāji, to lieto tik bieži, vairāk par ūdeni.

Vēl, protams, dienvidnieki atšķiras no ziemeļniekiem. Ziemeļos cilvēki ir cītīgāki un daudz lielāku lomu pievērš izskatam, karjerai, kur nozīmīga sastāvdaļa ir estētika, smaids. Tādēļ viņi vairāk kopj zobus. Arī dzeramajā ūdenī, kas nāk no Alpiem, ir pietiekams daudzums florīdu, kas nepieciešami zobu emaljas mineralizācijai . Turpretim, dienvidos cilvēki ir gausāki un nedaudz aizmāršīgāki, var teikt, ka higiēna pieklibo, protams, nevar visu vispārināt, bet tā tas pārsvarā ir.
Vēl varu teikt, ka itāļiem bieži novērojams zobu emaljas defekts – dekalcifikācija -, tas izpaužas kā balti plankumi uz zobu virsmas, kas ir par dažiem toņiem gaišāka par dabīgo zobu krāsu. Tas saistīts ar to, ka itāļi, kā jau lieli vīnu cienītāji, to lieto ļoti bieži, vairāk par ūdeni. Līdz ar to reizēm grūtniecības laikā, ja māmiņa dzer vīnu, gaidāmajam bērnam attīstoties piena zobiem un mineralizējoetis emaljai, kā arī pusaudžu gados, kad vīnu dzer, to atšķaidot ar ūdeni (kaulā mineralizējoties pastāvīgo zobu emaljai), emalja veidojas balti plankumaina.
No ortodontijas anomālijām varu teikt, ka viņiem bieži novērojams saspiests zobu stāvoklis priekšējo zobu rajonā, gan augšžoklī, gan apakšžoklī.
Ja skatos uz plombēm, bieži redzu plombju vietā onlejas, kas aizstāj plombes. Tās reti var novērot mūsus pecientiem, jo ir samērā dārgas. 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+