×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.4°C
Līga
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
3. maijs, 2012
Drukāt

Ko «ēd» mūsdienu burkāni?


”Vai mūsdienu burkāni, kas nopērkami Latvijas veikalos, maz ir redzējuši kūtsmēslus?” vaicāja mūsu lasītāja Anna Rīgā, satraukdamās par burkānu nekaitīgumu veselībai.


 

“Jā, burkāni ir redzējuši kūtsmēslus, jo metodes, ar kādām tos audzē, ir ļoti dažādas atkarībā no katra audzēja pieredzes, uzskatiem un iespējām. Un ražas arī,” atbild Latvijas Agronomu biedrības valdes loceklis Valdis Dzenis. Un tūlīt papildina, ka cilvēkiem ir jāsaprot – burkāni ”neēd” kūtsmēslus tā, kā mēs ēdam saldējumu. Augi un arī šie dārzeņi visu labumu uzņem no augsnes ar ūdeni un tajā izšķīdušajām barības vielām. “Jau sen augu mēslošana nenotiek tikai ar kūtsmēsliem. Tas nebūt nenozīmē, ka burkānu mēslošanā izmanto tikai minerālmēslus. Ļoti efektīvs, piemēram, ir zaļmēslojums, kad audzē un augsnē iestrādā augu zaļo masu, kas sadaloties atbrīvo nepieciešamās minerālvielas,” skaidro V. Dzenis.

 

Savukārt asociācijas “Latvijas dārznieks” speciāliste Mārīte Gailīte skaidro, ka burkānu audzēšanā kūtsmēslus lietot nemaz nedrīkst, jo augsts organiskās vielas saturs izraisa sakņu kroplības un bārdiņai līdzīgu sānsakņu augšanu. Šādus burkānus ir grūtāk mizot un pārvadāt (sānsaknes nolūst). Arī raža ir zemāka.

 

Audzēšanai augsnē ar paaugstinātu organiskās vielas saturu ir piemērotas tikai dažas šķirnes, un tāpat runa nav par kūtsmēsliem, bet gan par kūdru. Ja tiks lietoti kūtsmēsli, tad uz sakņaugiem varēs atrast dažādus patogēnus – cilvēkiem bīstamu slimību ierosinātājus, kas ir kūtsmēslos.

“Ne no platības lieluma ir atkarīgs tas, vai mēslo ar minerālmēsliem vai kūtsmēsliem,” saka M. Gailīte. “Kūtsmēsli nevar pabarot augu ar visām nepieciešamajām minerālvielām, jo kūtsmēsli pārsvarā satur slāpekli, tas ir, nitrātus. Turklāt kūtsmēslu sastāvs ir ļoti atšķirīgs, parasti tas nav zināms, tādēļ neļauj precīzi aprēķināt, cik tieši jādod augam, lai iegūtu kvalitatīvu un arī rentablu ražu. Tāpat nedrīkst aizmirst, ka kūtsmēsli var saturēt arī antibiotikas, augiem un cilvēkiem bīstamus patogēnus. Būtībā, jo vairāk tiek lietoti kūtsmēsli, jo vairāk rodas nepieciešamība lietot arī ķīmiskos augu aizsardzības līdzekļus.”

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+