Pasaulē

Krievijas karavīri mirst Sīrijā 8


Sīrijā bojā gājušā Krievijas militārā speciālista Maksima Kolganova kapavieta dzimtajā Toljati pilsētā.
Sīrijā bojā gājušā Krievijas militārā speciālista Maksima Kolganova kapavieta dzimtajā Toljati pilsētā.
Foto – REUTERS/LETA

Pēc Krievijas Aizsardzības ministrijas informācijas, šā gada pirmajā pusē karadarbībā Sīrijā gājuši bojā desmit Krievijas karavīri, taču faktiskais Sīrijā nogalināto Krievijas karavīru un militāro speciālistu skaits šogad ir vismaz 40, ziņo aģentūra “Reuters”. Liecības par bojā gājušajiem saņemtas no viņu radiniekiem, kā arī no amatpersonām viņu agrākajās dzīvesvietās.

 

Zārki par “ģeopolitisko uzvaru”

Bojā gājušo Krievijas karavīru skaits 2017. gada septiņos mēnešos pārsniedz Krievijas zaudējumus Sīrijā iepriekšējos 15 mēnešos, kad militārajās operācijās, atbalstot diktatora Bašara Asada režīmu, tika nogalināti vismaz 36 Krievijas karavīri. No šogad Sīrijā bojā gājušajiem 40 Krievijas pilsoņiem 21 bija privātais militārais speciālists un 17 bija regulārās armijas karavīri. Vēl divu kritušo statusu pagaidām nav izdevies noskaidrot. Analītiķi atzīst, ka dati par Sīrijā nogalinātajiem Krievijas karavīriem var būt nepilnīgi, jo Sīrijā izvietoto militāro vienību komandieri stingri brīdinājuši bojā gājušo karavīru radiniekus klusēt par viņu nāves apstākļiem, taču traģiskās vēstis izplatās sociālajos tīklos. Vairākus mēnešus pēc krievu karavīru vai militāro speciālistu nāves Sīrijā Krievijas vietējās varas iestādes var to neoficiāli un klusināti atzīt, nosūtot bojā gājušo ģimenēm karavīru pēcnāves apbalvojumus un nosaucot viņu vārdā skolu dzimtajā pilsētā vai ciemā. Kritušo Krievijas karavīru skaits Sīrijā var kļūt par sāpīgu jautājumu pirms martā paredzētajām Krievijas prezidenta vēlēšanām, Kremļa kontrolētajiem informācijas kanāliem cenšoties atainot Maskavas iejaukšanos Sīrijas konfliktā, kuram gals nav redzams, kā “ģeopolitisku uzvaru”. Kremlis pasteidzies paziņot, ka ar Asada režīmu noslēgts līgums par Hmeimimas militārās bāzes nomu uz 50 gadiem, paredzot tā pagarināšanu vēl uz 25 gadiem. Tas nozīmē, ka Krievijas karavīru zārki turpinās pienākt no Sīrijas.

Daļa Krievijas karavīru, kas gājuši bojā Sīrijā, apglabāti rūpīgi apsargātā militārā kapsētā Mitiščos Maskavas tuvumā. Lai ienāktu šajā kapsētā, jāuzrāda pase un jānorāda apmeklējamā kapavieta.

Viens no privātajiem militārajiem speciālistiem, kura bojāeju Sīrijā Krievija nav oficiāli atzinusi, bija 40 gadus vecais Aleksandrs Promogaibo no Belorečenskas pilsētas Krievijas dienvidos. Viņš tika nogalināts Sīrijā 25. aprīlī, intervijā “Reuters” teica viņa jaunības draugs Artūrs Marobjans. Agrāk Promogaibo dienējis Krievijas gaisa desanta karaspēkā, karojis Čečenijā. Pēc drauga vārdiem, viņš cēlis māju, bet nav varējis uzturēt ģimeni, strādājot apsardzes firmā. Pērn viņš nolēmis braukt uz Sīriju Krievijas privāto militāro speciālistu vienības sastāvā, kas karo Sīrijas armijas pusē. Viņam apsolīts maksāt 360 000 rubļu (aptuveni 6000 dolāru) mēnesī, kas ir aptuveni deviņas reizes vairāk nekā vidējā alga Krievijā. Pēc Marobjana stāstītā, viņa draugs saņēmis piedāvājumu doties uz Sīriju Krievijas militārā izlūkdienesta (GRU) bāzē Molkino ciemā netālu no Belorečenskas.

Promogaibo aizbrauca no Krievijas februārī, bet jau maijā dzimtajā pilsētā no Sīrijas nogādāja viņa zārku.

 

Slēpj datus par zaudējumiem

Jau trīs mēnešus pirms Krievijas militārās kampaņas sākuma Sīrijā prezidents Vladimirs Putins ar īpašu dekrētu noslepenoja datus par militārajiem zaudējumiem. Krievijas Aizsardzības ministrija neatklāj kopējo bojā gājušo skaitu, lai gan dažreiz publisko informāciju par atsevišķiem nogalinātajiem karavīriem. Eksperti atzīmē, ka līdz ar Kremļa vēlmi slēpt patieso bojā gājušo skaitu neatbilstība oficiālajiem datiem ir saistīta arī ar to, ka Krievija atklāti neatzīst, ka līdz ar Krievijas regulāro armiju Sīrijā jau gandrīz divus gadus karo arī militārie speciālisti no privātām firmām. No juridiskā viedokļa privātu militāro speciālistu piedalīšanās karadarbībā Sīrijā varētu tikt uzskatīta par algotņu izmantošanu, par ko paredzēts kriminālsods, atzīmē aģentūra “Reuters”. Savulaik Kremlis noliedza, ka Ukrainai piederošā Krimas apgabala okupāciju veica Krievijas karavīri, kaut gan gadu pēc Krimas aneksijas to publiski atzina Krievijas prezidents Vladimirs Putins.

Vakar Kremļa runasvīrs Dmitrijs Peskovs paziņoja, ka gadījumā, ja kādi Krievijas pilsoņi tiešām cīnās Sīrijā valdības spēku pusē, tad tie varētu būt “brīvprātīgie”. “Ja Sīrijā ir kādi Krievijas pilsoņi kā brīvprātīgie un tā tālāk (?), tas nav pa valsts līniju un Aizsardzības ministrijai ar to nav nekāda sakara,” apgalvoja Peskovs.

Krievijas Aizsardzības ministrijas pārstāvis nodēvējis aģentūras “Reuters” informāciju par Krievijas privāto militāro speciālistu darbošanos Sīrijā par “mītu” un noraidījis datus par kritušo skaita pieaugumu, apgalvojot, ka Krievijas militārpersonas Sīrijā piegādājot humāno palīdzību un samierinot karojošās puses. Pirms diviem gadiem nosūtot Krievijas militāro kontingentu uz Sīriju, Kremlis runāja tikai par aviācijas atbalstu Sīrijas armijai, taču pieaugošie zaudējumi liecina, ka Krievijas karavīri arvien aktīvāk iesaistās sauszemes operācijās.

LA.lv
LE
LETA
Pasaulē
Sadursmē ar tankkuģi iesaistītā Norvēģijas fregate gandrīz pilnībā nogrimusi
4 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Ukrainā gandrīz 100 cilvēki atbrīvoti no vergu darba
4 stundas
LE
LETA
Pasaulē
ASV draud apturēt “North Stream 2”
6 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

DK
Dace Kokareviča
Latvijā
“Šiva*, atkāpies no Vanagkalna!” Būt vai nebūt Zemes enerģiju parkam Baldonē?
6 minūtes
LE
LETA/LA.lv
Sports
Štrombergs liek punktu sportista karjerai
1 stunda
LE
LETA
Pasaulē
Rinkēvičs: Ministriju līmenī ir atšķirīga gatavība “Brexit”
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Otrdienas vakarā Rīgā izveidojušies ievērojami sastrēgumi
23 minūtes
LE
LETA
Laukos
ZM: “Latvijas valsts mežiem” cena par “Bergvik Skog” īpašumiem bija pārāk augsta
1 stunda