Uncategorized

Kubiļus: atteikšanās no Visaginas AES ir Krievijas interesēs 0

Foto – LETA

Atteikšanās no jaunās Visaginas atomelektrostacijas (AES) projekta ir Krievijas interesēs un, ja Lietuvā netiks būvēta AES, Lietuvas patērētāji ar savu naudu finansēs kodolspēkstacijas būvniecību Krievijas Kaļiņingradas apgabalā, otrdien paziņoja Lietuvas premjerministrs Andris Kubiļus.

“Kopš Visaginas AES projekta attīstības paša sākuma – kopš visu likumu apspriešanas parlamentā – mēs esam ļoti skaidri teikuši, ka nauda, ko mēs maksājam par importēto elektroenerģiju, tiks novirzīta AES būvniecībai Kaļiņingradas apgabalā. Tādēļ nebrīnieties, ka Krievijas puse par to [Visaginas AES nebūvēšanu] tikai priecājas. Tomēr es neredzu, kādēļ mums par to vajadzētu priecāties,” otrdien intervijā Lietuvas sabiedriskajai radiostacijai “Lietuvos radijas” norādīja Kubiļus.

Tā Lietuvas premjers komentēja Krievijas parlamenta apakšpalātas Valsts domes Dabas resursu, vides izmantošanas un ekoloģijas komisijas priekšsēdētāja vietnieka Valērija Jazeva teikto, ka potenciālā Lietuvas premjera amata kandidāta Aļģirda Butkeviča paziņojumi par Visaginas AES projekta apturēšanu rada papildu perspektīvas Krievijas būvētajai Baltijas AES Kaļiņingradas apgabalā.

“Tādēļ es vēlreiz aicinu visas partijas un nākamo valdību ļoti rūpīgi izvērtēt Lietuvas ilgtermiņa neatkarības stratēģijas īstenošanas taktiku un nerīkoties tā, lai rezultāts būtu neizdevīgs mums visiem, kas dzīvo Lietuvā,” piebilda Kubiļus.

Pagājušajā mēnesī Lietuvas parlamenta vēlēšanās uzvarējušās Sociāldemokrātu partijas līderis un potenciālais premjera amata kandidāts Butkevičs paziņoja, ka Kubiļus vadītās konservatīvās partijas “Tēvzemes savienība–Lietuvas kristīgie demokrāti” sāktais Visaginas AES projekts netiks īstenots. Vienlaikus Butkevičs gan uzsvēra, ka “neesam pret atomenerģiju kā tādu”.

Pašreizējā Lietuvas valdība bija iecerējusi līdz 2020.gadam uzbūvēt jauno AES valsts ziemeļaustrumu pilsētā Visaginā, kur atrodas arī apturētā Ignalinas AES. Paredzēts, ka projektā iesaistīsies arī Latvija un Igaunija. Par projekta stratēģisko investoru izraudzīta Japānas kompānija “Hitachi”. Saskaņā ar pašreizējiem plāniem būvniecību paredzēts sākt 2014.gadā, bet elektrības ražošanu – 2020.gadā.

14.oktobrī Lietuvā notikušajā konsultatīvajā referendumā vairākums dalībnieku nobalsoja pret jaunas AES būvēšanu valstī. Tā kā referendums bija konsultatīvs, tā rezultāti nav juridiski saistoši, un galīgais lēmums par AES būvēšanu ir jāpieņem Seimam un valdībai.

Pēc Lietuvas Seima vēlēšanu otrās kārtas pagājušajā mēnesī par parlamenta vēlēšanu uzvarētāju kļuva Sociāldemokrātu partija, kas līdz šim bija opozīcijā, un premjera amatam tā ir izvirzījusi savu līderi Butkeviču.

Krievijas valstij piederošās kodolenerģētikas kompānija “Rosatom” ir ieplānojusi līdz 2017.gadam Kaļiņingradas apgabalā netālu no Sovetskas pilsētas, tikai 11 kilometru attālumā no Lietuvas robežas, uzbūvēt jaunu AES , kuras jauda sasniegtu 1200 megavatu. 2018.gadā iecerēts atklāt šīs AES otru energobloku ar līdzīgu jaudu. AES izmaksas esot lēšamas vairāk nekā 17 miljardi ASV dolāru, un projekta īstenošanā plānots iesaistīt arī privātos investorus. 2010.gada 25.februārī tika ielikts jaunās AES pamatakmens.

LA.lv