×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.4°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
20. septembris, 2016
Drukāt

Kremlis nostiprina varas vertikāli (6)

Foto - AP/LETAFoto - AP/LETA

"Vienotajai Krievijai" Valsts domē būs konstitucionālais vairākums, apliecinājusi Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Ella Pamfilova, "ar milzu nožēlu" secinot, ka neviena no liberālās opozīcijas partijām nav pārvarējusi piecu procentu barjeru.

Kremļa partija “Vienotā Krievija” uzvarējusi svētdien notikušajās Valsts domes vēlēšanās, savācot 54,2 procentus balsu un iegūstot 343 mandātus no 450 deputātu vietām parlamentā, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas publiskotie pagaidu rezultāti.

 

Putina komandā “nobrieduši cilvēki”

Krievijas prezidents Vladimirs Putins, kurš valda Krievijā jau 17 gadus, paudis gandarījumu par savas partijas “sasniegto ļoti labo rezultātu”, kas liecinot par “cilvēku politiskā brieduma pieaugumu”, taču vēlēšanās piedalījās rekordzems vēlētāju skaits – 47,9 procenti. Lai stiprinātu Putina izveidoto varas vertikāli, drošības un tiesībsargājošo struktūru reformas gaitā vēl līdz 2018. gada prezidenta vēlēšanām paredzēts izveidot Valsts drošības ministriju, vēsta laikraksts “Kommersant”. Jauno iestādi plānots veidot uz Federālā drošības dienesta (FDD) bāzes, iekļaujot tajā arī Ārējās izlūkošanas dienestu un lielāko daļu Federālā apsardzes dienesta struktūru. Runa faktiski ir par PSRS Valsts drošības komitejas, kur savulaik dienēja Putins, funkciju nodošanu FDD, norāda “Kommersant”. Krievijas kompartija un Liberāldemokrātu partija katra ieguva aptuveni 13% balsu, bet “sistēmiskās opozīcijas” partiju trijnieku noslēdza partija “Taisnīgā Krievija” ar sešiem procentiem balsu. Komunistiem būs 42 deputāti, ultranacionālistiskajai Liberāldemokrātu partijai – 39, centriski kreisajai partijai “Taisnīgā Krievija” – 23 deputāti. Šīs Kremlim lojālās partijas bija pārstāvētas arī iepriekšējā parlamentā. Vienmandāta apgabalos pa vienam mandātam saņēmušas partijas “Dzimtene” un “Pilsoniskā platforma”, kā arī viens neatkarīgais kandidāts.

“Vienotajai Krievijai” Valsts domē būs konstitucionālais vairākums, apliecinājusi Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Ella Pamfilova, “ar milzu nožēlu” secinot, ka neviena no liberālās opozīcijas partijām nav pārvarējusi piecu procentu barjeru. Divas galvenās opozīcijas partijas – “Jabloko” un “Parnas” –, kurām bija ļauts izvirzīt kandidātus, ieguva attiecīgi 1,89% un 0,7% balsu. Krievijas likums paredz, ka valsts finansējumu var saņemt partijas, kas vēlēšanās ieguvušas vairāk nekā trīs procentus balsu.

Opozīcijas partijas tradicionāli ir balstījušās uz Krievijas lielāko pilsētu, vispirms Maskavas un Sanktpēterburgas, iedzīvotāju atbalstu. Vīlušies opozīcijas partiju sašķeltībā un to vadoņu ķīviņos, svētdien balsot ieradās tikai 30 procenti maskaviešu un vēl mazāks skaits balsotāju Pēterburgā. Analītiķi atzīmē, ka Kremlis var būt gandarīts, jo, pateicoties vēlētāju apātijai, “Vienotā Krievija” vēl uz pieciem gadiem noteiks toni parlamentā un valstī. “Valsts dome ir noslīdējusi līdz dramatiska teātra līmenim, bet tās deputāti kļuvuši par Putina marionetēm,” intervijā avīzē “Bild” atzīmēja pērn Maskavas centrā nogalinātā Krievijas opozīcijas līdera Borisa Ņemcova meita Žanna, kura tagad dzīvo Vācijā.

 

Balsošanas “karuselis”

Kremļa vadāmās demokrātijas polittehnologi pielikuši daudz pūļu, lai pārliecinātu sabiedrību, ka šīs vēlēšanas bijušas atklātas un taisnīgas. Tika atļauts kandidēt vairākiem opozīcijas pārstāvjiem, par Centrālās vēlēšanu komisijas vadītāju tika iecelta sabiedrībā cienīta cilvēktiesību aizstāve. Neatkarīgā vēlēšanu novērošanas organizācija “Golos” (“Balss”) saņēmusi vairāk nekā tūkstoš sūdzību par iespējamiem vēlēšanu pārkāpumiem visā Krievijā, ziņo aģentūra “Associated Press”. Tiek ziņots par lielu skaitu karavīru, kuri balsojuši vēlēšanu iecirkņos, kur tie nebija reģistrēti, kā arī par vēlēšanu biļetenu aizpildīšanu ārpus kabīnēm. Vietnē “YouTube” publicēti video, kuros redzams, kā vēlēšanu iecirkņu darbinieki vairākos Krievijas dienvidu apgabalos vēlēšanu urnās iemet kaudzi vēlēšanu zīmju. Altaja novadā Sibīrijā kreisi centriskās opozīcijas partijas “Jabloko” kandidāts paziņoja, ka gados jauni cilvēki esot balsojuši vecāka gadagājuma cilvēku vārdā un Barnaulas pilsētā notikusi “karuseļa” balsošana, autobusiem vadājot cilvēkus pa vēlēšanu iecirkņiem. Kāds vēlēšanu iecirknis Dagestānā tika izdemolēts, vietējiem iedzīvotājiem apsūdzot amatpersonas vēlēšanu zīmju samešanā urnā par labu vienam kandidātam. Krimas tatāri Ukrainas pussalā, ko pērn okupēja Krievija, vēlēšanas boikotēja. Cita starpā Bahčisarajā vēlēšanu iecirkņi bija tukši, vēsta laikraksts “Novaja gazeta”. CVK vadītāja Ella Pamfilova paziņojusi, ka reģistrēto pārkāpumu dēļ varētu nākties atcelt vēlēšanu rezultātus trīs balsošanas iecirkņos. Rostovas apgabalā Krievijas dienvidos sākts kriminālprocess par krāpšanu vēlēšanās. Daži vēlētāji, būdami neapmierināti ar vēlēšanu procesu un kandidātiem, sabojāja vēlēšanu zīmes, ievietojot to attēlus sociālajos tīklos. Paužot protestu, daži nobalsoja par “Pikachu” – izdomātu tēlu no virtuālās pokemonu spēles, atzīmē britu raidsabiedrība BBC.

Eiropas Drošības un sadarbības organizācija (EDSO) kritizējusi Krievijas Valsts domes vēlēšanas par pamattiesību ierobežošanu un politisko alternatīvu trūkumu. EDSO novērotāji konstatējuši dažus uzlabojumus, tostarp lielāku caurskatāmību, bet kopējā aina nav iepriecinoša. “Ja Krievija vēlas pildīt savas demokrātiskās saistības, nepieciešama lielāka telpa debatēm un pilsoniskajai līdzdalībai,” paziņojis Somijas parlamenta deputāts un EDSO īpašais koordinators Ilka Kanerva.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

  1. Grafist! Pats saki, ka pie mums demokrātija, tātad vārda brīvība, bet tikko kāds kaut ko kritizē Krievijā, tā tu saki “stop”! Kritizējiet savas vēlēšanas, neaiztieciet Krieviju. Nebaidies, būs vēlēšanas, kritizēsim arī vietējos! Tomēr nupat vēlēšanas bija Krievijā, nevis Latvijā. Kas tev tā par vienvirziena demokrātijas izpratni smadzenēs? Audzējs, vai, ieperinājies, tad ir steidzami jāiet pie ārsta? Esmu lasījis tavus komentārus: tu pats atļaujies kritizēt visus tepat Latvijā, ES, ASV, izņemot Putina politiku Krievijā, bet citus tu gudri pamāci, šito drīkst, bet šito nē. Ieteikums: jo ātrāk PATS tiksi vaļā no padomju stereotipiem uzskatos un domāšanā, jo brīvāks būsi!

    • Es teicu „it ka demokratija”, как бы демократия, демократия но только для избранных, а не для всех. Треть населения страны избирательных прав лишены. Для вас это нормально и даже выгодно и удобно, но не демократично. Статус негражданина ведь был придуман специально для того, чтобы лишить часть населения избирательных прав. Вполне в духе тех же большевиков.
      Критиковать выборы можно. Но когда из каждой мухи авторы раздувают целого слона, то это уже не критика, это поклёп. Вы бы лучше порассуждали о том, почему либеральная оппозиция в думу не прошла, набрав оскорбительно малые проценты и даже долю процента? А сколько было гонору.

  2. Автору заметки и всем комментаторам! Господа, не следует искать соринку в чужом глазу, когда в своём целое бревно! Я это к тому, что не следует изходить желчью и язвить по поводу выборов в России. Критикуйте лучше свои собственные выборы, с покупкой голосов, с Аболтиней и всем прочим. С отсутствием гражданских прав у трети населения. Все 26 лет независимости у власти практически одни и те же политические силы и люди. Вроде как демократия, а по сути – этническая диктатура.

  3. Drīz jau būs tāpat kā komunistu laikos, kad valstī likumus diktēs un rakstīs viena partija, tikai ar citu nosaukumu. Bet Putina lielība, ka viņš strādā vislabāk, atspēlēsies un viņš priecājas par agru: tikai 48% bija aizgājuši vēlēt, tātad pārējiem šī partija ir pie kājas, jo dzīve un iztika Krievijā manāmi iet uz leju un te tautas noskaņojumu neglābs nekāds konstitucionālais vairākums domē. Reāli Putins jau ir mazākumā , bet viņš turpina kāpt uz tā paša grābekļa, kā savā laikā PSRS valdnieki (kuri tāpat lielījās ar neesošiem sasniegumiem). Ar ko tas viss beidzās, to visi labi zinām.

  4. Viņi jau sen ir savu valsti izpostījuši,un tur nav par ko priecāties jo Putins ir šizonfrēniķis,un Medvēdevs ir pakaļā skrējējs.

Draugiem Facebook Twitter Google+