×
Mobilā versija
Brīdinājums +27.4°C
Marija, Marika, Marina
Svētdiena, 22. jūlijs, 2018
11. februāris, 2018
Drukāt

Anda Līce: Kādu lielvalsti gribam? (21)

Lice_VI

Anda Līce

Patlaban mēs esam putu lielvalsts. Tas notiek pavisam vienkārši – vajag tikai kādu jautājumu sākt nevis risināt, bet putot, līdz šajā nodarbē iesaistās visa sabiedrība un putojums jau vairakkārt pārsniedz sākotnējos izmērus. Pēc tam tematu var nomainīt. Vēl pēc kāda laika, kad putas noplakušas, to pašu darbību var atkārtot. Ne saskaitīt, cik šādu putošanas maratonu 25 gados jau ir bijis: pilsonība, valsts valoda, čekas maisi, bēgļu jautājums, valsts un baznīcas attiecības, pensijas, zāļu un pārtikas cenas, izglītības reforma, vārdu sakot, putošanai noder pilnīgi viss. Pats jaunākais ir “valsts nozagšanas mēģinājums”. Te gan vajadzētu precizēt, runa patiesībā sen vairs nav par mēģinājumu, bet reālu nozagšanu. Putošana ilga pusgadu un, pateicoties visos līmeņos teicami izveidotam noziedzības piesegšanas tīklam, kā jau tas bija skaidrs pašā sākumā, beidzās ar… pamatīgu putu kalnu. “Rīdzenes sarunu” dalībnieki un viņiem pietuvinātie kādā citā krogā varēja lepni nosvinēt uzvaru.

Tā kā pašreizējais Valsts prezidents Saeimu atlaist netaisās, pieklātos izmeklēt pašas Saeimas darbību. Tomēr arī tas nebūtu nopietni, jo izmeklēšanas komisijas vadīšanu uzticētu atkal kādam sudraba vai zelta cilvēkam, un viss tik un tā beigtos ar putām. Atliek tikai viens – Saeimas vēlēšanas 2018. gada rudenī. Tas patiešām ir liels izaicinājums jaunajiem politiskajiem spēkiem, kuru apmelošana ir sākusies jau tagad. Bet tas ir izaicinājums arī mums, vēlētājiem, – beidzot sākt domāt ar galvu, nevis ar vēderu. Valsts pārvaldes samaitātība un valsts nozagšana nevar notikt bez pilsoņu labprātīgas piedalīšanās. Latvijas nākotne tiešām ir mūsu rokās, un tas beidzot ir jāuztver nopietni.

Bet līdz tam ir laiks meklēt atbildes uz jautājumu, kāpēc mēs visi ilgstoši piedalāmies darbībās, kuru rezultāts mums individuāli riebjas. Šajā sakarā man gribas dzirdēt un lasīt kaut ko vairāk par Oto Šarmera darbu “U teorija” un tā rezonansi pasaulē un Latvijā. Es priecājos, ka Rīgā top integrālās izglītības institūts. Ir jāsāk profesionālas diskusijas par sabiedrības tālāko attīstību, jo pasaule ir nonākusi strupceļā. Mēs ceram uz mieru un saskaņu nākotnē, bet riņķojam pa apli, atkārtojot vienas un tās pašas kļūdas. Turpinot dzīvot vecajos modeļos, skaidrs priekšstats par nākotni nemaz nav iespējams. Baidīšana ar pasaules galu taču arī ir sava veida putas. Pārslēgties uz idejām un darbībām ar pluszīmi nebūs viegli, bet tikai tā mēs varam cerēt, ka Latvija kļūs par nākotnes redzējuma lielvalsti.

Pievienot komentāru

Komentāri (21)

 1. Domāšana nelīdzēs Atbildēt

  Ar nelieliem izņēmumiem,tos pašus Saeimas deputātu kandidātus arī 2018.gada rudenī izvirzīs un vēlēšanu sarakstus sastādīs šīs mazskaitlīgās biznesa interešu grupas jeb partijas pašas!

 2. arī viens no > Guna Atbildēt

  Pilnīgi piekrītu Tev un vēl dažiem par to cimdiņkantori. Divi iepriekšējie , vai nu par daudz zināja, vai nepakļāvās šai sistēmai. Ja tas tā tiešām ir, tad nu gan mēs dzīvojam baisā putuvalstī !

 3. “Delfos” tevi nežēlīgi izcenzē un bloķē no komentēšanas ja tu vizniecīgāko neglaimojošo epitetu izteiksi pret krieviem. Bet “Latvijas” Avīzē ļauj šim lumpenim “Ontūnam” cūkot Latviju un latviešus ar savu spamošanas penteri cik tik uziet. Tā turpināt, LA !!

 4. Nevajag steidzināt putu kūlējus,jo Latvijai tās ceļš uz Apsolīto zemi pilnīgi pamatoti ir lemts daudz garāks nekā mēs visi vēlētos.Pacietību, tikai pacietību!

 5. Cik divdomīgs virsraksts – Kādu LIELVALSTI gribam? Ja esam maza valsts, kurā dzīvo nepilni 2 miljoni ļaužu….

 6. Atklāti sakot, mums tādas nav. Daudziem vispār ir liegta iespēja publicēties (protams, interneta komentāros rakstīt ir atļauts). Tie, kuriem ir iespēja publicēties ir bezzobaināki par labi ēvelētu dēli. Vispārīgas frāzes, nekā konkrēta. Normālā situācijā žurnālisti momentā “nograuztu” jebkuru deputātu, kurš Saeimā ir atsēdējis n-tos gadus un ne reiz nav atvēris muti. Un tikai paklausīgi balsojis. Pie mums visi godbijīgi klusē.

 7. Kā vienmēr, autore pareizi un pārliecinoši raksta par aktuālām mūsu dzīves problēmām. Diezgan precīzi norāda ceļu, kā uzlabot situāciju. Tikai jāzina, ka tautas materiālā, kulturālā un garīgā dzīve daudzu GADU SIMTEŅU laikā izveidoja tādu mūsu tautas mentalitāti, ka praktiski nav cerību neko būtiski izmainīt uz labu. To rāda pasaules tautu pieredze – kulturāli atpalikušās tautas var īsā laikā uzlabot ekonomisko stāvokli, bet nemateriālājā jomā nepanāk attīstītās tautas. Piemērus? Lūdzu! Kā pirms daudziem gadu simtiem zviedri, norvēģi un/vai dāņi bija pārāki par vairākumu Eiropas tautu, tā tas praktiski nemainās. Skandināvu pārākums neradās uz tukšas vietas. Skarbais klimats lika domāt un atrast racionālākās rīcības metodes, ieskaitot attieksmi pret dabu, darbu un saražotā sadalīšanu. Pirms 250 gadiem G.Merķelis uzskatīja (skat Ļatvieši…”), ka igauņi ir vairāk attīstīta tauta par latviešiem, tā tas ir joprojām. Tas pats ar leišiem: viņiem ir lielāki “augstās” kultūras sasniegumi, bet latviešiem “sadzīviskā” kultūra ir augstāka. To nenoliedz paši lietuvieši. Vienalga, paldies A.Līcei un vēlos lai viņa turpina darīt šo svētīgo darbu – jācenšas tiekties “uz augšu”. Citādi tauta degradējas.

  • Muļķības,absolūtas un nepatiesas!!!
   Vaina NAV latviešu tautas “atpalicībā”,bet gan PSKP biedru atkārtota ievēlēšana Saeimā 1991.gadā un vēlēšanu likuma “pieskaņošanā” savām interesēm. Lietuvā un Igaunijā tas tā nebija!
   Lai Jūsu komentārs tāds būtu vienīgais,kurš nepavisam neraksturo latviešu tautu,kura ir godīga,gudra un pašapzinīga.

 8. es sen vairs neko negribu,dzivoju Vacija….tiekiet pasi gala ar savu latvaniju.

  • Kāpēc tad jaucies ar saviem negatīvajiem komentiem. Pameti Latviju OK. Nebrauc atpakaļ un nesārņo info telpu. To pašubiesaku visiem, kuriem mīļaka Krievija, UK, ASV utml.
   Atļaujiet mums tikt galā. Jūs padevāties, jums nav tiesību jaukt gaisu.

 9. Pēc kāda pricipa komentāri tiek atlasīti?Pērkamie žurnālisti!

 10. Kāpēc Cimdars netiek nomainīts? Vai kāds ir par to aizdomājies?

 11. Bla bla bla atkal par to pašu,ko jau zina visi.Ieteikumi domāt un rīkoties,bet,kā parasti,nekā konkrēta.Ko lai daram,kam lai uzticamies,par ko lai balsojam,kur lai ejam? Nu kaut vienu pavedienu… Vēlēšanu sistēma ,kādu to esam iedomājušies,nedarbojas. ja savā vēlēšanu iecirknī balsoju par pārmijnieku Jāni,tad krēslā pie ”siles galda” vienalga sēdēs lokomotīves vadītājs Pēteris,bet pārmijnieki tā arī paliks tikai kā ēsma mums,vēlētājiem.Nekas nemainīsies un jaunas sejas tur neredzēsim.Izskanēja viedoklis ,ka jāatlaiž Saeima. Un ko tas pagāšreiz deva? Vajadzēja ar likumu noteikt,ka atlaistās partijas nedrīkst piedalīties jaunajās vēlēšanās,vai vismaz tur tie paši kandidāti,kas jau tur sēž. Rezultātā tak tie paši purni vien atkal rēgojas. Tad kāpēc ķērnāt naudu ar pārvēlēšanām un citādām atrakcijām,ka viss rit pa vecam? Viņi tak tos likumus sev pa labu tā sakoriģējuši,ka ar sūdainu mietu nevienu neiztrieksim.

 12. Protams šitā saeima galīgi aptrakusi nevis risina galveno ražošanas attistibu valstī bet liek sprunguļus tiem kas jau vēl palikuši šai valstī un cenšas izdzivot ,fuj

 13. es par Strīķi jo strādādama KNAB viņa perfekti zin tagadējos varas virtuves ēnas puses un ir liela iespēja tikdama iebalsota Saeimā Juta pacels vissu savu savākto info un vismaz šo bij.PSKP bet pašreizējo partiju līderiem pie reizes MK deputātiem karjera beigtos uz tiesas sola ar mantisko atbildību par veselas valsts ekonomisku iznīcināšanu

 14. Piekrītu ikvienam Andas Līces vārdam,tomēr nezinu,kā mēs spējam vairs ko mainīt!
  Nevienam taču nav noslēpums,ja reiz pastāvošā vara akceptē valsts nozagšanu,kādēļ lai vēlēšanu rezultāti nebūtu nozagti,safabricēti,pielaboti….utt.,gluži tāpat kā daudzas pasūtījuma aptaujas?!Varbūt,ka latviešu vēlētājs nemaz nav tik “lumpenīgs”,kā to uzskata politizglītotā elite Hermaņa izskatā?

 15. Tā arī liekas,ka viss kā vajag vajadzīgajiem cilvēkiem pirms vēlēšanām jau ir zināms vēlēšanu rezultāts! Un mēs varam balsot nezin par ko,bet vienalga būs tie paši,kuri tik ļoti kāro tajos krēslos sēdēt! Tas ir ļoti skumji,tapēc mūsu valstī nekā laba nav! Algas vismazākās,nodokļi vislielākie un preces visdārgākās arī medicīna nesakārtota,viss ar baltiem diegiem sašūts! Dakteri grib lielas algas,bet ar cilvēkiem apietas kā ar dzīvniekiem! Tā lūk rūpējas par mums!!!

 16. Kā Jūs domājat, kā ir jārīkojas vēlēšanās, lai iebalsotu ”īsto” valdību??? Kurš zina, par ko vajadzēs balsot? Vai varbūt vēlēšanas jāignorē? Līdz šim bija tā, ka var balsot kā tik iznāk, bet rezultāts jau ir zināms, un tāds kā vajadzīgs valdošajai šķirai.

Draugiem Facebook Twitter Google+