×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.2°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
30. oktobris, 2014
Drukāt

Kremļa politologs netiek uz Rīgu (6)

Foto - LETAFoto - LETA

Krievijas politologs Fjodors Lukjanovs, SIA "Izdevniecības nams Petits" izdevuma "Subota" galvenā redaktore Olga Avdeviča un žurnāliste Ksenija Zagorovska piedalās starptautiskā mediju kluba "Formāts A3" organizētajā diskusijā par Krieviju un Baltijas valstīm jaunajā Eiropas modelī.

Somijā liegusi iebraukt Eiropas Savienībā Krievijas politiskās konjunktūras centra vadītājam Sergejam Mihejevam, kurš bija plānojis doties uz Rīgu un uzstāties te ar priekšlasījumu. Tomēr prasība liegt Maskavas politologam iebraukšanu Šengenas zonā nākusi nevis no Latvijas, bet Lietuvas drošības iestādēm.

S. Mihejeva vizīti Latvijā gatavoja mediju klubs “Formāts A3”, kura jājamzirdziņš ir prokremliski noskaņotu ekspertu aicināšana. Rīgā S. Mihejevs bija paredzējis sniegt pamācības kā Baltijas valstīm vajadzētu veidot draudzīgas attiecības ar Krieviju, kā arī sniegt skatījumu uz Ukrainas notikumiem. Lai gan Latvijas Drošības policija bija pieminējusi klubu “Formāts A3” savā gada pārskatā, šķēršļi tā darbībai līdz šim netika likti. Kā noprotams, Lietuvas drošības iestādes situāciju uztver krietni nopietnāk. Iespējams, iemesls Mihejeva iekļaušanai Šengenas “melnajā sarakstā” bijuši viņa izteikumi par Ukrainu “Formāta A3” pasākumā Viļņā šā gada martā. Tur viņš pamatojis vairākas Krievijas prezidenta Vladimira Putina tēzes par to, kāpēc notika Krimas aneksija. Mihejevs apgalvojis, ka Ukrainā pēc Maidana protestiem pie varas esot nonākuši antisemīti un banderovieši. Mihejevs apgalvojis, ka viņa rīcībā bijusi ticama informācija, ka pēc Ukrainas premjers Arsēnijs Jaceņuks un Augstākās Radas priekšsēdētājs Oleksandrs Turčinovs plānojuši nosūtīt īpašo uzdevumu vienības uz Krimu, lai tur iztīrītu visu prokrievisko un “antimaidanisko”, kā arī iecerējusi provokācijas pret Krimā izvietotajām Krievijas karaspēka bāzēm. Tāpēc krievija bijusi spiesta iejaukties.

Politologs izsmējis paziņojumus par Krimas okupāciju, skaidrojot, ka parasti okupācijai līdzi nāk degošu ēku un raudošu bērnu attēlu, taču tā Krimā neesot bijis. Lietuvieūs Mihejevs gan mierinājis, sakot, ka viņiem esot divi nepareizi pieņēmumi – pirmais, ka amerikāņi ir gatavi viņu vārdā ziedot savas dzīvības un otrais, ka Putinam neesot darāms nekas cits kā plānot iebrukumu Viļņā. Lai gan šonedēļ uz tikšanos Rīgā Krievijas politologs nevarēja ierasties, pasākums netika atcelts, bet noticis videokonferences formātā.

Mihejevs labi papildina “Formāts A3” līdz šim aicināto viesu sarakstu, par kuriem “Latvijas Avīze” rakstījusi jau agrāk. No šīs plejādes līdz šim iebraukšana Latvijā liegta Kremlim tuvīniem polittehnologiem – Modestam Koļerovam un Igoram Pavlovskim.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

 1. Paredzu,ka agrāk vai vēlāk būs tiesas procesi pret DP bijušo un esošo vadību par ne tikai neatbilstību amatam, bet arī par atbalstu valsts grāvējiem, sabotāžu un noziedzīgu bezdarbību,

 2. Vispār daudzi nosoda Rinkēviča aktivitātes liedzot iebraukšanu daudziem Krievijas mutes bajāriem, kuri faktiski zaudējuši politiskā mēra sajūtu. Bet vai kāds ir ievērojis, ka pēdējā Jaunajā vilnī nepaspruka neviena kaut divdomība par neatkarīgo Latviju. Manuprāt tas ir lielisks rezultāts un mūsu suverenitātes nīdēji vispirms apdomāsies, pirms runās vai dziedās.

 3. Vairākus gadus ar samērā lielu interesi piedalos kluba “Formāts A3” pasākumos. Vairs neatceros, kā mani tur uzaicināja pirmo reizi. Šķiet, negaidīti elektroniski atnāca informācija, ka Rīgā būs tāds un tāds cilvēks, kurš ir pazīstams tādā un tāda jomā, bet noslēgumā bija ielūgums uz tikšanos. Uz pasākumiem aicina aktīvus cilvēkus – sabiedrisko organizāciju pārstāvjus, publicistus, žurnālistus, viedokļu līderus – cilvēkus ar smadzenēm un ar prasmi domāt. Dažkārt gadās arī meža dīvainīši, visādi sabiedrības nesaprasti “cīnītāji”. Bet tādiem pasākumos nav lielas iespējas izpausties ne ar “Krievijas tanku buchošanu”, ne ar skaļiem uzbraucieniem “pret Kremli”, jo galvenokārt runā viesi.
  Kādi man iespaidi par pasākumiem?
  Pirmkārt, būt klāt, redzēt un dzirdēt pašam, uzdot jautājumus un dzirdēt atbildes ir jēdzīgāk, nekā sēdēt internetā un sūkstīties par dzīvi.
  Otrkārt, ja kāds Krievijā šādā veidā domā ar “mīkstās varas” palīdzību sliktā nozīmē manipulēt Latvijas sabiedrisko domu, tad viņš maldās. Šādas tikšanās noteikti nāk par labu Latvijai – klātienē labi var pavērot – kurš Krievijā kaut ko sajēdz, kurš ir padumjš konjunktūrists un tukši muldošs karjerists, kuram problēmas ar raksturu (nelietīgi un sīki cilvēki izpaužas savā runas stilā – to grūti noslēpt, ja cilvēks stundu atraisīti runā klusējošas auditorijas priekšā). Kā mēdz teikt – ja ilgi raugies bezdibenī, bezdibenis sāk raudzīties tevī. Pēdējais ir tas, ko Krievijas “mīkstās varas” veidotājiem labi būtu nezināt – lai tik turpina Latvijai noderīgo pasākumu. 🙂 Piemēram, no uzstāšanās un no atbildēm uz maniem jautājumiem ar interesi uzzināju, ka viens no tagadējiem Krievijas ministriem vienkārši cilvēciski ir liels melis un draņķis, ar kuru komunicēt ir derdzīgi. Tagad mierīgi uztveru viņa politisko darbību Krievijā, jo klātienē pārliecinājos, ka tādi kadri ir Krievijas tēla un valstiskuma problēma, nevis Krievijas intelektuālais spēks.
  Treškārt, viesi izklāsta interesantas un svarīgas lietas par svarīgiem procesiem. Viesu statuss ir vērā ņemams – cilvēki sniedz informāciju no pirmavotiem. Diemžēl, Latvijas žurnālisti palaiž garām TĀDAS ATKLĀSMES… Piemeram, fotoattēlā redzamajā pasākumā Krievijas iekšējās un aizsardzības politikas padomes priekšsēdētājs Fjodors Lukjanovs, atsaucoties uz PSRS privatizācijas procesa ideologa Anatolija Chubaisa izteikumu (abi, protams, savā starpā ir personiski pazīstami un var savstarpējā saruna pārrunāt nepubliskas lietas), pāris teikumos izteca – kāda bija PSRS privatizācijas pamatideja: nevis radīt efektīvus privātīpašniekus, bet nepieļaut padomju varas atjaunošanu.
  Man tagad ir saprotams – kāpēc komunistiskajā Ķīnā kapitāls sāka ražot eksporta preces, bet postpadomijā priHvatizētāji truli izpārdod un notrallina sakamptos resursus. Atšķirīga bija politiskā motivācija, kura ievirzīja procesus. Ķīnā tā bija valsts ideologu radoša doma par nākotni, postpadomijā – izmisīgas cilvēciskas ideologu bailes par savu dzīvību.
  Bet Rīgas žurnālistiem un publikai tas pagāja gar ausīm…

 4. Lai kas notiktu neatkarīgā valstī, citai valstij ar tankiem tajā nav ko meklēt.

 5. KāpēcSomija nevis pati Lietuva?

Draugiem Facebook Twitter Google+