×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.2°C
Ritma, Ramona
Piektdiena, 20. jūlijs, 2018
12. jūlijs, 2018
Drukāt

Kebabus latviski nopirkt nevar (20)

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Pusdienu pārtraukums, vēlme apēst ko vienkāršu un ne pārāk dārgu. Bieži vien šādā situācijā ceļš ved uz kādu burgeru vai kebabu ēstuvi. Diemžēl gadās brīži, kad šādā ēstuvē tevi sagaida darbinieks, kas latviešu valodu nepārzina pat elementārā līmenī. Jāpāriet uz angļu valodu. Mūsdienās nekas neierasts, taču Latvijā tas nedrīkst pārvērsties par normu. Uz valodas normu neievērošanu norāda arī Valsts valodas centrs (VVC), kas pēdējā pusotra gada laikā sērgu sācis izskaust, aktīvi cīnoties pret kebabnīcu darbiniekiem, kuri neprot latviešu valodu vajadzīgajā līmenī.

 

Studenti, kam tuvāka angļu mēle

Problēma zināma arī personīgi šo rindu autoram un citiem “Latvijas Avīzes” darbiniekiem, kuri dažādu iemeslu dēļ šad tad iegriezušies netālu esošajā “Kebabs Čī”. Tur apmeklētājus parasti sagaida melnīgsnēji jauni puiši no Āzijas. Man ēstuvē izdevās sastapt kādu indieti. Nerunīgais darbinieks vārdu gan man neatklāja, taču kā lielākā daļa no kebabnīcu darbiniekiem nelatviešiem Latvijā studē un kebabnīcā tikai piepelnās, lai būtu papildu ienākumi, par kuriem dzīvot.

Arī VVC pārstāvis, valodas kontroles Rīgas reģiona nodaļas vadītājs Viesturs Razumovskis, man apstiprināja, ka “Kebabs Čī” ir pastiprinātā centra redzeslokā. Turklāt tāds tas bija vēl tad, kad šajās telpās mājoja “Grila burgers”. “Tolaik “Grila burgera” īpašniekus aicinājām nevis tikai uz pārrunām, bet jau uz pārbaudes veikšanu, lai informētu, ka tā darīt nedrīkst, ka darbinieki jāno­drošina tādi, kuri lieto valsts valodu. Šobrīd šī kebabnīca tur vairs nemājo – mainījies nosaukums.”

Šobrīd ir diezgan grūti izsekot Dzirnavu ielas 31 kebabnīcas īpašnieku līkločus. “Firmas.lv” informācija uzrāda, ka šajā vietā reģistrēti seši uzņēmumi, no kuriem divi saistīti ar adresē darbojošos kebabnīcu – SIA “GB Servis”, kas ir “Grila burgera” saimnieki, kā arī SIA “Kebabnīca”. Kādu kebabnīcu pārvaldījis šis uzņēmums, nav saprotams, jo kopš pagājušā gada novembra VID apturējis tā saimniecisko darbību. Abus uzņēmumus saista Uldis Zvirgzdiņš, kurš ir bijušais “GB Servis” īpašnieks (ir vairākas kebabnīcas Rīgā un viena Saldū, pērn apgrozījums sasniedza 422 tūkstošus), kā arī kādreizējais “Kebabnīcas” līdzīpašnieks. Šobrīd pēc “Firmas.lv” pieejamās informācijas no kebabu biznesa pagājis malā. Pirms darbības apturēšanas “Kebabnīca” piederēja Igoram Smirnovam.

 

Sūdzības ik dienu

Problemātiska ir ne tikai šī kebabnīca, bet vēl vairākas un ne tikai Rīgā – sūdzības tiekot saņemtas ik dienu. Piemēram, Liepājā kopš 2017. gada sodīti 13 kebabnīcu darbinieki. “Zinām situāciju “Kebabs Čī” kebabnīcā – tā ir ļoti drūma, sūdzības saņemam bieži. Uz pārrunām esam aicinājuši arī uzņēmuma pārstāvjus, lai problēmu cen­stos risināt. Viņi norāda, ka kvalificētākam darbaspēkam nevar nodrošināt pienācīgu algu utt., bet tas nav iemesls, lai varētu pārkāpt Valsts valodas likumu. Tāpēc mums ir intensīva sadarbība arī ar citām kontrolējošajām iestādēm, tostarp Valsts ieņēmumu dienestu, no kura pieprasām informāciju par uzņēmumu darbiniekiem, lai viņus varētu identificēt un saprast, kurš kurā laikā strādājis – lai uzņēmumi nesagrozītu informāciju un neteiktu, ka viņiem tādi darbinieki nemaz nav bijuši,” stāsta V. Razumovskis.

Pēc centra darbinieku pieredzes, lielākā daļa valodas nepratēju ir studenti no eksotiskām valstīm, ko pierāda arī lielā kadru mainība – pēc pārbaudes vienu studentu drīz vien nomainot cits, bet problēma paliek. Pieredze rāda, ka darbinieki pēc pārbaudēm rotē par kādiem 30 – 40%. Gadoties gan arī tā, ka darbinieks valodu tiešām apguvis, par ko VVC esot liels prieks.

Pievienot komentāru

Komentāri (20)

 1. Visi kebabu tirgoņi runā latbiešu valodā

 2. DEBILIEM NACIONĀLISTIEM IR TIESĪBAS –NENOLIEDZAMI IR ”PIRKLT VALSTSVALODĀ””

  BET NEVIENAM NAV PIENĀKUMA IZDABĀT DENILAM UN STULBAM VALSTSVALODĪGAM LOPAM–PURNU IZDAUZĪT VAJAG debilajam nacionalistam — viņa debilums nav iemesls smadzenes pist turkam un pakistanietim– kroievam un PAT latvieti CENSTIES IEROBEŽOT AR VIĻA LOPISKO VALSTSVALODU— DEBILOS VALSTSVALODĪGOS ZRM VANSU TILTA PAKĀTR DERETU KĀ LAYVIEŠU TAUTAS TA ARĪ ;LATVIJAS CTAUTAS ĻAUNAKOS IENAIDSNIEKUS

  SAVAS TIESĪBAS ”PIRT VALSTSVALODĀ “” KAUTKADU SMIRDOŠAS SUŅa gaļas kebabu DEBILS VALSTSVALODĪGS LOPS VAR REALIZĒT NOALGOJOT TULKU — debilie valstasvalodīgie urlas ar savām poņaķijam ir vnk nevēlamas personas lebabnīcās — kebabus netirgo kohi kurien valstasvalodīgi urlas nesodīti predjavas var metāt ka lohiem — PA PURNU TĀDIEM un ar kājas spērienu ārā — smirdošŗ valstsvalodu kebabnīcāds nepārdod jeb var to dabūt pat papildus samaksu

 3. Latvieši kā jau kalpu tauta ko liek ,to dara ,ko dod to ēd.Līdz ar varmācīgās okupācijas sākumu kioskos parādījās prjaņiki,jazičoki,stolovojā- makaroni po flocki,kiļka, rosoļņiks u.t.t.. tagad atļauts ēst kebebus un hot dogus.

 4. VISĀS JOMĀS LATVIJĀ VALDA ANARHIJA! KĀDA VAR BŪT RUNA AR LATVIEŠU VALODAS NEPRATĒJIEM???
  LAI BRAUC PROM UN VISS! KAS MĒS PAR KĀJPAMESLIEM ŠIEM SVEŠTAUTIEŠIEM??? KAD TAS VISS BEIGSIES??? KO VAR ŅEMTIES UN DAUZĪTIES AR VIŅIEM REGULĀRI DIENDIENĀ??? NEKAUŅAS IR JĀIZRAIDA NO VALSTS PAR LIKUMU PĀRKĀPUMIEM!!!! KĀPĒC KATRU DIENU JĀKLAUSĀS KAUT KĀDI SVEŠI MĒRGĻI PIRCĒJIEM??? LAI TAK VIŅI SAVUS KEBABUS BĀŽ SEV OTRĀ GALĀ!!!!!! BRĪNOS PAR TOLERANCI, JA TEV SPĻAUJ SEJĀ!!!!!!!

 5. Mrs. Fa no Rīūgas Atbildēt

  LATVIJĀ KEBABI NAV JĀĒD! TIE IR JĀAIZLIEDZ!

 6. Teikumapriekšmetsizteicējs Atbildēt

  Interesanti, kur latviski var nopirkt bifšteku, antrekotu, hačapuri un langetu? Iestāde, kuras uzdevums – grēkāzis+ neiespējamā misija (interesanti, kā tas būtu “latviski”), šī iestāde rosās un knosās, lai radītu iespaidu par savas eksistences nepieciešamību. BET PA TO LAIKU… augstas un ļoti augstas amatpersonas valodu savāvuļo palīgskolas trešās klases līmenī. Par TV un radio runātājiem vispār riebjas pat iedomāties, kur nu vēl viņus klausīties.

 7. Štrunts par kebabiem! Atbildēt

  Kāpēc pārtikas veikalos nevar nopirkt tepat Latvijā,Rēzeknē ražoto sauso pienu jeb piena pulveri??? Ne latviski,ne krieviski,ne angliski?! Un arī kondensētais piens ir nopērkams tikai ar cukuru!! Kāpēc tiek mākslīgi radīts deficīts?

 8. Par “neprecīzām galotnēm” uzreiz nesoda, liek pamācīties, kā tāda liela pretimnnākšana…Hmmm, a kā ta’ ar ventiš? Ja i no Kurzem’s puis’ iebrauc’s un neprot to valod, vājg to ar sodit, lai i kārtīb’ mājs. Tas ir vienkārši vājprāts. Tas nav vienkarsi sūnuciems. Tas ir patiešām nacistiski. Sūnuciema vide, ierobežotā zināšanu un izglītības padeve pa mucas mazo spundīti vienkārši neļauj sūnciemiesiem aptvert, cik nožēlojami un fašistiski ir šādi likumi.

 9. Par “neprecīzām galotnēm” uzreiz nesoda, liek pamācīties, kā tāda liela pretimnnākšana…Hmmm, a kā ta’ ar ventiš? Ja i no Kurzem’s puis’ iebrauc’s un neprot to valod, vājg to ar sodit, lai i kārt8Tas ir vienkārši vājprāts.

 10. Vai šis raksts ir izsmiekls par Latvijas Valsts varu? Atbildēt

  Šis Valsts valodas centrs (VVC) ļoti drīz pārvērtīsies par par latvioešu tautā neieredzētu iestādi, jo tur strādā muļļas, bezmugurkaulaini radījumi. Bezzobainība – tā var raksturot šo iestādi. Augstprātība un neieinteresētība latviešu kultūras aizstāvēšanā. Vai šī komisija var kaut kop aizrādīt NEPLP? N’ē, jo šim Valsts valodas centram nav nekādu tiesību iejaukties elektronoiskajos pla;ssazi;nas līdzekļos! Vai to kāds zina? Vai kāds par to uztraucas? ..Un vēl… Šim Valsts valodas centram jau sen bija jāpanāk valdības lēmumi, lai Valsts Ieņēmumu dinestam un Migrācijas dienestam būtu acumirklīgi jāizpilda valodas centra prasības. Sadarbības starp šiem valsts dibinājumiem nav. Vai žurnālisti par to nezin, vai arī par slinku , lai pētītu, tērētu savu laiku? … Par ko ir šis raksts? Par sekām? Kur ir raksts par iemesliem?

 11. Nu, boikotēt to vietu un viss. Sūda kebabs nav tā vērts, lai par to tā satrauktos, it kā nevarētu atrast citu vietu, kur apkalpošana ir pieņemama. Klientu trūkums ātri izārstētu šo kaiti, vai arī viņi bankrotētu.

 12. studiju starplaiks Atbildēt

  a tad angliski arī nesaprot, bet studēt studē angliski?

 13. Latviski kebabi tiek tirgoti Rīgā Skolas ielā Ausmeņa kebabs!!!

  • Tur jau ne latviski, bet latgaliski, vecīt. Ja latviski vēlies, tad jābrauc uz pierīgu, Piņķiem. Hot Box tirgo visu latviski 🙂

 14. Problēma ir tāda ka šie puiši ne pārāk labi saprot arī angļu val.Bijām kebabnīcā Juglā,nesaprot ne latviski,ne krieviski un pat ne angliski.

 15. Par ko cepaties – neej un neēd tos sūda kebabus. Atbalsti latviešu biznesus. Viņi neatbalsta latviešu biznesu, ko lien ar savām pravam svešā ēstuvē. Cik stulbam jabūt, lai gribetu ēst kebabu.

 16. Un cik daudz ir tādu,kas strādā apģērbu,pārtikas u.c. veikalos,kas nepārzin valsts valodu. Pat nekaunīgi pajauta – vai nevarat runāt viņam/ai saprotamā valodā?!

Draugiem Facebook Twitter Google+