×
Mobilā versija
Brīdinājums +17°C
Janīna, Linda
Otrdiena, 21. augusts, 2018
13. jūnijs, 2016
Drukāt

Kam pieder tas lauks? Dzērvēm un ķīvītēm, nevis lauksaimniekiem! (15)

Foto - Kate ŠternaFoto - Kate Šterna

Kam pieder lauksaimniecības zeme? Zemes īpašnieks jau domā, ka viņam. Kā viņš nabags kļūdās! Daudzi te dzīvojuši pirms viņa un daudzi nāks pēc tam. Kurmis zemē alas rok. Peles meklē pērnās ražas graudus, kas palikuši pāri laukmalēs. Lapsa nolasa peles. Kā gan citādi, jo dabā viss ir līdzsvarā. Pavasarī uzartā un apsētā zeme nesīs augļus rudenī, un lauksaimnieks novāks nākamo labības ražu. Taču tā ir tikai redzamā šī brīža darbība. Kas notiek kamēr aug labība? Uzartā zeme pavasarī atklāja savus labumus gugatņiem, pļavu tilbītēm, strazdiem un pat zvirbuļiem. Labība paaugās un ieradās zosis. Siltās maija dienas ļāva asniem krietni pastiepties un tad atnāca lietavas. Kā jau tas dažreiz gadās, laukā uzkrājās ūdens un saradās varžu kāzinieki. Kas par kori! Un, kur vardes tur varžēdāji. Ne jau francūži, nē. Stārķi un dzērves.

Dzērvēm tagad deju laiks. Pa pāriem vien staigā greznie putni. Kas traucē viņiem, tik lieliem valdīt laukā? Dzērves domā, ka ir pašas svarīgākās, bet ir kāds apņēmīgāks un enerģiskāks lauka sargātājs. Ķīvītes savu teritoriju pieskata jo vērīgi. Viņu savādie, spokainie saucieni pieskandina vakara gaisu un pat dzērvēm nākas trūkties. Melni baltais putns ar smuko cekulīti neliekas mierā. Kaujinieciskie kliedzieni un neatlaidīgie uzlidojumi tieši dzērvei galvā liek justies lielajam soļotājam neomulīgi. Reizi pēc reizes viņa ir spiesta pieliekties un ar knābi atgaiņāties no salīdzinoši mazā lidoņa. Taču tik un tā ķīvīte uzvar un padzen dzērves. Vēl pieskata, lai tās aizvācās pilnīgi noteikti. Tad viņa nolaižas apmierināta ar savu lielo uzvaru, atpakaļ laukā. Šis ir ķīvītes lauks!

Pievienot komentāru

Komentāri (15)

 1. Tibetā, apgabalā, pār kuru lido pāri dzērves, augsti kalnos, tās piebaro katru gadu, lai viņam spēks pārlidot….. Dievs /Daba/ dod devējam desmitkārt. Tāds Visuma likums.

 2. Cik naski visi aizstāvēt tās ķīvītes, dzērves un citas radības lasot šādu, cik var nojaust, Rīgā dzīvojušas un uzaugušas dabas mīļotājas tēlojumu, kura ar dabu ir iepazinusies tikai galvenokārt lasot romantiskas grāmatiņas. Uz šādu “speciālistu” sarakstītajiem tēlojumiem jau balstās tā lielā “dabas sargāšana” mūsu valstī. Vesels bars dažāda ranga amatpersonu no tā barojas un tur nu nav nekā romantiska.
  Bet zemnieki ar cepurēm rokā staigā pa šo amatpersonu kantoriem ar pazemīgiem lūgumiem nocirst kādu koku savā mežā, vai nopļaut zāli savā pļavā vai uzcelt pirtiņu laukmalē. Un amatpersonas tad domā, vai tas traucēs kādam putniņam vai tārpiņam, vai tomēr netraucēs. Un iznāk, ka tiem činavniekiem ir tā īstā noteikšana ko tas zemnieks drīkst, vai nedrīkst darīt savā zemē. Zemniekam atliek tikai tas gods maksāt nodokļus. Paceļas jautājums: KAM TAD ĪSTI PIEDER TĀ ZEME? Ja pie mums ir atgriezušies padomju laiki un zeme pieder činavnieku pārstāvētajai valstij, tad to tā arī vajag pateikt. Bet, ja zeme pieder zemniekam, tad vajag taču tam zemniekam atļaut būt saimniekam savā zemē!

 3. Dzērves gan neēd vardes! Ja runā par rakstu,tad sanāk tāda idille,kā Straumēnos. mūsdienās vairums lielo lauku ir tā apstrādāti ar ķīmiju,ka dzīvas būtnes turas pa gabalu no tiem.

  • Latvijas lielbaroni ir sagandējuši visu, miglo visu ar ķīmiju, tur neviena dzīva radība vairs nav!Esmu noo Šķilbēnim, mums tāds lielbarons, ar Raundapu miglo, gan pavasarī, gan vasarā gan rudenī laukus… Vairs nedzird ne griezes, ne cīruļu, ne ķībvītes… Bernībā jāntarpiņi bija, tagad to vairs nav… Latvija paliek nabadzīga, bet lielbaronu kabatas pildās ar naudu… uz tautas uz Latvijas rēķina…

 4. Arī manā pļavā dejoja dzērves, pēc 13 gadiem, kuros pļavu pļāva tikai rudenī, vai vispār nenopļāva, sāka ziedēt dzegužpuķes un naktsvijoles. Tad tika likti sodi par nepļaušanu, saauga arī latvāņiem līdzīgi, bet mazāki suņuburkšķi. Šogad stāv jau nopļauts – bet dzegužpuķu un naktsvijoļu vairs nav.

 5. Tas ir likumīgi ja kaimiņš savā īpašumā medī vārnas,kas ēdot graudus šaujot daudz reižu vakara stundā –vai tas ir likumīgi?

 6. kam pieder mednieki ar visu viņu radīto skādi?! Kas nesīs atbildību par viņu radītajiem postījumiem dabas parkos un cilvēku privātīpašumos????!!!!!

  • Nu, nu! Kas tur par skādi? Vai ir konkrēti piemēri? Ja tādi ir, tad par tiem jāziņo Valsts meža dienestam vai Valsts policijai! Pārējais viss ir lirika!
   Vēlos norādīt, ka bez Valsts meža dienesta saskaņojuma medības nevar notikt nedz dabas parkos, nedz arī privātīpašumos. Dabas aizsardzības pārvalde par dabas parkiem ir ar Valsts meža dienestu vienojusies, un nav nekāda pamata uzskatīt, ka mednieki nodarīs kādu skādi.
   Kāda tieši ir tā skāde, ko mednieki var radīt?????

   • Mednieki nodara skādi ar savu noziedzīgo bezdarbību !
    Cūkas savairojušās, ka biezs – izrakņā pļavas, tīrumus, ceļa vietas.
    Mednieki speciāli pagaida, kamēr pa maniem laukiem nobarojas un tad rudenī, kad visa skāde jau nodarīta, vienu dienu pašaudās. Citreiz vienu, citreiz divas nošauj un tā līdz nākamam rudenim !
    Vēl pieprasa slēgt līgumus, lai par neko nedarīšanu noplēstu naudu !
    Jautājums: kuri būtu nomedījami pirmkārt – cūkas vai likumu sacerētāji?
    Kāpēc man vispār ir jāslēdz kaut kādi līgumi? Pietiek, kad es atļauju par VELTI savā īpašumā medīt !!!
    Piespiedu mednieku sponsorēšana ?????

  • Emocionāli, bet nesakarīgi. Pārfrāzējot Tavu komentāru – kam piederi Tu?

   • Kas tur emocionāls? Vienošanās starp VMD un DAP ir uz papīra. Nekā emocionāla. Lai varētu medīt privātīpašumā, nepieciešams VMD rīkojums – arī pavisam nekā emocionāla. Jautājums – kādu tieši skādi nodara mednieki privātīpašumiem un dabas parkiem? Pavisam neemocionālus faktus, lūdzu!

    • Izlasi manis komentētā komentāra pirmo teikumu. Izlasi vēlreiz. Varbūt sapratīsi manis komentāra jēgu. Tad varbūt arī sapratīsi ka tas komentārs nebija Tev adresēts, bet gan Akselam. Atslābsti.

 7. Kam pieder dzērves? Kam pieder mežacūkas un retie biotopi? Īpašnieki arī nes rūpi par šo visu radīto skādi un neērtībām.

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +17
Alūksne +13.6
Daugavpils +17
Saldus +14
Liepāja +16.8
Jelgava +15
Ventspils +16.7
Limbaži +16
Madona +15
Rēzekne +15
Draugiem Facebook Twitter Google+