Pasaulē

Krievija izraida 755 ASV diplomātus 16

Foto – AFP/LETA

Krievijas Ārlietu ministrija informējusi, ka līdz 1. septembrim Krievija jāatstāj 755 ASV diplomātisko pārstāvniecību darbiniekiem, kā arī par vairāku īpašumu slēgšanu Maskavas tuvumā, ko izmantoja ASV diplomāti.

Pēc ASV prezidenta Baraka Obamas paziņojuma pagājušā gada nogalē par 35 Krievijas diplomātu izraidīšanu un divu Krievijas diplomātisko īpašumu slēgšanu Kremlis ieturēja pusgadu ilgu diplomātisko pauzi, nesperot atbildes soļus un cerot uz prezidenta Donalda Trampa pretimnākošāku attieksmi. Kongresa balsojums par skrūvju tālāku piegriešanu attiecībās ar Maskavu lika Kremlim izšķirties par atbildes pasākumiem. Nodarbināto samazināšana ASV diplomātiskajās pārstāvniecībās, kuru štatā paliks 455 darbinieki, paredz arī vietējo līguma darbinieku atlaišanu. Kritizējot ASV Kongresa lēmumu par sankciju paplašināšanu, Krievijas prezidents Vladimirs Putins izteicās, ka Krievija esot “atvērta sadarbībai ar ASV dažādās jomās, tajā skaitā cīņā pret terorismu un kibernoziegumiem, taču dzirdot tikai nepamatotas apsūdzības par iejaukšanos ASV iekšējās lietās”. Krievijas prezidents uzsvēra, ka “labvēlīgas pārmaiņas ASV un Krievijas attiecībās tuvākajā laikā nav gaidāmas”. “Viens no Putina galvenajiem mērķiem bija panākt, lai ASV pret Krieviju izturētos kā pret lielvalsti, kā tas bija Padomju Savienības laikā, jo tā ir kodolvalsts, ar ko jārēķinās pārējai pasaulei,” atzīmē laikraksts “The New York Times”. “Putins cerēja, ka panāks šādu attieksmi no prezidenta Trampa, taču viņam nācās vilties.”

Pēc Putina teiktā, šobrīd ASV vēstniecībā Maskavā un trīs ASV konsulātos Sanktpēterburgā, Vladivostokā un Jekaterinburgā strādā vairāk nekā tūkstoš cilvēku, kuru skaitā ir gan amerikāņi, gan līgumdarbinieki no Krievijas. Šobrīd Krievijā strādā aptuveni 450 ASV diplomātu, daļai no viņu ģimenes locekļiem arī ir diplomātiskās pases. Pēc ASV datiem, ASV strādā aptuveni līdzīgs skaits Krievijas diplomātu. Putins nepaskaidroja, kā Krievijas Ārlietu ministrija izskaitļojusi, ka jāizraida tieši 755 darbinieki, atzīmē aģentūra “Associated Press”. ASV mediji atzīmē, ka tā ir plašākā diplomātu izraidīšana abu valstu attiecību vēsturē. Pēc ASV Valsts departamenta datiem, 2013. gadā ASV pārstāvniecībā Maskavā strādāja 1200 darbinieki, no kuriem 330 bija amerikāņi, bet 870 bija citu valstu pārstāvji, vairākums no Krievijas, kas bija nodarbināti apkalpes dienestos. No tā var secināt, ka vairākums no 755 personām nebūs jāizraida, jo viņi ir Krievijas pilsoņi, atzīmē laikraksts “The Washington Post”. ASV bijušais vēstnieks Krievijā Maikls Makfols izteicies, ka diplomātisko pārstāvniecību darbinieku izraidīšanas dēļ krieviem var nākties gaidīt nedēļām vai mēnešiem, lai saņemtu vīzas braucieniem uz Ameriku. ASV Valsts departaments paudis nožēlu par Krievijas rīcību un vēl apsverot, kā uz to atbildēt.

LA.lv