×
Mobilā versija
+6°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
19. marts, 2013
Drukāt

Kultūras jomu izdienas pensiju saņēmējiem piešķirs apliecību

foto - Letafoto - Leta

Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija šodien konceptuāli pirms izskatīšanas pirmajā lasījumā atbalstīja likumprojektu, kas paredz, ka kultūras jomu izdienas pensiju saņēmējiem tiks izsniegtas izdienas pensijas saņēmēja apliecības, lai viņi, tāpat kā citi pensionāri, varētu saņemt preču un pakalpojumu sniedzēju piedāvātās atlaides.

Izglītības, kultūras un zinātnes komisija kā līdzatbildīgā komisija par savu lēmumu informēs atbildīgo Sociālo un darba lietu komisiju.

Izdienas pensijas saņēmēja apliecību izsniegšanu paredz grozījumu projekts “Valsts un pašvaldību profesionālo orķestru, koru, koncertorganizāciju, teātru un cirka mākslinieku izdienas pensiju un baleta mākslinieku pabalsts par radošo darbu likumā”.

Likumu paredzēts papildināt ar jaunu pantu, paredzot, ka izdienas pensijas saņēmējam izsniedz izdienas pensijas saņēmēja apliecību, kā arī deleģējumu Ministru kabinetam noteikt vienotu izdienas pensijas saņēmēja apliecības izsniegšanas un anulēšanas kārtību un apliecības paraugu.

2011. gada 1. janvārī stājās spēkā grozījumi Valsts un pašvaldību profesionālo orķestru, koru, koncertorganizāciju, teātru un cirka mākslinieku izdienas pensiju un baleta mākslinieku pabalsta par radošo darbu likumā, kas paredz, ka funkcijas, kuras saistītas ar izdienas pensijas piešķiršanu valsts un pašvaldību profesionālo orķestru, koru, koncertorganizāciju, teātru un cirka māksliniekiem, tiek nodotas Labklājības ministrijas pārraudzībā esošajai iestādei – Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai.

No 2005. gada 1. janvāra līdz 2011. gada 1. janvārim šīs funkcijas veica Kultūras ministrija.

Izdienas pensiju likumā likumdevējs nebija paredzējis pensionāram tiesības saņemt izdienas pensionāra apliecību, attiecīgi Kultūras ministrija šādas apliecības nesagatavoja, bet izdienas pensijas saņēmējam kopā ar lēmumu izsniedza attiecīgu izziņu, kurā apliecināja, ka persona ir Kultūras ministrijas izdienas pensijas saņēmējs, ja pensionārs šādu izziņu pieprasīja.

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai, pārņemot ar izdienas pensijas piešķiršanu saistītās funkcijas, normatīvajos aktos arī nav paredzētas tiesības izdienas pensionāriem izsniegt izdienas pensionāra apliecību.

Patlaban spēkā esošais tiesiskais regulējums normatīvajos aktos liedz pensionāriem, kuriem pensija piešķirta saskaņā ar Izdienas pensiju likumu, saņemt preču un pakalpojumu sniedzēju piedāvātās atlaides pensionāriem, piemēram, aptiekās medikamentu iegādei, lētāk iegādāties pārtikas produktus, kad veikalos tiek rīkotas akcijas pensionāriem, un izmantot citas iespējas, ko tiem privātais sektors piešķir, lai gan izdienas pensionāri un vecuma pensionāri ir salīdzināmos apstākļos, jo izdienas pensijas un vecuma pensijas mērķis ir vienots un tās ir valsts piešķirtās pensijas.

Vienīgā atšķirība pensionāru un izdienas pensiju saņēmēju vidū ir tāda, ka Izdienas pensiju likumā uzskaitītie mākslinieki – baleta, cirka, kora un orķestra mākslinieki, leļļu teātra, teātra aktieri un solisti vokālisti -, strādājot savās profesijās ar augstu māksliniecisko vērtību, nežēlojot savu veselību, agrāk zaudē savas profesionālās darbspējas un tādēļ agrāk ir tiesīgi saņemt valsts sociālās garantijas, jo minēto apstākļu dēļ vairs nav spējīgi aktīvi iesaistīties darba tiesiskajās attiecībās savā izvēlētajā profesijā.

Patlaban veids, kā izdienas pensionāram apliecināt savu statusu, ir Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras izsniegtā lēmuma vai iepriekš līdz 2011. gada 1. janvārim Kultūras ministrijas izsniegtā lēmuma uzrādīšana. Taču šāda lēmuma ikdienas lietošana ir nepraktiska, jo tas ir uz A4 formāta lapas noformēts dokuments. Turklāt lēmums satur plašāku informāciju par personu.

Grozījumi attieksies uz Valsts un pašvaldību profesionālo orķestru, koru, koncertorganizāciju, teātru un cirka mākslinieku izdienas pensiju un baleta mākslinieku pabalsta par radošo darbu likumā uzskaitītajām mākslinieku profesijām, kuriem izdienas pensija ir piešķirta no 2005. gada 1. janvāra līdz 2011. gada 1. janvārim, kā arī 2011. un 2012. gadā – 200 personām un turpmāk ik gadu – vidēji 20 personām gadā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+