×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
19. novembris, 2014
Drukāt

Krievijas vēsturnieks: Latvija var būt nākamais mērķis (10)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Boriss Sokolovs

Baltijas valstīm šobrīd nevajag baidīties no Krievijas mēģinājumiem destabilizēt situāciju tajās, jo Maskava vispirms vēlas tikt galā ar Ukrainu.

Tomēr tālākais būs atkarīgs no tā, vai Krievijas prezidents Vladimirs Putins gūs Ukrainā virsroku vai arī tiks apturēts, aizvadītās nedēļas beigās priekšlasījumā nelielai auditorijai sacīja krievu vēsturnieks Boriss Sokolovs.

“Ja Putins Ukrainā uzvarēs, esmu vairāk nekā pārliecināts, ka viņš mēģinās atkārtot ko līdzīgu Latvijā, Igaunijā un Lietuvā. Latvija būs pirmais mērķis, jo te ir skaitliski vislielākais prokrieviskais mazākums un visspēcīgākā prokrieviskā partija – Nila Ušakova “Saskaņas centrs”. To jūs zināt labāk par mani. Pēc tam būs Igaunija,” uzrunājot klausītājus Latvijas Nacionālā arhīva direkcijas zālē Vecrīgā, norādīja viesis no Maskavas. Boriss Sokolovs ir pazīstams Krievijas vēsturnieks un publicists, labvēlīgs Baltijas valstīm, taču ļoti kritisks pret Vladimira Putina politiku.

Tā kā Krievijas prezidents Putins ir atklāti ķēries pie “krievu zemju savākšanas” (“собрание русских земель” – krievu val.), var nešaubīties, ka Baltijas valstis nepalikšot ārpus viņa plāniem. Tomēr šobrīd Krievijas rīcībā neesot tādas propagandas mašinērijas, lai tā varētu vienlaikus veiksmīgi darboties kā Ukrainas, tā Baltijas virzienā. Sokolovs atzina, ka sapņi par PSRS teritoriālo atjaunošanu ir apšaubāmi, taču neizslēdz iespēju, ka Maskava var mēģināt sasniegt kādus pieticīgākus starpmērķus. Piemēram, konkrētu teritoriju aneksija kā Ukrainā vai prokrievisku spēku nonākšana valdību priekšgalā ar tālāku domu tuvināties vai pat pievienoties Krievijai. Tiesa, pat tādi scenāriji šobrīd neizskatās ticami, bet tas atkal jau nenozīmē mēģinājumu neiespējamību.

Par laimi, situācija Baltijā tomēr nav tāda, kāda tā bija Ukrainas Donbasā vai Krimā, jo prokrieviskie spēki te salīdzinoši vājāki. Sokolovs aizrādīja, ka Putins ne velti savās runās piemin tieši krievvalodīgos, ne krievus, jo ar “krievvalodīgajiem” faktiski domāti “padomju cilvēki”, kuri dzīvo ārpus Krievijas, taču nespēj pieņemt, ka valstīs, kur tie atrodas, ir cita, “sveša”, vara. Uz šādiem ļaudīm viņš arī balstās.

Raksturojot Krievijas ārpolitiku, viesis izteicās, ka tā ir ne tikai grūti prognozējama, bet pat neprognozējama, jo atkarīga no viena cilvēka domām un iegribām. Apturēt Putina virzību uz impērijas atjaunošanu ir spējīga tikai ASV, ja vien tā izšķirsies par spēka apturēšanu ar spēku. Pagaidām nekas par to neliecina.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Pilsoņa koments pelna ievērību,bet ne DP ne SAB to visu zinot nereaģē! Tos ir jāsoda un jānomaina!

 2. Labrīt,”feģja”,laiks mosties šodien nav 1980.g. un nav vairs “leonīds” nav lpsr!Pietiek gulēt letarģiskā miegā,ārā ir 2014.g.LOL

 3. Krievijā dzīvojošs Boriss Sokolovs labāk izprot situāciju Krievijā, nekā mēs te no Latvijas uz to raugamies. Situācija ir bīstama un varu tikai piekrist, ka visi cer uz ASV, bet vai pati ASV ir gatava uzsākt tiešu militāro konfliktu ar Krieviju, tas ir jautājums ar daudziem nezināmiem. NATO aljance ir laba lieta, bet vai 5 paragrāfs tiks iedarbināts Krievijas faktiskās iebrukšanas gadījumā uzsākot hibrīda karu, neviens nevar atbildēt. Nešaubīgi, daudzi teiks, tad sabruks NATO. Nekas nesabruks, tikai robežas tiks pārvietotas, jo vecai labklājībā un pārticībā slīkstošai Eiropai nav citas armijas un no šitās atteikties atkailinot savas robežas tā nebūs gatava. Un ASV to apzinās. Tādēļ Latvija, Lietuva un Igaunija tiešām ir neapskaužamā situācijā. Un nekas neliecina, ka visas trīs Baltijas valstis būtu gatavas sadoties cieši rokās, lai ja uzbruktu vienai no tām, divas pārējās nāktu talkā un nostātos pret Krieviju militāri hibrīda kara gadījumā. Pieminiet manus vārdus, bet hibrīdkarš būs tas, ko zielēs un apspriedīs, vai to tiešām var uzskatīt par kara pieteikumu un kā juridiski vērtēt, kamēr pa to laiku te sprāgs bumbas un notiks kara darbība, kā tas notika Krimā. Krima jau ir noticis vēsturisks fakts un neniens neceļ pretenzījas, lai arī to oficiāli neatzīst. Tāds ir tas sausais atlikums. Ir jādomā, ļoti jādomā, lai to nepieļautu. Un te iekšpolitikai vairāk nekā ārpolitikai būs noteicošā loma, būt vai nebūt tuvākā desmitgadē neatkarīgai Latvijai.

 4. Patiesi izvērtēts, kādi ir vienmēr B.Sokolova anlītiskie spriedumi!

 5. Ko tad vēsturnieki jau piepelnās par pareģiēm? Kur tik Jūs sameklējāt tos demagogus? Kas mums ir kas mums nav, no kā mums jābaidās, .. Domāju ka mēs to paši labāk zinām. Ar gudru ģīmi lieto piecu gadu vecus situācijas konstatējums iegūtus tad, kad Ukrainā viss vel bijis kluss.

  • Ko bārsties ar tukšiem spriedelējumiem. “Posļe draki kulakami ne mašut” . Tu esi padomists un okupantu roklaiža, un noziegumu atbalstītājs.

 6. 1. Tās ir bijušās Baltu zemes, nevis keievu zemes. 2. Redzēsim cik ilgi Putinam pietiks ar uzkrāto “naftas naudu”. 3. Te nevienam nevajag putinkārtību, vairums to saprot.

 7. ja pasi krievi nenovaks Putinu,neviens vinu neaptures

 8. kartejais pelnitajs- gaisregis, gribas maiziti ar sviestu.

 9. ————-Apturēt Putina virzību uz impērijas atjaunošanu ir spējīga tikai ASV, ja vien tā izšķirsies par spēka apturēšanu ar spēku. Pagaidām nekas par to neliecina.—————–
  —————–
  Grūti piekrist, Putins raujas vaiga sviedros Ukrainā, bet pat tur netiek īpaši uz priekšu, pat Ukraina ir Putinam par cietu. Bet vēl jau ir jādomā, kā neatsegt “flangus”, Kazahija un turpat savu izdevību gaida Ķīna. Domāju, ja Putins ieliks kārtīgus militāros resursus Ukrainā, Ķīna savu iespēju nenogulēs, iespējams pat atbalstīs Ukrainu ar savu kodolpotenciālu līdzīgi Kubas krīzei. Ķīnieši jau tagad grib atteikties no Krievijas gāzes adatas. Tāpēc jau Putins tik bieži viesojas Ķīnā. Patīk vai nepatīk, tāda nu tā situācija ir.

Draugiem Facebook Twitter Google+