×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.2°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
1. septembris, 2014
Drukāt

Kremlim dod nedēļu (18)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Aizejošais Eiropadomes līderis Hermans van Rompejs (centrā) sveic savu pēcteci amatā Polijas premjeru Donaldu Tusku un nākamo Eiropas Savienības augsto pārstāvi ārlietās un drošības politikas jautājumos Federiku Mogerīni.

Pēc vairāku stundu smagas apspriedes Eiropas Savienības (ES) valstu vadītāji sarunās Briselē vienojušies par tālāko rīcību attiecībās ar Krieviju pēc tam, kad Kremļa agresija pret Ukrainu aug augumā.

Līderi nolēmuši dot Krievijai nedēļu laika, lai atkāptos no Ukrainas, atbrīvotu ķīlniekus, nekavējoši ievērotu Ukrainas prezidenta Petro Porošenko noteikto miera plānu, bet Eiropas Komisijas (EK) un Eiropas Ārējās darbības dienesta ekspertiem uzdots sagatavot jaunās sankcijas, kuras īstenos, ja Krievija ES noteikumus nepildīs.

Diskusiju gaita – smaga


Sagaidāms, ka ES jaunās sankcijas balstīs uz tām, kuras jau tagad ir spēkā, proti, vēl stingrāk vērsīsies pret Krievijas bankām un kompānijām, liedzot tām piekļūt ES finanšu tirgum, kā arī padziļinās ierobežojumus bruņojuma un jauno tehnoloģiju eksportam, kas Krievijai ir būtiskas īpaši enerģijas ieguvē.

Lai arī lēmums pieņemts vienbalsīgi, diskusijas pie apspriežu galda bijušas smagas. To, tiekoties ar medijiem jau pēc sanāksmes, apstiprināja arī Latvijas Ministru prezidente Laimdota Straujuma. Viņa arī nenoliedza, ka viens no iemesliem ir tas, ka valstis baidās, ka Krievija varētu vērsties pret Eiropu ar jauniem embargo nosacījumiem kā līdz šim, ieviešot ierobežojumus pārtikas preču importam. “Jā, tā bija viena no bažām, taču mēs pieņēmām stingrāku dokumentu, nekā tas sākotnēji bija sagatavots,” sacīja L. Straujuma.

Neoficiāli zināms, ka vispiesardzīgākās ir bijušas Slovākija, Ungārija, kā arī zināmas šaubas paudusi Čehija, Kipra, Itālija, Bulgārija un Austrija. Daļa šo valstu ir ļoti atkarīgas no Krievijas gāzes un vēl 2009. gadā piedzīvoja ārkārtīgi smagu ziemu, kad pašā sala spelgonī pēc kārtējā strīda ar Ukrainu Maskava pārtrauca gāzes piegādi Ukrainas cauruļvadiem, līdz ar to bez enerģijas atstājot arī vairākas ES valstis. Slovākijas premjerministrs Roberts Fico jau pēc sanāksmes smagi kritizējis tās iznākumu, sakot, ka neizslēdz iespēju bloķēt līderu lēmumu par jaunām sankcijām pret Krieviju, jo viņa valsts interesēs esot ekonomiski attīstīties.

Arī no diplomātiem dzirdams, ka pie sarunu galda izskanējuši dažādi argumenti. Kāds no Eiropas Dienvidu valstu līderiem, kura zemei ir spēcīgas finansiālas saiknes ar Maskavu, paudis, ka ir dīvaini apšaubīt Krievijas prezidenta Vladimira Putina rīcību, ņemot vērā viņa paša valsts iedzīvotāju milzīgo atbalstu.

Bez uzskatu sadursmes un vienbalsīgi Eiropadome apstiprinājusi to, ka no ES sniedzama īpaša palīdzība lauksaimniecības sektoram, kas cieš no Krievijas noteiktā pārtikas preču embargo.

Polija sola 
Austrumeiropas 
zināšanas


Ukrainas krīzes fonā ES valstu vadītāji vienojās arī par nākamajiem līderiem, kuriem, citējot ASV diplomātu Henriju Kisindžeru, “pasaulei zvanīt, ja būs vēlēšanās runāt ar Eiropu par ārpolitikas jautājumiem”. Par jauno Eiropadomes priekšsēdētāju apstiprināja 57 gadus veco, centriski labējo Polijas premjerministru Donaldu Tusku, kurš amatā nomainīs līdzšinējo – bijušo Beļģijas premjerministru Hermanu van Rompeju, bet par ES augsto pārstāvi ārlietās un drošības politikas jautājumos kļuva 41 gadu vecā sociāliste, Itālijas ārlietu ministre Federika Mogerīni, kas stāsies britu baroneses Ketrīnas Eštones vietā. Viņi darbu oficiāli sāks novembrī. Abu vārdi mediju slejās cirkulēja jau iepriekš. D. Tusks savulaik tika minēts arī kā iespējamais Eiropas Komisijas prezidents, taču Eiropadomes priekšsēdētāja amata kandidātos strauji izvirzījās pēdējās dienās, apsteidzot citu starpā finiša taisnei tuvu stāvošo Dānijas premjerministri Helli Torningu Šmitu un bijušo Latvijas premjerministru Valdi Dombrovski.

Aizejošais Eiropadomes līderis H. van Rompejs raksturoja D. Tusku kā īstenu eiropieti, kurš pierādījis sevi, vadot Poliju cauri Eiropas smagajiem ekonomikas krīzes gadiem, kas valsti skāra maz, un laikā, kad citas grima, Polijas ekonomika turpināja augt. Pats D. Tusks norādīja, ka viņa apstiprināšana augstajā amatā notiek brīdī, kad Eiropai tik ļoti ir nepieciešama Austrumeiropas pieredze, un viņš ir apņēmības pilns meklēt risinājumu Ukrainas krīzē. Polijas premjerministrs gan neiztika bez žurnālistu pārmetumiem par svešvalodu zināšanu trūkumu, jo atšķirībā no beļģu priekšgājēja H. van Rompeja, kurš brīvi runā gan angliski, gan franciski, viņš vislabāk spēj sazināties poliski, taču D. Tusks, izmantojot vārdu spēli, sacīja, ka uzspodrinās (“polish” – angļu val., šis vārds vienlaikus ir arī angliskais nosaukums poļu valodai) savas angļu valodas zināšanas.

Itālijas ārlietu ministres Federikas Mogerīni ceļš uz augsto posteni bija krietni sarežģītāks, tā kā pret viņas kandidatūru sākotnēji iebilda Centrāleiropas un Austrumeiropas valstis, norādot, ka F. Mogerīni ir pārāk draudzīga attieksme pret Krieviju, jo viņas pirmā vizīte Itālijas ārlietu ministres amatā bija uz Maskavu, un ka viņai trūkst izpratnes par procesiem Eiropas Austrumos. Pati F. Mogerīni centās atspēkot šo kritiku, norādot, ka viņas pirmā vizīte, Itālijai uzņemoties prezidentūru ES, savukārt bijusi uz Ukrainas galvaspilsētu Kijevu.

Tagad Briselē ķersies pie portfeļu sadalīšanas dalībvalstu izvirzītajiem Eiropas komisāra kandidātiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (18)

 1. Tikpat droši var teikt, ka arī tu esi Putina cilvēks, ja jau cel galdā šādas sazvērestības teorijas. No komentāra var secināt, ka tavs uzdevums ir sēt šaubas un neuzticību starp ES valstīm. Jo tu lieto tādas frāzes, kā ” cik saprotu”, “neesmu drošs”, bet tajā pat laikā “precīzi prognozē notikumus uz priekšu”!

 2. Cik saprotu, tad Tusks arī ir Putina cilvēks. Polijas prezidenta likvidēšana ir viņu sadarbības rezultāts. To rādā faktu rūpīgāka analīze. Neesmu drošs, ka nebija vel trešais – kāds Eiropas spēks. Polija jau visā vēstures gaitā kalpo par sišanas puiku – tā ir tā vieta, kur lielajiem izlādēties un pie tā vel jaucās pa kājām vācu-krievu “draudzības” stiprināšanai. Neesmu drošs ka šodien Tuskam ar Putinu ir pietiekoši draudzīgas attiecības, bet tomēr nomest to no redzes loka nevar. Tas viss dod iespēju diezgan precīzi prognozēt notikumus bišķi uz priekšu.

 3. и что дальше…

 4. Pa to lajku museje drosmig varonji bus jau nacik Kieva.Dod vini-burzuj nedelju-xo,xo .Akstu bars.Viena poga un pus polija zem udeniem bus un Pribaltika ari.Vinji ajzmirs ,kam vini butu patejcigi, ka ir dzivi un tagad vispar polijas valsts un jusu mazas musu gubernjas. Putin ir genij un jumsim bus bucot roka un kaja,ka var te dzivot un vel ko muldet pret musu speku un varu.

 5. Kārtējo reizi ES parāda savu bezzobainību ! Nu vairāk kā skaidrs ,ka nekas pa to nedēļu nemainīsies , ja nu vienīgi , krievs ielīdīs vēl dziļāk Ukrainā un Putinu un viņa atbalstītājus iedvesmos vēl lielākiem “varoņdarbiem”! Šī ES un NATO bezdarbība rada ar vien lielākas bažas mūsos , ka atkal atkārtosies 1940. gada scenārijs, kad krievi sagrāba Baltiju, un neviens pat neiepīkstējās ! Paskat,- pat komentāros jau šie nebaidās atklāti mums draudēt un ņirgāties par mūsu ES !

 6. Pa to lajku museje bus jau Kieva.Dod vini nedelju .Akstu bars.Viena poga un pus polija zem udeniem bus.Vinji ajzmirs ,kam vini butu patejcigi,ka ir tagad vispar polijas valsts.

  • Škic, trolli.

  • lielummanija ir viena ljoti nejauka iipashiiba… Neaizmirstat, ka jums “karaljiem” apkaart dziivo cilveeki … Labaak vajag straadaat un pieraadiit sevi ar izgudrojumiem cilveeces labaa, nekaa tikai kasiities un staastiit, ka bez jums pasaule negrieztos … paziistu no juusu tautas arii preteejus viedokljus, ne tikai tik pretiigu, kaa shis…

 7. Nesaprotu, kādēļ jābaidās, ka Krievija noteiks embargo kādām precēm. Lūk, Latvijā: Rīgas piena kombināta krievu īpašnieki dabūja kompensāciju un turpina sēdēt Šveicē – nu jau pie lielākas konjaka glāzes un ar baltākām biksēm. Nevajag uztraukties par to, par ko nevajag uztraukties. Kompensējiet un būs ok!

 8. Tukša muca tālu skan…

 9. Šī Mogelīni taču ir komuniste, tikai tagad pārvērtusies par sociāldemokrāti. Tā vismaz ziņoja masu mediji. Man nav saprotams, kas tai Briselē notiek. Cilvēks jau savu pārliecību nemaina kā zeķi. Dombrovskis radio teica, ka tas esot kompromiss? Kompromiss ar ko, ar Eiropas vērtībām, kompromiss ar totalitārismu, ko sludina un realizē marksisti? Eiropas ārlietu komisāra amats taču nav nekāds ierindas deputāta vai sētnieka amats. Tad jau nebrīnīšos, ka ar laiku arī Putinam atradīsies sava vieta Briselē.

 10. Eiropa Krievijai dod nedēļu laika, lai tā pakļautu Ukrainu! Ja nevarēs, tad būs sankcijas. Vai tā to saprast?Jo pašai Eiropai nekāda tūlītēja sankciju un rīcības plāna nav, to tikai EK vēl izstrādās. Ja šādi turpināsim, tad mūs nepaglābs nekāds NATO 5. pants.

 11. nedelas viniem pilnigi pietiks,lai okupetu un iznicinatu Ukrainu,un visai pasaulei pazinotu,ka ta ari bija…3.pasaules kars ir sacies,,,,pateicoties EU un ASV neizlemigajai ricibai

 12. Dombrovskim laikam lūpiņa atkal atkārās un kāds raudulīgs šļupsts pārvēlās, nu kā tā, es taču tik cītīgi pildīju visus Eiropas dūžu norādījumus, bet viņi neņem mani savā komandā. Sanāk, ka es par velti mērdēju savu tautu?

  • kursh to tautinju pirms tam apzaga ??? pashu tautas kalpi … Labi ka Valdis kko izdariija ko pirms tam pielaidushi biksas un cereedami, ka Valdis iebrauks graavii pameta valdiibas maaju un pieveersaas privaatajam biznesam… Tagad naudinja valstii ir un atkal otrgadnieki (tie, kas skolaas tiek atsaati uz otru gadu) no privaataa biznesa metas uz valsts vadiishanu… citam arguments ir , lai jaunie netiek, citam gribas dinamiskaaku valsts vadiishanu, citam gribas kko noshkjuureet ar buldozeru!

 13. Neks labs Ukrainai un Baltijai nav gaidāms no kremļa iebarotās Mogerīnī, bet D.Tusks dod cerību, ka vēl varētu sagādāt kādus patīkamus pārsteigumus A-eiropai

 14. Gluži mūsu domas: Atbildēt

  Sergejs V.
  31.08.2014 22:13

  Bils
  31.08.2014 09:18
  Bildē izskatās ļoti agresīvi nokaņoti. Ja viņi tiešām kaut kā gribētu ietekmēt Krieviju, tad sankciju plāns jau sen būtu izstrādāts, nevis jāgaida nedēļu. Tagad tā ir tāda acu aizmālēšana.

  Eiropa izturas gļēvi un nodevīgi! Sen bija jābūt gatavam sankciju kārtu un sankciju apjomam paredzētam un izstrādātam, ja tās tiks kremļa agresoru ignorētas,nevis nedēļam vēl spriedīs kādas nu tās būs! Un tas laikā, kamēr ik dienas tiek slepkavoti cilvēki -civilie un karavīri savā dzimtajā zemē!

Draugiem Facebook Twitter Google+