Latvijā
Izglītība

Krievu skolās jau no septembra – trīs mācību valodu modeļi0


Jau no septembra mazākumtautību skolās tiks ieviesti trīs dažādi valsts valodas lietojuma proporciju modeļi, no kuriem skola pati izvēlēsies vienu.
Jau no septembra mazākumtautību skolās tiks ieviesti trīs dažādi valsts valodas lietojuma proporciju modeļi, no kuriem skola pati izvēlēsies vienu.
Foto: Zane Bitere/LETA

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) iesniegusi izskatīšanai valdībā noteikumus, kas ļaus jau no nākamā mācību gada sākuma ieviest mazākumtautību skolās mācības galvenokārt latviešu valodā.

To, ka skolās vairāk jāizmanto latviešu valoda, paredz arī Izglītības likums.

Taču jaunais pamatizglītības standarts, kas līdz ar izmaiņām mācību saturā paredz arī mācību valodas maiņu mazākumtautību skolās, spēkā stāsies tikai no 2020. gada 1. septembra, kamēr pārmaiņas mācību valodā skolās tiks ieviestas jau no šā gada septembra.

Tāpēc, lai jau nākamajā gadā nodrošinātu Izglītības likumam atbilstošu valsts valodas lietojuma proporciju ieviešanu mazākumtautību izglītības programmu apguvē, jāgroza spēkā esošie noteikumi par pamatizglītības standartu.

Grozījumu projekts paredz, ka jau no septembra mazākumtautību skolās tiks ieviesti trīs dažādi valsts valodas lietojuma proporciju modeļi, no kuriem skola pati izvēlēsies vienu atbilstoši savā attīstības plānā izvirzītajām prioritātēm.

Pirmais modelis paredz, ka  izglītojamie, kuri ieguvuši pirmsskolas izglītību latviešu valodā, kuriem ir latviešu valodas prasmes un latviešu valodas lietošanas pieredze, no 1. līdz 6. klasei valsts valodā mācās ne mazāk kā 80 procentus mācību laika.

Otrais modelis toties paredz, ka jaunākajās klasēs dzimtajā valodā var mācīties pat pusi no mācību laika un 80 procentus mācību vielas apgūst latviski tikai pēdējās pamatskolas klasēs.

Trešais modelis valodas proporciju ziņā ir līdzīgs otrajam, taču tajā paredzēts mācīt vairāk tēmu, kas saistītas ar skolēnu etnisko izcelsmi. Skolām mācību stundu plānā būs jānosaka, kuras stundas notiks latviešu valodā, kuras mazākumtautību valodā un kuras bilingvāli.

Kā stāsta IZM pārstāve Laura Zaharova, ministrija bija iecerējusi, ka jau šo ceturtdien noteikumu projektu izsludinās Valsts sekretāru sanāksmē un to varēs sākt saskaņot ar citām ministrijām un citiem interesentiem.

Saistītie raksti

Tomēr noteikumu projekts vēl netika izsludināts, jo IZM to esot pārāk vēlu ievietojusi tīmeklī, līdz ar to vēl nevar sākt sabiedrisko apspriešanu. Taču zināms, ka tuvākajās nedēļās grozījumu projekts tomēr tiks izsludināts Valsts sekretāru sanāksmē.

Kā zināms, no 2019. gada septembra saskaņā ar jaunajām mācību valodas prasībām mācīsies 1. līdz 7. klašu skolēni. Gadu vēlāk attiecīgās prasības tiks ieviestas 8. klasē, vēl pēc gada – 9. klasē.

LA.lv
LE
LETA
Latvijā
LLU uzsāk jaunu apmācības programmu kokapstrādes nozarē
6 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Augstskola bez zinātnes? Aizvien meklē augstākās izglītības formulu
6 stundas
IE
Ināra Egle
Latvijā
Latvijas Reģionu apvienība izvirzījusi mērķi pārtapt partijā
7 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

Raivis Šveicars
Latvijā
“Latvija veidojas kā nopietns reģionālais digitālo tehnoloģiju centrs.” INTERVIJA ar “LVRTC” vadītāju Edmundu Beļski 1
Intervija 3 stundas
LE
LETA
Sports
Gulbim turpinās lejupslīde ATP pasaules rangā
5 stundas
UG
Uldis Graudiņš

Dabā
Stikla rūpnīcas Latvijā vairs nav, nevienam tā vākšana īpaši izdevīga nav…
4 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. “Sitiens bija riktīgs…” Ķeguma pusē avarē mikroautobuss un vieglais auto
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Šoferus šonedēļ sāks kontrolēt ar kameru aprīkota netrafarēta policijas automašīna
5 stundas