×
Mobilā versija
Brīdinājums +11°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
2. februāris, 2015
Drukāt

Kooperatīvi plūc laurus (8)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Svinīgā 2014. gada labāko kooperatīvu apbalvošanas ceremonija notika mājīgajā Bīriņu pilī, kur kopīgā foto ar premjeri tika iemūžināti visi pasākuma dalībnieki.

“Negaidīti, bet patīkami! Tas nozīmē, ka ir pareizais virziens un esam vajadzīgi zemniekiem!” Tā par uzvaru konkursā “Gada labākais lauksaimniecības kooperatīvs 2014” lielo kooperatīvu grupā uzreiz pēc apbalvošanas piektdien Bīriņu pilī sarunā ar “LA” atzina LPKS “Viļāni” vadītāja Aija Kiserovska.

Neraugoties uz lielajiem izaicinājumiem nozarē, ko radījis Krievijas embargo un piena iepirkumu cenas kritums visā Eiropā, šogad lielāko balvu skaitu Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas rīkotajā konkursā ieguva piensaimniecības kooperatīvi. LPKS “Viļāni” saņēma arī konkursa žūrijas speciālbalvu par uzstādīto mērķu piepildīšanu 2014. gadā, proti, kooperatīvs izveidojis savu pārstrādi, kas ļauj daļu biedru saražotā piena pārstrādāt piena produktos. Jau tuvākajās dienās kooperatīvs saņems bioloģisko sertifikātu. Pagaidām gan pārstrāde ir mājražotāju līmenī un saražoto kooperatīvs var tirgot tieši galapatērētājam, taču mērķis ir augt. Biedru lēmums ir attīstīties pamazām un bez kredītiem.

Pagājušais gads piena lopkopējiem bijis gana grūts, cenas sarukušas. “Tāpēc biedrus vajag uzmundrināt, stāstīt, ka esam viļņa lejā, bet būsim atkal augšā. Raugāmies optimistiski, lai arī saprotam, ka šis nebūs no vieglākajiem gadiem,” tā Aija Kiserovska. Pagaidām vēl grūti paredzēt, kas notiks pēc piena kvotu atcelšanas. Taču jau šobrīd zvana saimnieki no Balviem un citiem novadiem un vēlas pievienoties kooperatīvam, kas nozīmē – biedru skaits palielināsies un kooperācija kļūst arvien nozīmīgāka.kooperativi_tab

Biedru skaits pērn audzis arī Vietalvas pagasta piensaimniecības kooperatīvam “Bites”, kas konkursā uzvaras laurus plūca mazo kooperatīvu grupā. “Bites” valdes priekšsēdētāja Biruta Pudniece stāsta, ka kooperatīvā apvienojušies 44 biedri, galvenokārt mazie saimnieki, kam kooperācija ir ļoti svarīga. Pārbaudījumu pilns solās būt tieši šis gads, kad gaidāmas lielas izmaiņas nozarē. To atzīst arī kooperatīvās sabiedrības “Dundaga” valdes priekšsēdētājs Guntis Pirvits, kura vadītais uzņēmums jau realizējis piecus ES projektus un šobrīd iesniedzis izvērtēšanai sesto. Tas nozīmē jaunākas iekārtas un jaudu palielināšanu, lai kooperatīvs varētu kļūt konkurētspējīgāks.

Vidēji lielo kooperatīvu grupā par gada labāko lauksaimniecības kooperatīvu kļuva gaļas liellopu LPKS “ABC projekts”. Savukārt par “Gada labāko kooperatīvu izaugsmē” atzīts Vidzemes un Latgales zemnieku graudkopības kooperatīvs “VAKS”, kas saņēma arī zemkopības ministra speciālo balvu. Žūrijas eksperti, izraugoties labāko kooperatīvu izaugsmē, ņēma vērā tādus rādītājus kā apgrozījuma un biedru skaita pieaugums, peļņas ieguldījums kooperatīva attīstībā, kooperatīva darbības izplatība pa novadiem, kooperatīva sniegto pakalpojumu klāsts un citus.

Šogad konkursā pirmo reizi tika iedibināta jauna tradīcija – pasniegt balvu par īpašiem sasniegumiem kooperācijā “Gada notikums kooperācijā”. Par iesaistīšanos piensaimniecības kooperatīviem piederošās piena pārstrādes rūpnīcas SIA “Latvijas piens” finansiālās stabilitātes nodrošināšanā kā pirmie šādu balvu saņēma graudkopības kooperatīvi “LATRAPS” un “VAKS”. Līdz ar lēmumu iesaistīties abi kooperatīvi kļuvuši arī par rūpnīcas līdzīpašniekiem. Šo nozarei tik svarīgo lēmumu uzteica arī premjere Laimdota Straujuma, kas bija ieradusies sveikt labākos kooperatīvus.

LLKA valdes priekšsēdētājs Indulis Jansons atzīst, ka 2014. gads ir bijis smags visās nozarēs – gan graudiem, gan pienam, gan augļu un dārzeņu nozarei. Taču kopējais cenu kritums visās nozarēs ir bijis lielāks nekā apgrozījuma kritums kooperatīvos. Tas nozīmē, ka kooperatīvs spēj kritumu amortizēt un tā biedri to tik smagi neizjūt. Indulis Jansons aicina šogad kooperatīvu vadītājus kļūt atbildīgākiem, gudrākiem un prognozēt krīzes, veidot uzkrājumus nebaltām dienām un saprast, ka arī lauksaimniecības kooperatīvi ir “niknās” biznesa pasaules sastāvdaļa. Tāpat kooperatīviem vēl stāv priekšā savstarpējā sadarbība, integrācija, lai kļūtu konkurētspējīgāki gan vietējā tirgū, gan ārvalstīs.

LLKA rīkotais konkurss “Gada labākais lauksaimniecības kooperatīvs” norisinājās jau piekto reizi, un tajā piedalījās visi 54 asociācijas biedri – atbilstīgas lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības. Šogad konkursā, balsojot īpaši izveidotā mājaslapā balso.llka.lv, tika saņemtas vairāk nekā 7000 balsu.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

  1. Taisnība, ka šis gads nebūs vieglāks. Kvotas atcels un tad gan visādi brīnumi būs. Neviens jau tatgad nespēj prognozēt, kas notiks. Izskatās, ka izdzīvos tās lielās saimniecības, kas jau laikus spējušas modernizēties un ieguldījušas Eiropas naudas.

  2. kāpēc neviens dārzeņu kooperatīvs netika atzīmets? viņiem ar grūti laiki

  3. lieliski!

  4. pilnībā piekrītu, gada notikums ir koopeartīvu atbalsts Latvijas pienam. cerams ka tas uzņēmums izkulsies no problēmām.

  5. Viļānu vadītāju var tikai apbrīnot, apvienojusi vairāk nekā 300 mazos saimniekus Latgalē, izveidojusi savu pārstrādi, cepuri nost viņas priekšā!

  6. Prieks par kooperatīvu panākumiem! kooperatīvi ir tie, uz kuriem var paļauties šajā situācijā, kad cenas ir dramatiski samazinājušās un turpina savu lejupslīdi. lai izdodas noturēties šajos laikos.

Draugiem Facebook Twitter Google+