×
Mobilā versija
+8.1°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
16. aprīlis, 2014
Drukāt

Igaunijas drošības dienests brīdina (15)

Foto - ScanpixFoto - Scanpix

Igaunijas iekšējās drošības dienests “Kapo” publicējis ikgadējo izvērtējumu par drošības situāciju valstī. Četrdesmit lappušu garajā ziņojumā, kas ievietots “Kapo” interneta vietnē, uzsvērts, ka notikumi Ukrainā apliecinājuši – Krievijas prezidenta Vladimira Putina režīms un tā nacionālistiskā daba Igaunijas un pasaules drošībai rada daudz lielākas briesmas nekā pirms dažiem gadiem. “Krievija grib izplest Krievijas impēriju, izmantojot krieviski runājošos iedzīvotājus kā instrumentu šā mērķa sasniegšanā. Nepieciešamība aizsargāt krievu cilvēkus tiek izmantota kā attaisnojums agresijai, pilnībā ignorējot visai pasaulei skaidri redzamos un dzirdamos faktus, par ko ziņo brīvā prese,” ziņojuma ievadā uzsver “Kapo” ģenerāldirektors Arnolds Sinisalu.

Maksā par 
ekstrēmismu


“Kapo” secina, ka pērn ne labējais, ne kreisais ekstrēmisms neradīja tiešus draudus Igaunijas nacionālajai drošībai. “Mūsu sabiedrībā nav tieša atbalsta kreisajam vai labējam ekstrēmismam. Tāpat nav atbalsta krievu nacionālistiem, kuri šeit un citviet mēģina iemantot uzmanību. Diemžēl šis nelielais atbalsts nav spējis aizkavēt mēģinājumus radīt iespaidu par savām aktivitātēm,” secina Igaunijas drošības dienests. Tas norāda, ka valstī darbojas indivīdi, kuri uzdodas par dažādu organizāciju pārstāvjiem, taču šādu cilvēku un viņu atbalstītāju skaits nav lielāks aptuveni par simtu. Vienlaikus Igaunijas drošības iestādes ziņojumā skaidrots, ka dažiem indivīdiem “ekstrēmisms kļuvis par ienākumu avotu un dzīvesstilu”. “Aktīvākie krievu nacionālisti saņem atbalstu no Krievijas fondiem un aģentūrām un iztiku nopelna, izplatot Krievijas ziņojumus un šķeļot etniskās un valodas grupas, kas dzīvo Igaunijā,” skaidro “Kapo”, norādot, ka ir trīs galvenās tēmas, ap kurām tiek būvēta pret Igauniju vērstā propaganda. Pirmkārt, Igaunija tiek apsūdzēta nacisma atdzimšanā, otrkārt, Igaunija tiek kritizēta par krieviski runājošās sabiedrības daļas “apspiešanu” un igauņu valodas kā vienīgās mācību valodas aizstāvēšanu, un, treškārt, Igaunija tiek pasniegta kā “neizdevusies maza valsts, kas no labākās Padomju Savienībā kļuvusi par nabadzīgāko Eiropas Savienībā”.

Uzņēmēji, 
”mediju klubi” un spiegi


Igaunijas drošības dienests norāda, ka šādu vēsti par Igauniju Krievija uztur ar dažādiem instrumentiem. Viens no ietekmīgākajiem ir tā dēvētā tautiešu politika. “Notikumi Ukrainā atvēruši acis daudziem, ļaujot saskatīt Krievijas tautiešu politikas patiesos mērķus un dabu,” uzsver “Kapo” ģenerāldirektors Sinisalu. Pagājušā gada sākumā Krievijas publicētajā ārpolitikas doktrīnā pirmo reizi tika atzīts, ka tautiešu programma “Rossotrudnichestvo” tiks izmantota Krievijas ārpolitisko mērķu sasniegšanai. Šīs organizācijas vadītājs Konstantīns Kosačevs atzinis, ka Krievija ir ieinteresēta, lai ārvalstīs dzīvojošās krievu kopienas kļūst “neatkarīgākas” un “uzstājīgāk aizstāv savas tiesības”. Lai to īstenotu, Kosačevs iecerējis stiprināt attiecības ar Krievijas uzņēmējiem un investoriem, kuri ir aktīvi ārvalstīs. “Kapo” ziņojumā skaidrots, ka Kosačevs iecerējis piesaistīt aizvien vairāk ārvalstīs dzīvojošo krievu uzņēmēju, kuri būtu gatavi finansēt šajās valstīs veidotās krievu tautiešu organizācijas. Tas rada skaidru “ietekmes vertikāli” – no Kremļa Krievijā līdz krievu uzņēmējiem ārvalstīs. Līdz šim tautiešu kustības galvenās naudas devējas bija Krievijas valsts aģentūras, piemēram, 2007. gadā izveidotā organizācija “Krievu pasaule”.

“Kapo” brīdina, ka līdz ar uzņēmēju izmantošanu Kremlis Baltijai naidīgas idejas sludina ar “propagandas klubu” palīdzību. Viens no tādiem ir Igaunijā jau 2008. gada oktobrī vietējā uzņēmēja Igora Teterina un laikraksta “Komsomoļskaja pravda” žurnālistes Gaļinas Sapožņikovas dibinātais “MTU Impressum”. Identiski darbojas arī 2009. gadā nu jau Ukrainai atņemtajā Krimas pussalā dibinātais “starptautiskais mediju klubs” “Format A3”. 2011. gadā šis “Format A3” sāka darbību Latvijā, bet 2012. gadā – arī Lietuvā. Baltijas valstīs, Ukrainā un Moldovā šā kluba pārstāvji organizē saietus ar Krievijas sabiedrībā zināmiem cilvēkiem, kuri skaidro Krievijas vērtējumu par dažādām politiskām norisēm. “Šajos saietos gandrīz vienmēr tiek runāts par krieviski runājošās sabiedrības diskrimināciju un nacisma izplatīšanos Igaunijā. Pat ja uzaicinātajam viesim nav stingra viedokļa šajos jautājumos, viņš tāpat ir spiests kaut ko pateikt šajā sakarā,” secina “Kapo”. Jāpiebilst, ka līdzīgās noskaņās aizrit arī “Format A3” saieti Latvijā.

Līdz ar Krievijas propagandas aktivitāšu skaidrošanu “Kapo” ziņojumā būtiska vieta atvēlēta aizvien pieaugošajai Krievijas izlūkdienestu interesei par Igauniju. “Kapo” norāda, ka Igaunijā savas darbības izvērš gan Krievijas Federālais drošības dienests, gan ārējais izlūkdienests, gan militārās izlūkošanas dienests. “Iepriekšējos gados Krievijas drošības dienesti mums pievērsa lielu uzmanību, un Krievijas ārpolitikas intereses un ģeopolitiskās darbības apliecina, ka tie var radīt draudu Igaunijas nacionālajai drošībai,” skaidro “Kapo”, norādot, ka pēdējo piecu gadu laikā Igaunijā aizturēti četri Krievijas spiegi. Igaunijas Drošības policija norāda, ka krievu spiegi tiecas iegūt “dažāda veida” informāciju. Izplatīta ir gan elektroniskā, gan cilvēku, gan diplomātiskā izlūkošana. Informācijas iegūšanai spiegi var gan piedraudēt, gan samaksāt kukuli, brīdina “Kapo”.

Pievienot komentāru

Komentāri (15)

 1. … Cik spiegu ir aiztureti Bezabrene pedejos 5 gados ?

 2. neraugoties uz prokrievisko elementu aktivitātēm, mums ir jāgatavojas Saeimas vēlēšanām un jānobalso tikai par tām partijām, kas nespēlējas ar „kosmopolītismu”, bet gan atklāti aizstāv latvisku Latviju, kā nacionālu Eiropas valstu sastāvdaļu. Turpmāk vairs uzticēties bijušiem partorgiem un komsorgiem nedrīkst.

 3. Igaunji beidzot pabeidza 1944.gada zinojumu :DDD

 4. JEŅĶU SINDROMS ! PANIKA 1

 5. Tiem, kuriem ļoti patīk Putlera režīms, kuri jūsmo par dzīvi Krievijā, atliek viens – braukt uz laimes zemi. Nesaprotu,. kas šos neapmierinātos ar Krievijas pasi un bezvalstiskos attur no došanās uz netālo leiputriju.

  • BET tie kuri atbalsta to putlera režīmu kurus pazīstu kad piedāvāju braukt prom uz to laimes zemi , atrod visādas atrunas . Taču Vāciju,Angliju ,Īriju un citām valstī dodas ar lielāko prieku , savu kolorādo lentīšu zemi piemirst .

  • Redzi, viņi domā ka ar pievienošanos krievijai dzīves līmenis paliks tāds pats, tikai izzudīs valodas jautājums. Naivie.

 6. Latvijā gan visi drošībā.Tā apgalvo vadoņi,lai gan labi zina,kuri un par kādu naudu organizē visus piketus pret savu apspiestību.

 7. Neko jaunu Kapo nepateica.Jāuzsver.ka tiešām arī Latvija ir viena nabadzīgākām valstīm ES un tas ir pats lielākais trumpis kremļa propogandai,kas pastiprināta ar saukli,,naših bjut,, sasniegs savus impēriskos mērķus.

 8. Nav jau runas par krieviem bet ir jārunā par Latviešiem jo arī tie vismaz 50% gaida ka krievija nāks atpakaļ jo neko vairāk par nabadzību,bezdarbu un strādāšanu par vēdera tiesu ES nav devusi ir gan plus jo izdzinusi bez kara emigr;acijā 20% valsts iedzīvotāju tā novēršot ekstrēmismu un valdošo pārtikušās dzīves tālāku korupciju un nerēķināšanos par to dzīvi ,palielina un izdomā tikai jaunus nodokļus.Vai vēl ilgi kas to lai zina bet tā pati Igaunija arī neko nespēj darīt jo krievu izdejas šeit izplata izredzētie un tie ir nesodāmi kā piem,. Džanoka.

  • Nezinu, kur ir tie 50% latviešu? Tā jau izklausās par kremļa propagandas – iestāstīt cilvēkiem,ka meli ir patiesība. No psrs muka prom ar dzīvības briesmām sev. Tagad Krievijā atgriežas totalitārās diktatūras laiki. Emigrācija no Krievijas pieņemas spēkā. Krievija ir pasaulē 2.vietā emigrējušo iedzīvotāju ziņā.

 9. Viņi vismaz 4 špionus noķēra. Pie mums neviena. Labi strādā Štirlica mazbērni Latvija! Droši vien jau visi ir FSB pulkvežu činā paaugstināti. Kaut gan, varbūt Krievijai nemaz nevajag spiegu Latvijā. Viens no izlūkošanas postulātiem māca, ka mazās valstīs izvērst rezidentūras nevajag. Vajag pirkt vadoņus. Tas iznākot lētāk.

  • Izrādās, ka šie Rīgā cer iztikt pat vienīgi pasolot bezmaksas sabiedrisko transportu pilsētā, kura pārpildīta un piesārņota ar “invazīvo populāciju” , un kurā tipiskais SC guļamrajonu elektorāts jau tāpat braukā neko nemaksājot.

 10. nav ko teikt , žēl ka esam ķilnieki ,pretīgi vērot saeimu, vēl jo vairāk atceroties, ka biju viņu aizstāvis 90 gadu barikādēs un atrados tieši saeimas aizstāvībai pēdējā stāvā.atceros visu. šobrīd pretīgi.

Draugiem Facebook Twitter Google+