×
Mobilā versija
Brīdinājums +27.9°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
22. augusts, 2015
Drukāt

Kārsavā ielu norādes būs gan latviski, gan latgaliski (44)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Kārsava rudenī iegūs jaunas ielu norādes – kopumā 195 –, kurās ielu nosaukumi būs atveidoti gan latviešu, gan latgaliešu literārajā valodā, LA.lv uzzināja pašvaldībā.

Ar šādām norādēm tiks aprīkotas visas pilsētas ielas, izņemot Vienības ielu, kas jaunās norādes zīmes ieguva, veicot rekonstrukcijas darbus.

Novada domē uzsver, ka ielu norādes latviešu un latgaliešu valodā akcentē novada latgaliskās tradīcijas un valodas bagātību. Finansējums to uzstādīšanai gūts no projekta “saREDZI latgalīšu volūdu 2”, kas tika atbalstīts šī gada Latgales kultūras programmā un Kārsavas novada pašvaldības līdzfinansējuma.

Pievienot komentāru

Komentāri (44)

 1. Neesmu latgalietis Atbildēt

  Doma laba, tikai nevajag pretnostatīt latgaliešu literāro valodu latviešu literārajai valodai. Labāk saukt, piemēram, par augšlatviešu un lejaslatviešu literāro valodu. Vienot, nevis dalīt, pretstatīt.

 2. Fui! tiem latviešiem, kas iesaka latgaliešiem aizmirst savas saknes, lai viņi latgaliski runājot ģimenē, lai nelejot ūdeni krievu dzirnavām! Jā, žēl, ka latgaliešu valoda ir tik ļoti piesārņojusies ar krievu valodas vārdiem, bet arī latviešu valodā ilgais okupācijas laiks ir atstājis savas sekas. taču šie teksti, no kuriem tā vien “sprāgst pa vīlēm” pārliecība, ka latvieši nez kā ir labāki par latgalieši, ka latgaliešiem nav tiesību uz savas valodas lietošanu ārpus mājām, tas ir pretīgi. paši atceraties, kā latviešu valodai okupācijas laikā bija jābūt valodai, ko “nav pieklājīgi” lietot ārpus ģimenes loka? Latgaliešiem nav citu māju, kāvien Latvija un tādēļ viņu valodai te ir tikpat daudz tiesību kā literārajai valodai. tie nav krievi, kam ir sava dzimtene, kuru tie pametuši ekonomisko labumu un ērtības meklējot, bet tagad cenšas citas mītnesvietas padarīt līdzīgas tai valstij, no kuras paši aizbēguši un atgriezties neplāno, nē, tie ir MŪSĒJIE – latgalieši, kuru saknes un valoda šajā zemē ir senākas par literāro valodu un latviešiem kā tautu!

 3. Kārtējais stulbings,ļoti labi redzama RU roka,skaldi un valdi.Visi tā saucamie latgalespatrioti lej ūdeni uz Krievijas dezinformācijas dzirnām

 4. Vai tas atļauts ar likumu,tur pārbaudi jāveic Valodas centram.

  • Cik skaisti! Sen jau tā vajadzēja. Tiem, kas uzsver, ka valsts valoda Latvijā ir latviešu valoda (neapšaubāmi!), atgādināšu, ka latviešu valodā ir arī dialekti un izloksnes, tā ka jebkurš no tiem ir uzskatāms par valsts valodu (noteiktā teritorijā, reģionā). Te nav pretrunas! Vienīgi oficiālā saziņā ir pieņemts lietot vienu valodas paveidu – literāro valodu. Bet arī literārā valoda ir balstīta tikai uz vienu valodas daļu – vidus dialektu, kurš ir bagāts ar izloksnēm. Latviešu valoda ir bagāta valoda, un vietvārdu uzraksti (t. sk. ielu nosaukumi) latgaliski ļauj šo bagātību ieraudzīt un saglabāt. Nav vērts skaldīt matus par to, vai latgaliešu valoda ir atsevišķa valoda vai dialekts, jo tās mājvieta ir Latvijā, turklāt lielā Latvijas daļā. Latgalieši, lūdzu, runājiet savā valodā, lai tā neizmirst. Mūsdienās jau tik daudzās latgaliešu ģimenēs ar bērniem vairs nerunā latgaliski, bet čiuliski. Kurš cits savu valodu sargās un saglabās, ja ne paši valodas runātāji?

 5. zbis latgaļa turīs

 6. Atvainojit,bet kur Korsovā acarūnās Kolna i Ūzulu īla?

 7. ,ka krievi latgaļu valodu apgūs ātri,jo tā sastāv no daudziem krievu vārdiem. Vienu dienu jau radio bija tulks,kas tulkoja latgaliski sacīto uz latviešu .Latgaliešu jaunā paaudze būs zaudētāji,jo nemācēs tīro valsts valodu! Tik tālu nu esam nonākuši!

  • Man arī žēl to jauniešu kuri no Latgales dosies uz Rīgu un nemācēs izteikties latviski, nu nafig tas vajadzīgs, ģimenē taču var runāt kā grib, bet Latvijā latviešu valoda tomēr jāzin ļoti labi.

 8. Tas Latvijā nav vajadzīgs. Tas būs slikts precedents, lai ar cik pseidopatriotiskiem dūmiem kāds mēģinātu aizmiglot citiem veselo saprātu.

  • Tas ir gan vajadzīgs. Un ne tikai Kārsavā, bet visā Latgalē. Lai nebūtu tādas aplamības, ka Kūki (Koki) tiek pārkrustīti par Kūkām vai Sīnupe (Sienupe) par Zilupi.

  • Sekojot “likurga” domu gājienam, pasaulē nav vajadzīga arī latviešu valoda. Pietiek ar vienu vispasaules valodu. Kura tā būtu?

 9. Alūksnē visas zīmes būs malēniski,,,

 10. sergejs no Rēzeknes. Atbildēt

  MAni tas neizbrīnē. Paskaidrošu kāpēc. Pieguļošajā Kārsavas rajonam, dzīvo SC līdera Ušakova vietnieka J. Urbanoviča māsa. Tur viņai saimniecība un viņa caur savu saminiecību palīdzēja tikt pie turības arī savam brālim. Par dārgo mašīnu iegādi, noformēšanu un apmaksu palidzēja viņa māsa. Tuvāka informācija bija presē. Ielu rādītāji ir tīrā provokācija, lai atdzīvinātu Rēzeknes un Daugavpils krievu ielas nosaukumus rakstīt augšā krievu valodā un apkašā mazākiem burtiem latviešu valodā. Kas būs tālāk? Vai tiks ieprogramets zaļo, melno vai sarkano cilvēku invāzija no austrumiem, jo redziet latgale ir briesmā. Tiek uzspiesta valsts valoda, LATVIEŠU latgalē. Kārsavieši attopieties ko jūs dariet!

  • Sergejs jau nu gan latgaliešu vārds 🙂 Bet kārsavieši nav pirmie, kas savus vietvārdus ceļ goda vietā. Suitiem Kurzemē arī vietvārdi ir suitu valodā.

 11. Mēs zinām,ka latgaļi sevi uzskata par atsevišķu tautu.Ja viņus nenomāktu slāviskais vairākums,nav zināms vai viņi nevēlētos atsevišķu Latgales pundurvalsti.

  • Sēdi savā punduratejā un nekunksti!!!

  • Latgaļi (letti) nevar sevi uzskatīt par citu tautu jau tāpēc vien, ka tieši viņi devuši nosaukumu Latvijai un latviešiem. No latgaļiem jeb lettiem tas nosaukums ir radies – kopīgs arī sēļiem, kuršiem, zemgaļiem, lībiešiem.

  • Kas tie tādi viszinošie “mēs”? Ja zinātu, tad nepļurkstētu muļķības.
   Bet tā gan ir taisnība, ka latgalieši sevi uzskata par tādiem pašiem latviešiem kā pārējie, tikai – ar kvalitātes zīmi. 🙂

 12. Man gan patīk ,un neko ļaunu tajā nesaskatu. Neesmu latgaliete, bet ideja nav peļama.

  • Manuprāt ideja stulba, tāpat kā savulaik Rajonus sadalīja sīkos Novados, bet ja ko vajag, tad manā novadā nekādas lietas nokārtot nevar tāpat jābrauc uz veco noniecināto un izbijušo Rajona Centru.
   Tur ir gan pasu galds, gan arhīvs, gan lielākā Poliklīnika ar daudzām iespējām un Slimnīca.

 13. VISAI INFORMĀCIJAI JĀBŪT IR TIKAI VALSTS VALODĀ!!! TAD RODAS JAUTĀJUMS KUR UN PIE KĀ TAS NOVEDĪS JA KATRS IDIOTS KAS UZSKATA KA IR VALDĪBA UN VAR DARĪT KO GRIB!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! LATVIJĀ VAR UN JĀBŪT PILSĒTU, IELU, PAGASTU UN NOVADU NOSAUKUMI TIKAI VALSTS(UZSVERU) VALSTS VALODĀ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 14. Kādam atkal vajag sanaidot latviešus savā starpā, vai vismaz pretnostatīt vienu grupu otrai. Jebkuram ir absolūti skaidrs, ka latgaliešu “valoda” ir tikai dialekts. Man nekas nebūtu pretī, ja valsts valoda būtu latgaliešu valoda, bet ir pilnīgi skaidrs, ka vienā valstī ir tikai normāli, ja ir tikai viena valsts valoda. Bet, ja kāds grib otru valsts valodu, lai rīko referendumu par latgaliešu valodu kā valsts valodu. Valsts ir stipra, kad tā ir vienota arī valodas ziņā.
  As’ pots runoju arī lotgoļu volūdā un arī itā volūda ir ar ļūti sanõm sokņēm.

  • Nu, tovs pādejīs teikums naiztur latgaļu volūdys kritiku!!!

   • Ko nu var spriest par valodas kritiku ja jau pašā Latgalē katrā ciemā runā diegan atšķirīgi ! Pats nāku no tās puses un zinu ka vienas kopējas latgaliešu valodas nav !

 15. Stulbumam nav robežu. Vai Ventspilī ielas uzrakstus attiecīgi maiņit ar
  tāmnieku dialektu, Madonu uz Modonu (Vidzemes sēļu dialekts, resp. malēniešu “valoda”} Kārsavieši, apdomājaties!

 16. Un kāpēc lai nebūtu?Biju patīkami pārsteigta to redzot.

  • Biju nepatīkami pārsteigts ar latviešu sanaidošanas aizmetņiem. krieviem būs mūs vieglāk pakļaut,kad būsim atšķirti.

 17. ................... Atbildēt

  par otra naudu var āskstīties

 18. tā ir muļķošanās Atbildēt

  Valsts valodai ir vienmēr jābūt pirmā vietā, kā Kārsavā, tā Rīgā.

  • Tik tiešām , tā ir muļķošanās – principā zāģējam zaru uz kura sēžam. Iedomājiet ko darīs .. Vietējas vara pilnīgi degradējas

 19. Nu tad jau arī Ventspilī vajag venteniski ,bet Malienā malēniski. 😀 Dialektu sindroms…

  • Ventiņu un malēniešu dialekti nav literārā valoda, bet latviešu valodas latgaļu paveids ir literārā valoda. Tajā ir izdotas grāmatas, avīzes, žurnāli un kalendāri tikpat sen, kā tā sauktajā “pareizajā” latviešu valodā. Lai gan latgaliešiem savu rakstu valodu bija daudz grūtāk saglabāt, jo pārējā Latvijā nebija drukas aizliegums (vai tu maz zini, kas tas tāds bija?). Arī folkloras mantojums latgaliešiem daudz bagātāks nekā vidzemniekiem vai zemgaļiem. Latviešu valodas latgaļu paveidā ir arī radiostacija, kas raida 24 stundas diennaktī, un interneta portāli. PSRS okupācijas laikā latviešu valodas latgaliešu paveids bija aizliegts, tāpēc ASV Kongresa finansētā Minhenes radiostacija “Brīvā Eiropa” katru nedēļu pārraidīja speciālu programmu latgaliski.

  • Ļoti pareizi! Vajag saglabāt un aktvīvi izmantot visus Latvijā esošos dialektus, valodas paveidus. Konkrētajam dialektam ir jābūt oficiālam statusam konkrētajā pašvaldībā, un tas Latviju nešķeltu, bet tikai stiprinātu un bagātinātu. Pimēram, Dienvidāfrikas Republikā ir 11 oficiālās valodas, Dagestānas Republikā oficiālais statuss ir visu Dagestānā dzīvojošo tautu valodām, bet tikai 14 valodām ir sava rakstība, kas tikai šīs valodas padara par oficiālajām valodām Dagestānā.

Draugiem Facebook Twitter Google+