×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.0°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
16. aprīlis, 2012
Drukāt

Ko ievērot ērču laikā

16augusts-erces

Pirmie monitoringa rezultāti liecina, ka ērču aktivitāte jau ir sākusies! Pagaidām aktivitāte vēl ir zema, vienā kvadrātkilometrā var sastapt vidēji ap 15 aktīvām ērcēm. Tomēr, strādājot mežā vai dodoties pastaigās, jau ir jāuzmanās.

 

Atbilstoši pielāgots apģērbs pasargā ne tikai no encefalīta, bet arī no Laima un citām infekcijas slimībām, ko šie kukaiņi pārnēsā, tomēr efektīvākais aizsardzības līdzeklis jo­projām ir vakcinācija. Tiesa, arī tad jāievēro drošības pasākumi, jo iespējams inficēties ar citām ērču pārnestām infekcijām, pret kurām vakcīna nedarbojas.

Uzturoties mežā, krūmainās vietās un nekoptās pļavās, ērces visbiežāk nokļūst uz apaviem vai apģērba potīšu līdz ceļgalu augstumā, un pēc tam lēnām pārvietojas uz augšu. Tās nenokrīt no kokiem un krūmiem! Tāpēc vismaz bikšu gali jāieliek zeķēs, arī aprocēm un apkaklei vajadzētu būt cieši piegulošai.

Pastaigas laikā ik pa laikam jāapskata drēbes, īpaši bikses, lai savlaicīgi ieraudzītu un notrauktu ērces. Mājās uzmanīgi jāaplūko ķermenis un jāpārbauda arī mati.

Papildu drošībai var lietot arī ērču atbaidīšanai paredzētos līdzekļus, apsmidzinot ar tiem apģērbu. Tomēr tie nepasargā, ja ērces var pakļūt zem drēbēm.

Diemžēl ērces mājās var nonākt ar mežā plūktiem zariem un puķēm vai atnest mājdzīvnieki.

Ja ērce tomēr piesūkusies, tā iespējami ātrāk jāizņem, nesaspiežot kukaini. Vispirms dezinficē šo vietu, ar smailu pinceti maksimāli tuvu ādai satver ērces snuķīti un lēni velk. Pincetes vietā var izmantot stipru diegu, ko apsien ap ērces snuķīti. Pēc izņemšanas koduma brūci dezinficē un rokas nomazgā ar ūdeni un ziepēm.

Bērnu bezmaksas vakcinācija pret ērču encefalītu notiek novados, kur pēc epidemioloģiskās uzraudzības datiem saslimstība pēdējos piecos gados bijusi visaugstākā. Lai saņemtu bezmaksas poti, bērnu vecākiem jāvienojas ar ģimenes ārstu. Pagastu saraksts, kur tas pieejams, atrodams mājaslapas www.lic.gov.lv sadaļās: “Imunizācija – Informācija iedzīvotājiem – Teritoriju saraksts valsts apmaksātās bērnu vakcinācijas pret ērču encefalītu veikšanai 2012. gadā”.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+