Foto – Shutterstock

Cietušajam, ja vainīgās personas nav atrastas, ne vienmēr pienākas kompensācija 0

“Esmu atzīta par cietušo krimināllietā, taču vainīgās personas joprojām nav atrastas. Vai es saņemšu kādu kompensāciju no valsts? Kur man jāvēršas un kādi dokumenti jāiesniedz? Cik liela kompensācija man pienākas, un cik ātri to varētu dabūt?” jautāja SKAIDRĪTE JŪRMALĀ.

Reklāma
Reklāma

Kam pienākas

Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
TV24
“Jāklausās, ka esam šmaukušies.” Par netaisnību un piemaksām tiem pensionāriem, kuri strādājuši padomju laikā
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Lasīt citas ziņas

Atbilstīgi likumam “Par valsts kompensāciju cietušajiem” personai, kura Kriminālprocesa likumā noteiktajā kārtībā atzīta par cietušo, ir tiesības saņemt valsts kompensāciju par tīša noziedzīga nodarījuma radīto morālo aizskārumu, fiziskajām ciešanām vai mantisko zaudējumu. Cietušajam ir tiesības uz valsts kompensāciju arī tad, ja vainīgais vai viņa līdzdalībnieks nav noskaidrots vai viņš saskaņā ar Krimināllikumu nav saucams pie kriminālatbildības (piemēram, ir atzīts par nepieskaitāmu).

Tiesības uz valsts kompensāciju ir tikai tad, ja tīša noziedzīga nodarījuma dēļ:

• persona mirusi;

CITI ŠOBRĪD LASA

• cietušajam nodarīti smagi vai vidēji smagi miesas bojājumi;

• aizskarta cietušā tikumība vai dzimum-­neaizskaramība;

• cietušais ir cilvēku tirdzniecības upuris;

• cietušais inficēts ar cilvēka imūndeficīta vīrusu, B vai C hepatītu.

Ja cietušais ir miris un valsts kompensāciju nav pieprasījis vai ir pieprasījis un nav saņēmis, to ir tiesības saņemt personai, kura atzīta par cietušo kriminālprocesā, piemēram, mirušā laulātajiem, vecākiem u.tml.

Apmērs

Vienam noziedzīgā nodarījumā cietušajam valsts izmaksājamās kompensācijas maksimālais apmērs ir Latvijas Republikā noteiktās piecas minimālās mēneša darba algas, šo apmēru nosakot brīdī, kad persona atzīta par cietušo.

Kompensācija tiek izmaksāta:

1) 100% apmērā, ja iestājusies personas nāve;

2) 70% apmērā, ja cietušajam nodarīti smagi miesas bojājumi vai noziedzīgs nodarījums kvalificēts kā izvarošana vai seksuāla vardarbība, vai aizskarta nepilngadīgā cietušā tikumība vai dzimumneaizskaramība, vai cietušais ir cilvēku tirdzniecības upuris;

3) 50% apmērā, ja cietušajam nodarīti vidēji smagi miesas bojājumi vai aizskarta cietušā tikumība vai dzimumneaizskaramība, vai cietušais inficēts ar cilvēka imūndeficīta vīrusu, B vai C hepatītu.

Reklāma
Reklāma

Kā pieprasīt

Lai saņemtu valsts kompensāciju, cietušajam jāiesniedz Juridiskās palīdzības administrācijai pieprasījums, kura paraugu apstiprina Ministru kabinets un kuru bez maksas var saņemt Juridiskās palīdzības administrācijā.

Ja kompensācijas pieprasīšanas brīdī kriminālprocesā nav pieņemts galīgais nolēmums, veidlapai jāpievieno procesa virzītāja izziņa. Ja kriminālprocess ir pabeigts vai stājies spēkā procesa virzītāja lēmums par kriminālprocesa izbeigšanu personu nereabilitējošu apstākļu dēļ, veidlapai jāpievieno spēkā stājies galīgais procesa virzītāja nolēmums.

Ja tiesas spriedumā vai procesa virzītāja galīgajā nolēmumā cietušajam kriminālprocesuālajā vai civilprocesuālajā kārtībā noteiktais atlīdzinājums par radīto kaitējumu nav izpildīts vai ir izpildīts nepilnīgi, galīgajam nolēmumam jāpievieno izpildu dokumenta kopija.

Termiņi

Pēc pieprasījuma saņemšanas administrācija mēneša laikā pieņem lēmumu par kompensācijas izmaksāšanu likumā noteiktajos gadījumos. Ja administrācija konstatē, ka lēmuma pieņemšanai nepieciešama papildu informācija, tā septiņu dienu laikā informē par to cietušo. Tādā gadījumā lēmuma pieņemšanas termiņu aptur līdz administrācijas pieprasītās informācijas saņemšanai.

Cietušajam valsts kompensāciju izmaksā vienā maksājumā mēneša laikā no dienas, kad pieņemts attiecīgs lēmums. Summu ieskaita pieprasījumā norādītajā bankas vai pasta norēķinu sistēmas kontā.

Ja nepiekrītat

Lēmumu par valsts kompensācijas izmaksāšanu vai atteikumu to izmaksāt var apstrīdēt, iesniedzot atbilstīgu iesniegumu Juridiskās palīdzības administrācijai, ko tā pārsūta Tieslietu ministrijai. Savukārt Tieslietu ministrijas pieņemto lēmumu var pārsūdzēt administratīvajā rajona tiesā.

Svarīgi

• Ja cietušais ir saņēmis kompensāciju par nodarīto kaitējumu no noziedzīga nodarījuma izdarītāja vai viņa vietā no citas personas, valsts kompensācijas apmēru samazina atbilstīgi jau saņemtajai kompensācijai.

• Valsts kompensācijas pieprasījums Juridiskās palīdzības administrācijai jāiesniedz gada laikā pēc dienas, kad persona atzīta par cietušo vai ir uzzinājusi par faktiem, kas šai personai dod tiesības to darīt.

KONSULTĒJIS JURISTS ALEKSANDRS ČIČERINS

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.