×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
16. jūlijs, 2012
Drukāt

Katru dienu kājām 30 km?

Foto - LETAFoto - LETA

Esmu bez darba, man ir 56 gadi, slimoju ar cukura diabētu. Dzīvoju lauku mājā 15 km no pagasta centra. Šovasar pašvaldība man piedāvāja strādāt simtlatniekos. Darbs ir Ērģemē, pagasta centrā. Taču es uz turieni nevaru nokļūt, jo Valkas autobuss iet tikai trīs reizes nedēļā.

Veikals ir 1 km no mājām, pie ārsta varu izbraukāt ar šo autobusu, taču katru dienu uz darbu pagasta centrā netieku. Sava transporta man nav, un katru dienu kājām noiet 30 km fiziski nespēju. Pat ja būtu velosipēds, nav spēka tādu attālumu pieveikt.
Strādāt es varētu no 1. septembra, kad katru dienu uz Ērģemi kursēs skolas autobuss. Tā kā pašlaik no darba atteicos, pašvaldība man vairs nemaksās GMI pabalstu – 40 latu mēnesī. Tādēļ palieku vispār bez naudas, nevaru turpināt ārstēšanos, un mana veselība vēl vairāk pasliktināsies. 
Ivars Valkas novadā

 

 

Patiešām, ejot ātrā solī, vienu kilometru var noiet 10 minūtēs, tātad stundā var pieveikt 6 km. Bez apstājas soļojot šādā tempā, ceļš uz darba vietu aizņemtu divarpus stundas, ar atpūtas brīžiem – trīs stundas. Atpakaļ – tikpat. Un vēl pa dienu astoņas stundas strādāt. Ne katram ir tik stipra veselība, lai izturētu šādu slodzi. Šīs problēmas cēlonis ir lauku infrastruktūras mērķtiecīga iznīcināšana. Taču pašvaldības sociālajam dienestam šie apstākļi būtu jāņem vērā. Piemēram, vasarā, kamēr nav pieejams transports, Ivaram (vārds mainīts) kā līdzdalības pasākums sava stāvokļa uzlabošanai varētu būt regulāra ārsta apmeklēšana un medikamentu lietošana, lai uzlabotu veselību. Un no 1. septembra viņš varētu iesaistīties simtlatnieku programmā.

Ko par to saka pašvaldība? Valkas novada sociālajā dienestā informēja, ka Ivaram GMI pabalsta izmaksa patiešām no 1. jūlija pārtraukta. Ērģemes pagasta sociālā darbiniece Zita Roze pastāstīja, ka Ivars bija noslēdzis līgumu, ka no 31. maija līdz 28. septembrim strādās simtlatniekos. Sākumā uz darbu nācis, bet jau 14. jūnijā līgums lauzts.

 

Pagasta darbinieks, kas vadījis šos darbus, paskaidrojis, ka Ivars uz darbu ieradies iedzēris, pēc tam trīs dienas nav rādījies. Tādēļ viņš zaudējis bezdarbnieka statusu ar visām no tā izrietošām sekām.

 

Sociālā darbiniece mēģinājusi Ivaru sazvanīt, bet viņa telefons klusējis. Arī noteiktajā datumā viņš uz sociālo dienestu nav atnācis.

Zita Roze paskaidroja, ka bezdarbnieka statusu var atjaunot tikai pēc trim mēnešiem – tātad no 14. septembra. GMI pabalstu arī varēs piešķirt tikai trīs mēnešus pēc izmaksas pārtraukšanas – no 1. oktobra. To paredz Valkas novada saistošie noteikumi. Darbā Ivara vietā pieņemts cits cilvēks, un uz darbu simtlatnieku programmā viņš varēs pretendēt tikai pēc gada.

Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA), kas norīko simtlatnieku darbos, un pagasta pārvalde, kas tos organizē, ir pretimnākoša. Piemēram, viens cits pabalsta saņēmējs, kurš arī dzīvo nomaļā vietā, kur nav satiksmes, vasarā nevarēja tikt uz darbu. Taču viņš zvanījis pašvaldībai, sūtījis īsziņas un vienojies, ka simtlatniekos strādās rudenī, kad kursēs skolas autobuss.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+