Ekonomika
Bizness

Konkurences padome soda “Mego” un “Vesko”0

Foto – Shutterstock

Konkurences padome soda “Mego” un “Vesko”. Iestāde abiem uzņēmumiem piemērojusi naudas sodu gandrīz 75 tūkstoši eiro apmērā.

9. martā Konkurences padome (KP) pieņēma lēmumu sodīt veikalu “Mego” un “Vesko” preču zīmolu pārvaldītāju SIA “Baltstor” un tā mazumtirdzniecības kooperācijā ietilpušo partneri SIA “Lenoka” par sistemātisku netaisnību un nepamatotu sankciju piemērošanu piegādātājiem. Šis ir pirmais lēmums, ar kuru KP konstatē Negodīgas mazumtirdzniecības prakses aizlieguma likuma (NMPAL) pārkāpumu.

Piemēro nepamatotas sankcijas

Izpētes laikā KP konstatēja, ka abi uzņēmumi piegādātājiem piemērojuši netaisnīgas un nepamatotas sankcijas gan par neprecīzām cenām pavadzīmēs, gan par nepilnīgu preču pasūtījumu izpildi. Sankciju apmērs pārsniedza 10% un sasniedza pat vairāk nekā 400% no pamatparāda summas. Vienlaikus uzņēmumi nebija veikuši pasākumus, lai sākotnēji novērstu un mazinātu kļūdas, tādējādi radot labvēlīgus apstākļus atkārtotai sankciju piemērošanai.
KP konstatējuši, ka SIA “Baltstor” no piegādātājiem saņēmuši nepamatoti piemērotas sankcijas vairāk nekā trīs tūkstošu eiro apmērā, kamēr SIA “Lenoka” – gandrīz 13 tūkstošu eiro apmērā.

KP pret mazumtigotājiem būs bargāki

“Ir pagājuši vairāk nekā divi gadi, kopš Latvijā stājās spēkā regulējums, kas ierobežo noteiktas mazumtirgotāju tirgus varas izpausmes sadarbībā ar piegādātājiem,” uzsver KP padomes loceklis Jānis Račko. “KP kā atbildīgā institūcija par likuma normu ievērošanu šajā periodā ir aktīvi konsultējusi uzņēmējus, un tas ir bijis pietiekami ilgs laiks, lai tirgus pielāgotos jaunām normām un spētu nodrošināt to ievērošanu. Šis lēmums, ar kuru iestāde pirmo reizi konstatē NMPAL pārkāpumu, ir signāls tam, ka KP turpmāk pret mazumtirgotājiem, kas izmanto savu iepirkuma varu, vērsīsies ar pilnu bardzību”.
Par NMPAL normu pārkāpumu KP piemēroja SIA “Baltstor” naudas sodu 13 533 eiro un SIA “Lenoka” 60 487 eiro apmērā. Tāpat iestāde uzņēmumiem piemēroja tiesisko pienākumu izbeigt konstatēto pārkāpumu. KP aicina mazumtirgotājus rūpīgi izvērtēt piegādātājiem izvirzītos nosacījumus un nodrošināt pārrunu iespējas. Slēdzot līgumus, ir būtiski ietvert pēc iespējas skaidrus un saprotamus nosacījumus, lai to piemērošana praksē neveicinātu pārkāpuma pieļaušanu.

LA.lv