Foto – Guntars Pulss

Kokapstrādes tehnika: mājai, dārzam un mežam 0

Ziemas sezona lauksaimniekiem un mazo mežu īpašniekiem ir karstākais ciršanas laiks. Apkārtnes sakopšanai, kā arī koku izvešanai un tālākai pārstrādei malkā vai šķeldā lieti noder nelielas un vidējas ražības specializētā tehnika.

Reklāma
Reklāma

 

Malkas mašīnas

Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

Lai atvieglotu nogurdinošo bluķu skaldīšanu ar cirvi un padarītu malkas sagatavošanu krietni ātrāku, paredzētas dažādas mašīnas. Vienkāršākais mehanizētais variants ir salīdzinoši neliels kluču plēsējiņš. Faktiski tā ir horizontāli novietota hidrauliska prese, kas spiež bluķīti pret stingri nostiprinātu asmeni un tā sašķeļ to vairākās daļās, proti, pagalēs. Hidraulisko presi šādā gadījumā parasti darbina elektromotors, taču ir arī modeļi, kurus var pieslēgt pie traktora jūgvārpstas vai hidrosistēmas, kā arī aprīkot ar autonomu iekšdedzes motoriņu. Piemēram, somu firmas “Japa” šāda tipa plēsējs maksā aptuveni 1000 latu.

Nākamais līmenis – mašīna, kurā bluķa plēsējs apvienots ar zāģi. Šāds aparāts malkas sagatavošanu padara vēl vienkāršāku, jo atkrīt baļķu garināšana klucīšos. Ierīces hidrosistēma nodrošina gan ķēdes zāģa, gan preses darbību. Arī šajā gadījumā ir iespējami vairāki piedziņas varianti – ar traktora jūgvārpstu vai hidrosistēmu, autonomu iekšdedzes dzinēju vai elektromotoru.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ražīgākas mašīnas jau ir paredzētas vairāk vai mazāk profesionālai malkas sagatavošanai. Darbības princips ir līdzīgs, taču tās ir lielākas, jaudīgākas un aprīkotas ar dažādām papildu ierīcēm, piemēram, ar to pašu hidrauliku darbināmu baļķu padeves rampu un gatavo pagalīšu transporta lenti. Samērā pieprasīta malkas mašīna ir vienkāršā un ražīgā Japa 305, kuras cena ir aptuveni 4000 latu. To iecienījuši mežu īpašnieki, malkas plaču turētāji un ārpakalpojumu sniedzēji. Viens darbinieks ar šo mašīnu dienā var sagatavot 20 kubikmetrus malkas.

 

Šķeldotāji

Sīkus kociņus vai krūmus, kurus nevar izmantot malkai, vislabāk pārstrādāt šķeldā. To savukārt var izmantot gan apkurei vai mēslojumam, gan pagalmu un dārzu labiekārtošanai.

Mazākie un pieejamākie šķeldotāji paredzēti darbam piemājas teritorijās, dārzos un parkos. Tie ir izmēros nelieli un visbiežāk izmantojami kopā ar mazajiem traktoriņiem. Ir arī varianti ar autonomiem iekšdedzes dzinējiem, taču pie mums tie ir mazāk iecienīti. Paši mazākie modeļi, piemēram, dāņu ražotais Linddana TP 100 (cena aptuveni 3000 latu), ir domāti minitraktoriem ar jaudu 15 līdz 40 ZS, lai smalcinātu zarus diametrā līdz 10 cm. Mazie šķeldotāji parasti nevar saražot tik sīku un vienādu šķeldu kā lielākie. Rupjāko labāk izmantot pagalmu labiekārtošanai, piemēram, gājēju celiņu segumam. Savukārt lielo un ražīgo smalcinātāju produkcija labi der visdažādākajam pielietojumam. Plašs piedāvājums vidējo un lielo šķeldotāju grupā (koksne diametrā 10 līdz 45 cm) ir somu firmai “Junkkari”. Lielākos modeļus parasti izmanto nopietnos meža darbos, un tiem nepieciešami jaudīgi traktori (100 – 200 ZS). Ražīgākie šķeldotāji spēj saražot 100 kubikmetru produkcijas stundā. Meža darbiem paredzētie modeļi parasti aprīkoti ar dažādām papildu ierīcēm, no kurām svarīgākās ir manipulators un vinča. Vidējiem un lieliem modeļiem šķeldas izsviedējam ir plašas regulēšanas iespējas, lai gatavo produkciju varētu labāk savākt aizmugurē vai sānos novietotā piekabē. Pie mums salīdzinoši pieprasīts profesionālais šķeldotājs ir Liddana TP 230 ar sānu padevi, kas ļauj pielikt piekabi. Tas paredzēts koksnes apstrādei diametrā līdz 23 cm.

Reklāma
Reklāma

 

Frēzes un citas lietas


Teritorijas labiekārtošana parasti nozīmē vecu koku zāģēšanu, taču pēc tam paliek celmi. Lai no tiem atbrīvotos, izdomātas īpašas frēzes. Piejami dažādi modeļi – vieglie stumjamie, ar traktora jūgvārpstu darbināmi, uz mini­traktora vai iekrāvēja strēles montējami hidrauliski darbināmi, kā arī pašgājēji. Piemēram, “FSI” firma piedāvā pilnu modeļu paleti, mazākās frēzes cena ir aptuveni 4000 latu.

Grāvmalas krūmu un latvāņu pļaušanai labi der “Twose” hidrauliskā ķēžu pļaujmašīna, kurai ir pa zobam pat visdraudīgākie brikšņi. Ja ar šādu agresīvu pļaujmašīnu iet pāri latvāņu audzei reizes trīs gadā, tad ir visai lielas izredzes nejaukos augus iznīdēt.

Meža darbos nevar iztikt bez kārtīgas piekabes, kas aprīkota ar iekraušanas manipulatoru. Mūsu kaimiņi igauņi ražo mazo mežu īpašniekiem piemērotas nelielas piekabes Same Multi­forest. Tām ir paralelograma principa hidrosistēma, kurai der arī mazāks darba spiediens. Tas ļauj šīs ar hidromanipulatoru aprīkotās piekabes veiksmīgi izmantot kopā ar vecajiem padomju laika traktoriem, kuru hidrosistēmas nav tik ražīgas kā mūsdienu tehnikai. Meža piekabi var aprīkot arī ar vinču, kas palīdz atvilkt kādu grūtāk pieejamu baļķēnu. Šādām vinčām parasti ir radiovadāmas vadības pultis, kas šo darbu padara par tīro izklaidi.

Ziemā traktoram meža darbos labi noder riteņu pretslīdēšanas ķēdes. Somu firmas “OFA” piedāvājumā ir visdažādāko izmēru ķēdes ar vai bez dzelkšņiem.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.